Monthly Archives: декември 2022
XXI-2
2004, 24 май официално е открит музеят на фондация „Тракарт 2000“ с експонираните антични подови мозайки от жилищна сграда „Ейрене“ в подлез „Археологически“.
2005, 30 септември в Пловдив за първи път в България се провежда Нощ на музеите.“Нощ на музеите и галериите“, каквото е официалното име на събитието, съвпада с есенния салон на изкуствата в града. Културната инициатива на Германия, която тръгва през 1997 год. от Берлин, като Дълга нощ на музеите намира перфектното си място във вечния град на България.
Само за няколко години инициативата се превръща в най-голямото нощно събитие в Пловдив, събиращо над 15 000души.
По книгата на Николай Илчевски „Пловдив най най най най най“
Съюз на независимите български писатели. Срещата
БЕЗГРАНИЧНО
Един от основните въпроси на науката за съзнанието е този за границите на човешките възприятия и възможности. Често дори си задаваме въпроса, дали те изобщо имат такива или просто все още не сме способни за овладеем съзнанието си. Един от способите, които опитваме в това направление е разширяване на нашия кръгозор, чрез излизане от зоната ни на комфорт. Какво ли се крие там, отвъд хоризонта на нашите настоящи мисловни граници…
Giovanni Piranesi /Джовани Пиранези/1720-1778/ е италиански археолог, архитект и художник- прочут с офортите си на Рим. Но Рим в творбите на Пиранези надхвърля простата илюстрация на забележителните паметници на културата на вечния град. В тях, сякаш материалното културно наследство оживява и ни одухотворява с духа на неговите създатели. Поредицата платна на Пиранези „Затвори“ ни разкрива огромни структури, които не съществуват в реалния свят. Те, като че ли съществуват само в съзнанието на своя автор и приемат там причудливи и невероятни форми. Делото му е продължено от сина му Франческо и дъщеря му Лаура, която придава на тези мисловни творения характерните за романтизма-светлосянка и свободно полаган рисунък.
Движението на мисълта е безпределно и в края на 19 век в Холандия /днес
Нидерландия/ се ражда
Мориц Ешер /1898-1972/.Холандският графичен художник изпреварва толкова времето си, че го признават едва в края на живота му. Неговите дърворезби, литографии и мецотинти /форма на дълбок печат чрез награпяване на метална повърхност/ поразяват и объркват съвременниците му. Той изследва в тях невъзможните за съществуване предмети, безкрайността, симетрията, хиперболичната геометрия, теселацията- подреждане на геометрични форми на повърхности. Изкуството му е истински мост между точните науки , живописта и графиката. Не случайно големия изследовател на изкуството Дъглас Хофщатер включва Ешер, наред с великия математик и логик
2 Курт Гьодел и гениалния композитор Йохан Себастиан Бах в своя магнум-опус „Гьодел,Ешер,Бах“.Трудът му носи наградата „Пулицър“.
Може би е дошло времето точните науки да „разчетат“ на своя език прозренията на фамилията Пиранези и Мориц Ешер за функционирането и творческия потенциал на човешкото съзнание. Тогава те биха могли да се превърнат в науките на „утрешния ден“.
Георги Караджов
XXI-1
2001 год. февруари на Главната улица в Пловдив е поставена бронзова фигура на един от най-известните пловдивски странници от втората половина на 20 век- известен, като Лудия Мильо. Автор на „паметника“ е скулпторът Данко Данков. Парите са осигурени от българската емигрантска фондация „Св.Георги Победоносец“ в САЩ.
2002 год., 26 май Папа Йоан Павел II, който от 24 май същата година е на посещение в България, отслужва Божествена литургия на площада в Пловдив и обявява трима българи- католически свещеници, за блажени.
По книгата на Николай Илчевски „Пловдив най най най най най“
Как да се концентрираме бр.265
Подобряването на концентрацията може да ви помогне да постигнете успех в работата и училище и да станете по-щастлив и организиран човек.
