Този дебат върви още от зараждането на цивилизацията. Дали ние, човешките същества, сме програмирани от някакъв висш разум, който решава съдбата ни, или напротив, тя е във властта на сложния брак между фатализма и свободната воля?
За някои изглежда е ясно. Древните гърци, например, са били склонни да приписват всички събития на Фатос, сляпата съдба. Но пък Сенека, големият философ стоик от Кордоба, е настоявал, че Провидението управлява света, ръководено от загрижен за нас Бог, а древноримският неоплатоник Макробиус, 400 години по-млад от Христос, говори за Богиня. Малко по-късно го оборва Епикур, който въпреки усилията си не успява да предотврати разпространението на духовността, процъфтявала в гръко-римския свят.
В християнската вселена предопределението открай време е било общоприета доктрина, макар и съпровождана с различни теории. Една от тях, свързана със същинските форми на номинализма, настоява, че Бог предопределя за спасение само онези, чиито положителни качества познава предварително.
Друга теория, по-разпространена и приписвана на Калвин, произхожда от Дортския синод и е отразена в писанията на Свети Августин и Лутер, а също и в учението на янсенистите. Тя сочи, че Бог предварително е решил кой във вечността ще се спаси и кой ще бъде съден, независимо от положителните или отрицателните качества, които е натрупал. В крайна сметка Свети Тома приписва спасението на човека на незаслужената Божия милост.
Истината е, че между езическата идея за Фатос и религиозната концепция за провидението човешката съдба си остава енигма. Няма съмнение, че двете ключови събития на нашия живот – раждането и смъртта, се случват независимо от волята на човека. Очевидно е също, че докато живеем, можем свободно да правим своя избор. Но изглежда, че основните линии на съществуването ни са предначертани от невидима ръка и на нас ни остава само да пишем по тях с малки букви. Но какво или кой носи отговорност за тази мистериозна шега?
Може би най-привлекателната хипотеза за човешката съдба ни поднася старата индуистка философия. За Изтока ключът е карма – схващане, което превръща човека едновременно в наследник на собственото му минало и в архитект на съдбата му.
Нашите действия, баластрата на миналото ни, формират и бъдещето ни. Предопределени? Да, но от нас самите, не от един капризен Бог, непостоянен, състрадателен или несправедлив.
Системата е перфектна, защото не робува на шовинизма да се отнася само за човека, а подчинява цялостното развитие на една динамична реалност, която взаимодейства, прецизно и мигновено с целия спектър на съществуването – от бездънните висини на съзнанието до последния физически закон, отнасящ се до материята.
Според теорията за кармата има един голям склад – самчита, където се събира потенциалът на всички наши минали действия, подобна на семена, които чакат момента да дадат плод. Те са предназначени именно за това, а на нас ни се полага да изстрадаме този процес или да му се наслаждаваме. Добрите действия пораждат благоприятни обстоятелства, а лошите – неблагоприятни.
Шепата семена, която съответства на едно съществуване, определя и момента на раждането и смъртта, физическите или психологическите качества на индивида, неговите социално, културни, семейни характеристики и т.н.
Тази съвкупност от обстоятелства, която обикновено определяме като съдба, на санскритски се нарича прарабха карма и е неизменна. тя представлява онази част от нашата биография, която е предварително написана и която за вярващите е продукт на божията воля.
В едни впряг с предварително начертаното несъмнено препуска и свободният избор. Начинът, по който се справяме с образите на живота, генерира един нов потенциал от семена, заредени с бъдеще. Те в голяма степен са отговорни за онова, което идва. Така нещата, които могат да се случат на някого в предстоящото, се оказват в собствените му ръце.
Нещо друго, много различно, е кармата на дадена група – или съдбата, която си изковава даден колектив с общите си решения. Те могат да засягат както едно семейство, така и едно племе, секта, нация, раса, вид, планета, галактика или пък вселена в нейната цялост. Нищо не може да избяга от неумолимия закон на кармата, или от закона за причината и следствието, който за мнозина е върховен вселенски закон. На него са подчинени всички останали закони.
Животните нямат индивидуална карма, но видът им я има. Индивидуалната отговорност е запазена за човека чрез неговото его, което му придава специална и превъзхождаща чистия животински вид воля.
Според тази интересна теория самото сътворение е основано на кръговрата и има две фази. В първата, латентната, не съществува нищо с изключение на самия потенциал, който в един момент произвежда Големия взрив и последвалото го разрастване на Вселената. Тя приключва в края на времето с финалното разпадане на всичко. Така излиза, че не Бог или съдбата, провидението или Фатос чертаят целите на света и неговите създания, а един вселенски закон с идентични принципи за всички, от който като каскада произтичат многобройни помощни закони. Някои от тях вече познаваме.
