Животът ни е не само цветя и песни.Изпитанията следват едно след друго,като водят след себе си неизбежните конфликти.Каквото се отнася за отделните индивиди важи и за държавите, групи от държави, цялото човечество.Но знаем ли как да се справяме най-ефективно с предизвикателството, наречено конфликт.Ако погледнем историята на човечеството едва ли.
Томас Шелинг е американски икономист и професор.Специалист е по външна политика,национална сигурност,ядрена стратегия и контрол върху въоръженията.Получава Нобеловата награда по икономика през 2005 година за “приноса му към разбиране на съдържанието на конфликта и сътрудничеството чрез прилагане на теорията на игрите.”Става световноизвестен с тъй наречената точка на Шелинг- инцидентно решение, което хората са склонни да изберат при липса на достатъчно информация.”Оказва се че хората съобразяват своите намерения и очаквания с оглед предположението, че останалите хора биха направили същото, като тях.Независимо от това обаче твърди Шелинг тази точка зависи от времето,мястото и от самите хора, които взимат решения.И разбира се това най-често не може да бъде крайно решение.то може да търпи промени с оглед ситуацията.Всъщност такива са предпоставките на най-важните конфликти в днешния свят.
Същата година съвместно с Шелинг Нобеловата награда по икономика получава израелеца Робърт Ауман.Неговата специалност са повтарящите се игри-ситуации, в които играчите се сблъскват с една и съща ситуация отново и отново.В тях въвежда корелативното равновесие.Според него всеки играч избира своето действие с оглед личното му наблюдение върху действията на другите играчи.Ако нито един от играчите не иска да измени своята стратегия та действие при положение че и другите не биха променили своята имаме корелативно равновесие.То предполага ,тъй нареченото общо познание,При него всички групи играчи знаят точно какво ще направят всички останали.Това е в основата на ядреното възпиране между ядрените държави днес.
“Най-влиятелният учен, за който никога не сте чули” се нари
Ричард Гаруин. Той е авторът на дизайна на първата водородна бомба в света.В основата е на създаването на първите разузнавателни сателити.Създава основен алгоритъм използван във всички съвременни информационни системи.В основата е на прилагането на ядрения магнитен резонанс в медицината и на лазерните принтери.Той е съветник на американските президенти Кенеди, Джонсън и Никсън.Има огромен принос в изработването и прилагането на политиката на ядрено възпиране, която десетилетия наред предотвратява избухването на ядрен конфликт.
Това са трима от героите в сянка с голям принос човечеството да се отдалечи от заплахата за глобален ядрен конфликт, който да го унищожи.
Георги Караджов
Хората сме съзнателни същества. Може би затова най-много ни вълнува, това което, е отвъд нашето съзнание. Тази неизследвана зона може би крие неразкрития човешки потенциал на нашето мислене и въображение. Има мислители, които сякаш докосват границата между нашето съзнание и това, което се крие отвъд. Фрийман Дайсън е американски физик теоретик от английски произход. Считат го за един от създателите на най-значимото интелектуално постижение на науката на20 век-квантовата механика. Но това, с което надскача човешките възприятия и представи сферата на Дайсън. Тя е хипотетично съоръжение с формата на гигантска сфера- с размера на планетна орбита. В нейния център се намира звезда. Според негот я може да бъде построена от високоразвита цивилизация, която ще може да усвои енергията от централната звезда Дайсън е практикуващ християнин и борец срещу национализма. Според него астрономията трябва да търси точно такива звезди, които биха излъчвали неестествена светлина. Унгарско-канадския химик и лауреат на Нобелова награда Джон Полани изследва механизмите на химичната реакция и свойствата химичните съединения в преход-но състояние. Работи в прочутата лаборатория на Герхард Херцберг /виж материала “Свободни радикали”/.Създаденият от него метод на изследване инфрачервена хемилуминисценция е един от най-мощните инструменти за изследване в химията и физиката. Но Полани получава по-голяма известност с възгледите си за бъдещето на света. Застъпва се за демократични реформи в ООН и по-отговорна политическа система. “Няма нищо по-непрактично от науката ориентирана само към днешния ден.” твърди той. Германецът Макс Ернст е един от създателите на дадаизма и сюрреализма. В 1920 организира в Кьолн групата ДАДА. За първи път използва техниките на колажа фротажа- търкане върху хартия с оловен молив, гратажа-изстъргване върху платно.