Ако искате да станете по-концентрирани, трябва да се научите как да избягвате разсейването и ясно да разработите конкретна стратегия на действие. За да ви е по-лесно, може да следвате долните няколко съвета.
Напишете списък със задачи
Ако искате да станете по-концентрирани, правете списък със задачи всеки ден, за да можете да проверите какво сте постигнали досега. Такъв списък ще ви помогне да посочите как да постигнете целите си. Запишете поне три задачи, които трябва да изпълните днес; три задачи за изпълнение утре и три задачи за изпълнение следващата седмица. Започнете, като правите нещата, които трябва да се направят днес. Чувството за удовлетворение от добре свършената работа ще ви помогне да започнете с други задачи. Всеки път когато завършите задача от списъка си, дайте си малко почивка.
Определете приоритетите си
Не забравяйте, че най-трудните и креативни и отнемащите най-много време задачи трябва да се изпълняват сутрин, когато сте преизпълнени с енергия и вдъхновение. Оставете лесните задачи (насрочване на срещи, попълване на документи, почистване на офиса) за обяд, когато се чувствате най-уморени. Не отлагайте най-трудната задача за вечерта. Разпределете задачите по време, като си поставяте адекватни цели. Не можете да отделите 20 минути за нещо, което ще отнеме цял час, в противен случай неизпълнението на възложените задачи ще ви разочарова. Ако сте изпълнили задачата по-рано, направете кратка почивка.
Организирайте работното си пространство
Организацията на работното пространство е ключът към концентрацията. Фокусирането е много по-лесно, ако знаете какво къде се намира в офиса ви. Организацията на работното пространство ще спести много време и ще даде мотивация за изпълнение на задачите. Премахнете от работното пространство всичко, което не е свързано с работата. Изключение могат да бъдат снимките на бюрото. Всичко останало трябва да е свързано с работата.
Оставете мобилния си телефон настрана, ако трябва да работите усилено
Можете да го проверявате на всеки час, но не можете да държите телефона си на бюрото, иначе ще изпитвате непреодолимо желание да го гледате през цялото време.
Включете почивките в работния си график
Почивките имат голямо значение, също като свършването на работата. Ако графикът ви редува периоди на максимална активност с кратки почивки, ще бъдете по-концентрирани, отколкото ако сте прекарали целия ден в работа без почивки. Правете 10-20 минути почивки на всеки час. Това време може да се използва за телефонно обаждане, отговор на съобщение от приятел или чаша чай. Гледайте на почивките като на награда за работата. Една от почивките може да се използва за упражнения, 15-минутна разходка или бягане нагоре по пет стълби. Това ще ви помогне да се почувствате освежени и заредени с енергия.
Работете върху запазването на концентрацията
Всеки от нас може да започне с определено ниво на концентрация, но повечето от нас са сигурни, че то трябва да се подобри с времето. За да подобрите обхвата на вниманието, дайте си определено време, като например половин час, за да изпълните определена задача. Когато това време изтече, вижте колко още можете да работите, без да се разсейвате от задачата. Няма значение дали са 5 минути или още половин час. Ако повторите този експеримент, ще видите, че можете да се концентрирате върху една задача много по-дълго, отколкото сте предполагали. Продължавайте да тренирате вниманието си по този начин, докато почувствате необходимост да спрете. Опитайте се да се съсредоточите повече на следващия ден.
Медитирайте
Медитацията помага не само да се отпуснете, но и да подобрите способността си да се концентрирате стъпка по стъпка, но при условие, че медитирате 10-20 минути всеки ден. Когато медитирате, вие се фокусирате върху изчистването на ума си и върху физическото си състояние и дишането. Тези умения могат лесно да се приложат, когато трябва да изхвърлите лошите мисли от главата си и да се концентрирате върху работата. Можете да медитирате както сутрин, така и преди лягане.
