Архив на категория: За вас деца

Грузинският педагог Шалва Амонашвили

Няма налично описание на снимката.

Грузинският педагог Шалва Амонашвили е автор на концепцията за хуманна педагогика. Веднъж той попитал учителите, събрали се на лекцията му:

„Представете си ситуация, вие преподавате урок в четвърти клас и влиза дете, което закъснява с 20 минути. Вашите действия? „
Учителите започват да предлагат различни възможности:
„Излез от класната стая“,
„Дай ми дневника“,
„Седни на мястото си, ще говорим след урока“ …
Но Шалва Александрович не останал доволен. Той казал: „Когато детето влезе, от сърце бих му казал:
„Здравей, дете мое, моля те влез, седни, не можехме да започнем урока без теб, чакахме те “.
Това се нарича безусловна любов, не може да се имитира. Ако закъснее на втория ден, ще кажа с още по -голяма любов:
„Здравей, любимо дете, чаках те толкова много, влез бързо, седни. Не бихме могли да започнем урока без вас. „
И знаете ли, ако направите това три, четири, пет пъти, детето ще спре да закъснява. Защото то реагира само на чистия порив на любовта. И ако почувства, че е обичан някъде, няма да закъснява повече там. Това е психологията на едно дете: ако почувства, че е безусловно обичано някъде, то е затоплено, то е ценено там, то е уважавано като личност, никога повече няма да закъснее там.
Самият Шалва Амонашвили до седми клас е бил кръгъл двойкаджия, но завършва училище със златен медал. Отношението му към обучението се променило от новата учителка по грузински език, която се отнасяла с интерес и уважение към децата. Личността на детето се превърнала в централна идея на концепцията за хуманна педагогика, разработена от Амонашвили.
Ето и някои от съветите на автора на хуманната педагогика:
Учителите са спасителният отряд на детските съдби.
Раздразненият учител няма право да контактува с деца.
Влез в класната стая с благоговение. Пред теб са пратениците на бъдещето.
Няма нищо по-важно от святата душа на едно дете. Мислете за себе си от гледна точка на децата – как ви гледат, какво мислят за вас.
Във всяко дете трябва да видите уникалността, явлението. Добрият учител няма да отгледа деца, които искат уравниловка.
Мъдростта на учителя е да насочи най-мощната енергия на пакостта към учене и положително съзряване.
Основното нещо не са знанията, уменията и способностите, а отношението на детето към тях.
Щом си станал учител – бъди герой. Така и така се трудиш

Ели Паскалева Степанян фейсбук

Съвети за възпитание

Снимка към статията "Съвети за възпитание" в блога на 1ДКК

Отделяйте минимум 30 мин. на ден за всяко от децата си. Наречете това време с името на детето си – “Времето на Марк” (това ще повдигне самочувствието му). Така ще знаят, че това време е отредено специално за тях. Дайте избор на детето си в решението какво да правите за деня или за личните му минути с вас – карайте колело, изгледайте филмче, рисувайте. То определено ще  оцени правото си на избор. Уверете се, че всички в къщи ще имат занимание и няма да ви “пречат”. Оставете телефона си далеч.

Смейте се повече и заедно. Не го гъделичкайте, а измислете нещо, с което искрено да го разсмеете.

Научете се да контролирате собствeните си емоции. Ако детето ви донесе слаби оценки, не желае да си изяде “здравословната” вечеря или е сърдито за нещо, помислете разумно – не му се карайте, по-добрият вариант е първо да поговорите. Ако има някаква причина по-добре я обсъдете. Когато детето казва “мразя математика” или “не ми се ходи на училище” това означава, че му е трудно и има някакви проблеми. Говорете с него и му покажете позитивните страни.

Когато искате да кажете на детето си “оправи си стаята”, “напиши си домашните”, “лягай си” и др. не крещете от другата стая, отидете при него и му го кажете. Детето ви винаги ще има по-важни ангажименти, но ако му го кажете с разбиране, то ще свърши това, за което сте го помолили.

Част от работата да си родител е да помагате на детето си да контролира емоциите си. Понякога децата плачат, а родителите веднага се притичват, за да ги успокояват. Това не винаги е най-правилният вариант. Поговорете с тях, обяснете им, че възрастните също плачат, защото ги боли или са тъжни. Задачата на родителят през целият му живот е да показва на детето, че може да му се има доверие. Трудно е, но това е вашата мисия.

Избягвайте словестните битки за власт. Никой не би желал да се чувства подвластен, особено децата. Ако сега не е гладно, това не е краят на света, ще огладнее по-късно, не го насилвайте. По-добре му покажете кои са истинските ценности в живота.

Не прекъсвайте децата, докато играят. Това е тяхната работа. Те обичат да играят, това е тяхната страст.

Научете детето си на (самодисциплина

от интернет