Основен герой творчеството му е гората- място на митологична власт и мрачно тайнство. Неговото алтер- его са птиците, които свързва символично с природата. От дете мечтае да стане магьосник и да открие мита на своето време. Така Дайсън, Полани и Ернст преминават в зоната отвъд съзнание.
Георги Караджов
Стресът е най-разпространената болест на 20, а вероятно и на 21 век Той е в основата на тъй наречения бърн аут или прегаряне. Но може би защото не води директно до тежки здравословни и психични проблеми не сме склонни да му обръщаме внимание. Ако се натрупа в течение на години и десетилетия, обаче, последиците за нас биха били тежки.
Основен причинител на стреса е обикновения човешки страха. Едва ли има по-голям познавач на страха от датския философ, теолог и обявен за първи философ-екзистенциалист
Сьорен Киркегор. Роденият през 1813 година Киркегор отхвърля философията на германеца Хегел. Поставя за своя цел да изследва празнината и несигурността на човешкия живот.За него смисъла на живота не може да се формулира с математически, исторически или поетически понятия.
Ние, твърди той, се движим от силно желание, което ни води отвъд човешките ни възможности. Развенчава значението на парите в материалния свят. Счита че те просто заменят истинското значение на ежедневните усилия. Киркегор открива две страни в човека- ограничена на сетивата и неограничена на вярата и напрежението. Само при страх и трепет, твърди, той, можем да достигнем до разбиране на абсолютното- напълно изпразнено от обективно съдържание. Тук някъде проблясва пустотата в учението на будизма.
Един от най-забележителните последователи на философията на Сьорен Киркегор е испанският философ и мислител
Мигел де Унамуно. Освен от датския мислител, роденият през 1864 година Унамуно е повлиян от Свети Августин, Блез Паскал, Ницше. Централна тема за него е раздвоението на човека между смъртта и безсмъртието ,вярата и разума .Независимо че е католик по вероизповедание той през целия си живот се бори със собственото си неверие .Според Унамуно, ние никога не можем да бъдем сигурни в съществуването на Бог, но това не е необходимо, защото Бог е създаден от човека, според неговите желания. Всъщност за испанския мислител Бог е проекция на човешката жажда за безкрайния универсум и лично безсмъртие.
Учението за стреса дължим на канадския ендокринолог от австро-унгарски
произход
Ханс Селие. Благодарение на него стреса се превръща в универсален, важен и незаобиколим фактор на нашето време. Той дава научното му име- общ синдром на адаптация към условията на живот.
Разкрива неговата структура. първият етап е реакцията на тревога, която е съпроводена с понижено кръвно налягане, тахикардия и усилено производство на кортикостероиди от организма.
Следва периода на съпротива.В него защитните сили на организма нарастват.Ако страха бъде прекратен настъпва равновесие и нормализация.Но ако продължи организмът се изтощава.Настъпват функционални,метаболични и анатомични проблеми.Някои от тях са в състояние да причинят смърт.Разглежда цял кръг болести, наречени болести на адаптацията.Сред тях високо кръвно налягане, ревматизъм,язва на стомаха и дванадесетопръстника.Препоръчва и своята рецепта за справяне: открийте оптималното си ниво на стрес,подбирайте целите си, бъдете алтруистичносебични.Според него най-лошия източник на стрес е липсата на смисъл в живота.
Спокойно- вярвайте, че дори и да не сте открили смисъла на живота, той ви чака след следващия ъгъл!
Георги Караджов