Четете книги
Четенето е чудесен начин да се съсредоточите. Опитайте се да четете половин час без почивка. Тренирайте обхвата на вниманието си, като четете час или два, като правите само кратки почивки. Ако сте в състояние да се концентрирате върху която и да е книга, която е пред вас, било то любовен роман или биография, вие също ще можете да се концентрирате върху работата си. Четенето сутрин е чудесен начин да събудите мозъка си от сън. Четенето преди лягане е чудесен начин да заспите. Поставете си за цел да четете по половин час на ден.
По-малко задачи
Много хора смятат, че многозадачността е чудесен начин за по-бързо постигане на цел и изпълнение на две или три задачи наведнъж. Не забравяйте, че това вреди на способността за концентрация. Когато изпълнявате няколко задачи едновременно, смятате, че сте постигнали повече, но в действителност не сте посветили цялото си внимание и желание на нито една от тях и сте навредили на фокуса си. Работете върху извършването само на една задача наведнъж и ще видите, че темпото ви се ускорява.
Анализирайте
Имали ли сте някога подобен ден, в който сте „работили“ и след това се чудите защо резултатите не са страхотни? Ако това ви се е случило, трябва да анализирате грешките си, преди да започнете нов неубедителен ден. Преди да започнете работа, трябва да запишете всичко, което е работило и не е работило по време на работния или учебния ден, за да сте сигурни, че всичко ще се получи в бъдеще.
Подгответе се добре за работата
Няма значение дали отивате в библиотеката или в офиса за 8-часов работен ден, трябва да се подготвите добре за предстоящата работа, така че денят да започне с положителна нагласа. Трябва да намерите мотивация, за да изпълните всички задачи.
Опитайте се да предвидите нуждите си
Ако искате да бъдете възможно най-продуктивни и фокусирани, трябва да предвидите нуждите си, преди да предприемете нещо:
- Наспивайте се добре. Ставайте и си лягайте по едно и също време, за да се чувствате свежи и отпочинали, когато се събудите, а не да се чувствате претоварени и уморени;
- Яжте здравословна храна за закуска. Закуската е най-важното хранене за деня, така че трябва да ядете достатъчно, за да получите необходимата енергия, за да свършите работата;
- Отделете време за презареждане. 15-20 минути ходене, леко кардио, клекове или упражнения за корем ще подобрят тонуса на сърдечния мускул, без да ви изморяват;
- Контролирайте приема на кофеин. Сутрин кафето помага да разклатите нещата, но се опитайте да не пиете повече от една чаша на ден, в противен случай ще се почувствате претоварени до обяд;
- Запасете се със здравословни закуски като ядки, ябълки, банани и моркови. Това ще ви помогне да стимулирате тялото си и няма да тичате до най-близкия магазин;
- Пийте повече вода. Носете бутилка вода със себе си, където и да отидете, за да останете хидратирани;
- Носете няколко слоя дрехи. Ако стаята, в която работите, е твърде гореща или студена, трябва да сте готови да премахнете няколко неща или обратното, да сложите шал или пуловер. Не можете да компрометирате концентрацията си, ако се потите или треперете от студ и не можете да си помогнете.
https://sanovnik.bg/n-125808-%D0%9A%D0%B0%D0%BA_%D0%B4%D0%B0_%D1%81%D0%B5_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B5
Таг концентрация ,почивка, медитация
Най-лудите императори в историятабр.265
се е сблъсквала с много катаклизми, много от които са били облечени във власт и дори са управлявали.Римската Империя е може би най-емблематичната империя в човешката история. Тя е родила десетки мислители и владетели, но не всичко е бил толкова „розово“, колкото изглежда. Въпреки невероятните военни постижения, Римската империя се е сблъсквала с много катаклизми, много от които са били облечени във власт и дори са управлявали. Има няколко наистина побъркани императори, които все пак са управлявали Рим и то за доста дълъг период от време. Ето кои са те:
Максимин Трак
Той бил велик човек, много по-висок от съгражданите си. Но дотук приключват положителните му черти. Смята се, че Максимин е виновен за кризата от 3 век, след като убил много от своите приятели, съветници и благодетели.
