националната гордост, изтъкана от цвят и красота
Китно сгушен в полите на Западна Стара планина, почти на границата със Сърбия, се намира скромният по размери град Чипровци. Там жителите са малко на брой, но славата на това древно тракийско селище се носи по цял свят, заради прословутите ръчно тъкани чипровски килими. В този район основен поминък е бил, и все още е, рудодобивът. Във вековете, Чипровци е заемал челни позиции по отношение на златодобив и златарство за Балканите, а дори и за Европа. Именно, заради златарския занаят и килимарството, градът е бил относително съхранен по време на турското господство и е успял да се превърне в културен център.
От сътворяването си до днес, първите килими са претърпели промени. За периода от 17-ти до 18-ти век, са характерни няколко основни цвята, контраст между топли и студени тонове, геометричните мотиви преобладават. Традицията по създаването им може да се търси около Възраждането и развитието на занаятите, като отдалечеността на Чипровци е била в основата технологията и краските, фигурите да се запазят толкова самобитни.Това е така нареченият конструктивен период, в който се избистря технологията.
Следващият период е декоративният – от 19-ти век до Освобождението. Тук се наблюдава възход на килимарството, разнообразява се цветовата гама, правят се нови фигурални комбинации, пресъздават се природни елементи – птици, животни, растения, небесни тела и други. Процесът на създаване излиза извън границите на града и се разраства в съседните селища. Нараства и обемът на продажбите.
Интересен е фактът, че един от основните купувачи е Османската империя, а килимите са се ползвали от армията и от турците при молитва.
Последният период започва след Освобождението и продължава до наши дни. При него килимарството вече е не само израз на субективната творческа мисъл, която пресъздава бита, празниците и културата. Килимите стават по-плътни и тежки, изключително съобразени със съвременните тенденции и изисквания. Започва използването на химически бои и препарати, тъкат се нетипични мотиви – чуждестранни, приемат се поръчки от клиенти, а произведенията придобиват световна известност и печелят златни медали и първи места по международни изложения в Пловдив, Лондон, Брюксел и красят всеизвестни музейни колекции.
сн.: Петьо Гергов
сн.: Петьо Гергов
Чипровските килими отразяват бита, културата и дълбоката душевност на своите създателки. Ръчно изработени по старовремска технология, с цената на много физически труд, майсторлък и въображение, те са се превърнали в символ на времето и епохите, поколенията и традициите. Да, точно чрез предаване от поколение на поколение технологията им на тъкане е достигнала до наши дни. Днес тези двулицеви ръчно изработени шедьоври, красят по-често чуждестранни домове, отколкото нашите – българските. Може би това се дължи не само на високото им качество и неповторимост, но и на високата им цена. Тя от своя страна е оправдана от трудоемкостта и сложността на процеса на производство.
Какво не знаем още за Чипровските килими:
Изработката на един килим отнема средно около два месеца ежедневен труд.
Тъкат се ръчно на вертикален стан;
Изработени са от естествени материали – вълна и памук;
Използват се естествени багрила за оцветяване на тъканта им;
Те са двулицеви (еднакви от двете страни), което е част от майсторлъка;
Първоначално са били в червено и/или черно, а в последствие основни преобладаващи цветове са: кафяво, червено, зелено, синьо, жълто, охра;
Преобладават геометричните форми и тези, символизиращи бита и природата;
Гладки са и са практични, защото задържат минимално количество прах по повърхността си;
Здрави и издръжливи във времето са и сякаш стават все по-хубави с годините;
Перат се само на ръка, със студена вода и четка, на равна повърхност и със специален препарат за вълна;
Следва да се съхраняват с предвидените за съответната вълнена материя, средства и да се оставят на проветриво и слънчево място поне веднъж в годината.
През март 2013 година българското Министерство на културата представя кандидатура „Традицията на производство на Чипровски килими“ пред ЮНЕСКО. В края на 2014 година кандидатурата е одобрена и технологията на създаване на чипровските килими е вписана в списъка за световно нематериално наследство. Към момента традициите по създаване на тези килими продължават да се обогатяват и предават наследствено. В крак с развитието на технологиите продажбата на готовите изделия се извършва и в интернет сайтове, което допринася за разпространението на тези културни богатства, каквито всъщност са чипровските килими.
http://www.hera.bg/s.php?n=4157
тагове: Чипровските, килими