Що се отнася до човека, докато има да си оправя сметките с кармата, ще трябва да се връща и да изстрадва или да се наслаждава на онова, което му се полага. И преди всичко да се учи да израства. Само абсолютното знание, космическият опит, в който се стопява всяка двойнственост, може да премахне веригите му и да го освободи завинаги.
Изглежда, според източната мъдрост, това е и целта на съществуването, за която всички сме предопределени. Неприятните религиозни схващания, които толкова тревожат вярващите – адът, чистилището, апокалипсисът, страшният съд, проклятието, вечният огън, скърцането със зъби и т.н. може би не са нищо друго, освен несполучливи метафори, които само плашат онези, които допускат, че те могат да съществуват.
Интересно е да се подчертае, че при оценката на качеството на дадено действие е важно намерението, целта, а не резултатите и постиженията. В общество като нашето, обсебено от стремежа към успех, може би е необходимо да се помни, че успехът на един живот се съдържа единствено в постигането на щастие. Познаваш ли, скъпи читателю, някого, който го е постигнал чрез тщестлавие, измама или манипулация? Аз – не!
http://chetilishte.com/%D1%81%D1%8A%D0%B4%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0/
таг: съдбата
ВЪВ ВИСШИЯ ДУХОВЕН СВЯТ – В СФЕРИТЕ НА ЮПИТЕР И САТУРН
“Онези, чиято мисия да говорят за свръхсетивното произтича от знанието им за духовните светове преживяват това като настоятелна необходимост, на която те по никакъв начин не могат да се противопоставят. То би било голям грях, ако се противопоставеха. Те го усещат като необходимост да разпространяват откровенията за свръхсетивните светове”
Д-р Рудолф Щайнер
И аз се придържам към писаното по-горе от д-р Р.Щайнер. Пристъпвам към изложение на познанието за живота ни след смърт, във Висшия Духовен свят, с най-голямо смирение, преклонение и благоговение към него. Искам да помогна на много хора жадни за това познание. Разбирам това от многобройните телефонни разговори и писма на читатели, които искат да продължавам да пиша за духовното знание.
Източник на тези познания е духовната наука антропософия развита от д-р Рудолф Щайнер, който е “един от най великите мислители на всички времена, чието схващане за съвременните науки се равнява на неговото дълбоко изучаване на древните знания” – пише Ръсел Девънпорт. Д-р Р.Щайнер е един от Великите Посветени, който е притежавал древната космическа мъдрост. Както се вижда от горния цитат д-р Р.Щайнер е чувствал създаването на антропософията като настоятелна необходимост за духовно образование на нуждаещия се от него съвременен човек.
“Антропософията е езикът, който ще бъде използван и от живи и от мъртви – тези във физическия свят и тези между смърт и ново раждане” – пише д-р Р.Щайнер.
За живота ни след смърт в сферата на Юпитер
След сферата на Марс, ние продължаваме пътя си на духовен живот в сферата на Юпитер. В живота ни на Марс се запознахме с разбирането на Космическия говор заедно с Музиката на Сферите.
В сферата на Юпитер се намират прототипите на Космическата мисъл. Те са живи същества, жива реалност. Това е мъдростта на Вселената. Докато нашите обикновени мисли в живота ни на Земята са само сенки, бледи отражения на Космическите мисли. Мисловния живот на човека принадлежи на Духовния свят. И това, което просветва в човешките мисли е сянка, отражение на действително Мисловно същество, част от което е самият човек.
Тук духовния зародиш на главата се изгражда така за следващото прераждане, че да разбира Космическия говор /в сферата на Марс/ и Космическата мисъл – в сферата на Юпитер. Така той влиза във връзка и разбира дейността на Духовните Същества на Космоса – най-напред от Музиката на Сферите /на Слънцето/, на Космическия говор /на Марс/ и тук, на Юпитер – на Космическата мисъл и на Космическата дейност на Висшите Духовни Същества.
“Съществата от Висшите Йерархии не само дават живот и съзнание на планетите и ги карат да се движат по своите орбити с най-голяма точност, но те също ги свързват правилно една с друга, поддържат тяхната хармония, а също свързват нашата Слънчева система с други системи” – пише антропософската писателка Бъредин Джоселин.
Също така в сферата на Юпитер се намират зародишите на всички живи същества. Тук всичко е в непрекъснато движение, блика от живот, който се създава и циркулира навсякъде като живо единство /подобно на циркулацията на кръвта у човека/ Този живот прониква навсякъде.
На Земята всяко същество е проява на тези прототипи на живи Същества от сферата на Юпитер.
На тази сфера много е важно да сме придобили в земния живот качества на набожност, благоговение, единство с всички живи същества и хармонията на света. Тогава тук ние получаваме дарове на мъдрост и сила в следващия живот на Земята.