Максимин искал хората да го обожават и затова непрекъснато се опитвал да завзема нови територии. Първата му атака била срещу народа на аламаните в Германия. Въпреки големите жертви, които собствената му армия дала, той успял да победи аламаните, макар че те не представлявали заплаха за Рим. Максимин нападнал и други миролюбиви народи, които никога не са се опитвали да нападат Римската Империя – даките и сарматите.
Нерон е може би най-лошият император в Рим. Той нямал вяра на никого около себе си, дори на собствената си майка и на съпругата си, и затова заповядал да бъдат убити. Всъщност, той непрекъснато екзекутирал някого – било то от близкото му обкръжение или някой от противниците си. И в крайна сметка завоеванията му не му донесли така бленуваната народна любов, напротив, хората го намразили.
Междувременно в Северна Африка започнал бунт, воден от Марк Антоний Гордиан I и неговият син Гордиан II. Двамата искали да се доберат до трона. Изненадващо Римския Сенат се обърнал против императора си и подкрепил бунтовниците. В отговор Максимин и неговата армия се отправили към Рим. Войниците обаче били много изтощени от изненадващата обсада на Аквилея, и лека-полека започнали да се разболяват. Изтощението до такава степен обхванало армията, че те дори не успели да си отворят градските врати. Скоро голяма част от войниците дезертирали. Максимин бил убит по време на обсадата – войници от собствения му лагер убили него, сина му и главните министри, а главите им били забучени на колове и отнесени в Рим.
Нерон е може би най-лошият император в Рим. Той нямал вяра на никого около себе си, дори на собствената си майка и на съпругата си, и затова заповядал да бъдат убити. Всъщност, той непрекъснато екзекутирал някого – било то от близкото му обкръжение или някой от противниците си.
И в крайна сметка завоеванията му не му донесли така бленуваната народна любов, напротив, хората го намразили.
Междувременно в Северна Африка започнал бунт, воден от Марк Антоний Гордиан I и неговият син Гордиан II. Двамата искали да се доберат до трона. Изненадващо Римския Сенат се обърнал против императора си и подкрепил бунтовниците. В отговор Максимин и неговата армия се отправили към Рим. Войниците обаче били много изтощени от изненадващата обсада на Аквилея, и лека-полека започнали да се разболяват. Изтощението до такава степен обхванало армията, че те дори не успели да си отворят градските врати. Скоро голяма част от войниците дезертирали. Максимин бил убит по време на обсадата – войници от собствения му лагер убили него, сина му и главните министри, а главите им били забучени на колове и отнесени в Рим.
Нерон е може би най-лошият император в Рим. Той нямал вяра на никого около себе си, дори на собствената си майка и на съпругата си, и затова заповядал да бъдат убити. Всъщност, той непрекъснато екзекутирал някого – било то от близкото му обкръжение или някой от противниците си.
И в крайна сметка завоеванията му не му донесли така бленуваната народна любов, напротив, хората го намразили.
Междувременно в Северна Африка започнал бунт, воден от Марк Антоний Гордиан I и неговият син Гордиан II. Двамата искали да се доберат до трона. Изненадващо Римския Сенат се обърнал против императора си и подкрепил бунтовниците. В отговор Максимин и неговата армия се отправили към Рим. Войниците обаче били много изтощени от изненадващата обсада на Аквилея, и лека-полека започнали да се разболяват. Изтощението до такава степен обхванало армията, че те дори не успели да си отворят градските врати. Скоро голяма част от войниците дезертирали. Максимин бил убит по време на обсадата – войници от собствения му лагер убили него, сина му и главните министри, а главите им били забучени на колове и отнесени в Рим.
Нерон е може би най-лошият император в Рим. Той нямал вяра на никого около себе си, дори на собствената си майка и на съпругата си, и затова заповядал да бъдат убити. Всъщност, той непрекъснато екзекутирал някого – било то от близкото му обкръжение или някой от противниците си.
И в крайна сметка завоеванията му не му донесли така бленуваната народна любов, напротив, хората го намразили.