В тази сфера ние можем да променим своята религия и да продължим до по-висш религиозен импулс. Можем да променим която и да е религия с истинско християнство, с придобиване на съзнание за Христовия импулс - Любов съм към всички хора и целия свят.
За живота ни след смърт на Сатурновата сфера
Животът ни след смърт достига до сферата на крайната планета от Слънчевата система. Тук се намира Космическата памет – Акашовата Летопис /Хроника/. В нея се записва не само всичко преживяно на цялата Слънчева система, но и преживяното от всяко отделно човешко същество. За да разберем това, необходимо ни е непредубедено себепознание, точна преценка за себе си. Тук се намират най-висшите космични морални сили и най-висока справедливост във Вселената.
Като се запазват спомените на всеки човек – се поддържат съдбовните връзки от един земен живот – за следващия.
В сферата на Сатурн се намират зародишите на душевния живот. Тук са прототипите на всички души и това, което те съдържат – чувства, страсти, нагони. Първообразите на душевния свят са живи мисловни Същества – сбор от първообрази на чувства, желания, страсти.
Непредубедено себепознание означава да знаем какви сме в действителност. Тогава ние още по-съзнателно изготвяме духовно бъдеще за следващия земен живот. Ако имаме висок морал и духовност ще имаме ясно съзнание и можем да разбираме най-висшата йерархия, обитаваща Висшия Духовен свят – Тронове, Херувими, Серафими.
На тази сфера, от плодът на изминалия земен живот, подготвяме – качества, талант, способности, умения на физическия организъм за следващия живот. Като например казваме за някой човек: “роден музикант”, “роден художник”, “роден артист” и пр. Тук организъма се разработва, за да се прояви талантът, способностите, да се проявят те в следващото прераждане. Духовният зародиш ни довежда до родители, които ни дават физическо тяло с правилно онаследяване – например специална структура на ухото – телесна основа за един музикант. Такава е фамилията Бах- редица музиканти произхождат от тази фамилия.
Във сферата на външните планети – Марс, Юпитер и Сатурн се променя духовния зародиш на бъдещата глава. Това става чрез преобразяване на енергиите на вътрешните органи, като се обръщат отвън навътре за устройството на главата в следващия земен живот. Например енергиията на бъбреците се променя в енергия на очите; на кръвната циркулация – в енергия на нервната система; на черния дроб – в енергия на ушите и др.
Духовния зародиш на починалия за следващия земен живот се изработва от самия индивид, заедно със Съществата от Висшите Йерархии, според неговата Карма /Съдба/.
“Ако искаш да познаеш Себе си, погледни в Космическото пространство. Ако искаш да обхванеш Космическото пространство, погледни навътре, в собственото си Себе” – пише Бъредин Джоселин в книгата си “Граждани на Космоса”.
Един пример – постоянният ритъм на сърцето и дишането в минута и тяхното съотношение зависят от движението на планетите. Този ритъм е: едно дишане за четири сърдечни пулсации. При дихателен ритъм 18 дишания в една минута, сърдечните пулсации са 72.
Така животът ни е свързан с целия Космос и Висшите Същества в него, както на Земята, така и в Духовния свят.
Доц. д-р Иванка Кирова, к.м.н.
http://ivankakirova.blog.bg/drugi/2017/10/12/zajivota-na-duha-ni-vyv-visshiia-duhoven-sviat-v-sferite-na-.1571941
тагове: животът, дух, висшите, сфери
Най-често въпросите, които се задават през деня, са поставени доста конкретно. Обядвахте ли? Колко е часът? И т.н.
Но когато започваме да се замисляме за доста по-сериозни въпроси – например могат ли да бъдат обединени квантовата механика и общата теория на относителността – самоувереността ни спада.
Какво прави квантовата механика с планетите? Само в общата теория на относителността ли енергията е равна на масата, умножена по скоростта на светлината на квадрат?
Преди да започнем да решаваме неразрешимата Вселена, нека да разберем компонентите.
За начало да вземем квантовата механика. Добре е да започнем с нея, тъй като тя изучава нещо изключително малко – веществото и излъчването на атомни и субатомни нива. Когато учените започнали да разбират атомите, станало ясно, че старата физика се нуждае от поправки.
Защото, когато учените гледали атомите, те се държали не както Вселената. Например електроните не се въртят около ядрото както планетите, които се въртят около Слънцето – ако се въртяха така, те биха паднали върху ядрото.
Станало очевидно, че класическата физика не работи на атомни мащаби. Квантовата механика възникнала от необходимостта да се разбере защо малките явления се случват не както големите в науката. В резултат сме изяснили, че фотонът има свойствата на частица (която носи маса и енергия) и вълна (която носи само енергия). Това било нещо като революция. Фотонът може да бъде в две форми едновременно. А това значи, че най-малките части на Вселената се държат непредсказуемо.
Всичко е относително
Сега разбираме, че квантовата механика съществено е подкопала нашето разбиране за Вселената (особено на малки мащаби). Частиците например могат да бъдат вълни. За всеобщо удоволствие се появил и принципът на неопределеността на квантовата механика, който подсказва, че ние не можем да знаем едновременно положението на частицата и скоростта на нейното въртене.
На Айнщайн това изобщо не му харесало. Самата идея, че не можем да определим къде е частицата и какво прави тя, трябва да бъде доста тревожна за физиката, която се опитва да определи как работи Вселената – каквото и правел Айнщайн, работейки над общата теория на относителността.
Общата теория на относителността имала две големи идеи – едната за пространство-времето, другата за гравитацията. Както виждаме, пространството и времето се намират във фонов режим. Те са фиксирани (и отчасти монолитни). Те съществуват хронологично. В общата теория на относителността пространството и времето представляват едно цяло, така нареченото пространство-време. Но ако пространство-времето може да бъде голямо, то не се намира във фонов режим. В теорията на относителността материята може да влияе върху пространство-времето. Това означава, че вие и съществуващата материя променяте пространството и времето.
Да, но не съвсем. Всъщност само големите неща създават пространствено-времеви изкривявания. Слънцето, например. Какво означава това? Малките планети „падат“ на Слънцето. И това ни води към гравитацията. Всъщност общата теория на относителността означава не само това, че Айнщайн е потупал Нютон по рамото, но ни е дал причина за гравитацията – изкривяване на пространство-времето, предизвикано от гравитацията и кара Вселената да бъде такава, каквато е.
В какво е проблемът? Айнщайн ни е показал умопомрачителна картина на работата на Вселената; квантовата механика ни е демонстрирала как работят частиците на атомно и субатомно ниво. За съжаление едното не обяснява другото. Значи трябва да има голяма теория, която ги обединява… или не.
Състои ли се светът от струни?
Не можем да разберем как квантовата механика и общата теория на относителността могат да се обединят, ако те още не са направили това досега. Затова, ако една от страните е права, другата няма да работи както трябва.
Айнщайн е казал, че пространство-времето е гладко и равномерно и само големи тела могат да го изкривяват. Квантовата механика нарежда, че малките частици на Вселената постоянно и непредсказуемо флуктуират и се променят.
Ако квантовата механика е права и всичко се намира в постоянно движение, гравитацията няма да работи така, както е предсказвал Айнщайн. Пространство-времето ще се намира в постоянно противоречие с всичко наоколо и ще се държи по съответен начин. Освен това квантовата механика говори, че вие не можете да установите ред с пълна сигурност. Само ще предсказвате вероятности.
От друга страна, ако общата теория на относителността е вярна, материята не флуктуира толкова диво и постоянно. В даден момент ще имате възможност да знаете къде се намира материята и накъде се движи. Но това противоречи на квантовата механика.
Не се вълнувайте, учените все още се опитват да намерят начин да помирят двата враждуващи лагера. Един от фаворитите е теорията на струните, в която се казва, че вместо частици действа точка, която всъщност се явява струна. Това означава, че тя може да се вълнува и движи, да се огъне и т.н.
Също така тя може да предава гравитацията на квантово ниво. Това дава възможност да се опипат ходове за обединяването на квантовата механика с общата теория на относителността. Но имайте предвид, че теорията на струните никога не е била потвърдена в нито един експеримент – и много спорове се разгорещяват на тема, може ли тя принципно да се потвърди.
Ако такъв експеримент се състои, то вероятно ще бъде на ускорител на частици. Там могат да бъдат открити суперпартньори. Суперпатньорите са част от теорията на струните, която ни казва, че всяка частица си има суперсиметрична частица партньор (например електрон и селектрон, гравитон и гравитино). През 2012 г. беше открит Хигс бозонът, а той работи в полза на теорията на струните.
Спинът също може да помогне в експериментите с квантовото заплитане. В малки мащаби той работи добре, но учените много искат да изпратят фотони в Космоса и обратно, за да измерят как работи на големи разстояния.
Можем да вземем и черните дупки и с тяхна помощ да създадем „теория на всичко“. В черните дупки се съхраняват както големи неща (звезди), така и малки (частици). Ако успеем да разберем какво се случва, когато голямото стане малко, вероятно ще помирим квантовата механика и общата теория на относителността.
http://megavselena.bg/kvantova-mehanika-ili-teoriya-na-otnositelnostta/
тагове: квантова, механика, теория, относиеността