Междувременно в Северна Африка започнал бунт, воден от Марк Антоний Гордиан I и неговият син Гордиан II. Двамата искали да се доберат до трона. Изненадващо Римския Сенат се обърнал против императора си и подкрепил бунтовниците. В отговор Максимин и неговата армия се отправили към Рим. Войниците обаче били много изтощени от изненадващата обсада на Аквилея, и лека-полека започнали да се разболяват. Изтощението до такава степен обхванало армията, че те дори не успели да си отворят градските врати. Скоро голяма част от войниците дезертирали. Максимин бил убит по време на обсадата – войници от собствения му лагер убили него, сина му и главните министри, а главите им били забучени на колове и отнесени в Рим.
Нерон е може би най-лошият император в Рим. Той нямал вяра на никого около себе си, дори на собствената си майка и на съпругата си, и затова заповядал да бъдат убити. Всъщност, той непрекъснато екзекутирал някого – било то от близкото му обкръжение или някой от противниците си.
Калигула е може би най-ненормалният император в цялата история на Римската империя. Той бил несравнимо жесток и дори племенникът му Нерон не можел да се мери с него. Калигула управлявал едва четири години, но трябва да му се признае, че постигнал невероятни военни подвизи.
Рожденото име на бъдещия император било Гай. Но майка му често го обличала във войнишки дрехи, за да забавлява армията и скоро се превърнал в неин талисман. Войниците започнали да го наричат „Калигула“, което в превод от латински означава „Малко ботушче“. Достигането му до трона било осеяно с много смърт и предателства, но когато най-накрая успял, Калигула доказал, че е ужасно жесток.
В началото на своето управление той обещавал политически реформи и римският народ го посрещнал радушно. Малко по-късно същата година императорът бил повален от неизвестно тежко заболяване, след което нищо не било същото. Древните автори Дион Касий и Светоний твърдят, че владетелят имал „мозъчна треска“, според други – бил отровен.
Каквато и да е истината, ясно е, че той имал чести пристъпи на невроза и припадъци. Започнал да се държи неадекватно, параноично и враждебно. Калигула крадял пари от строителни проекти, особено от практичните аквадукти и пристанища, от културните инвестиции в театри и храмове. Имал безумни идеи, а всеки, който откажел да ги изпълни, бил убиван.
Императорът наредил да му построят 2-километров плаващ мост в залива Байа, за да препуска с коня си – Инцитат, който много обичал. Впрочем, Калигула наредил да се построи собствена конюшня за коня му от слонова кост и мрамор.
Като израз на своята абсолютна власт Калигула планирал да назначи коня си на длъжността „консул”, но, за съжаление, бил убит, преди да успее да го направи.
Калигула избягвал да ходи на битки, за да участва в театрални представления.
Освен това заповядал на войниците си да „ограбят морето”, като съберат всички черупки в шлемовете си.
Калигула измъчвал високопоставени сенатори, като ги карал да вървят с километри пред колесницата му. Спял с жените на съюзниците си, а някои историци твърдят, че дори се е сношавал със сестрите си.
Освен всичко това той бил много суетен. Заради неприятния си външен вид, Калигула бил много чувствителен. Той бил с много бледа кожа, много висок и космат. Затова използването на думата „коза“ в негово присъствие било забранено. За да избегне грозните си черти, Калигула прекарвал часове пред огледалото, практикувайки различни физиономии. Често се преобличал в женски дрехи, обувал женски обувки и носел обеци.
Той буквално се къпел в пари, дори и спял върху тях. Пиел скъпоценни перли, разтворени в оцет.
За краткото си управление той успял да похарчи парите на Рим. Затова решил да вдигне данъците и дори му хрумнала идея за нови проекти. Един от тях бил да наложи данък върху проституцията, но не само – да отвори публичен дом в императорския дворец.
КОЛЕДА (РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО) БР.265
25-ти декември – Коледа. На Коледната трапеза, за разлика от Бъдни вечер, се сервират месни ястия. Приятели и роднини се събират, за да отпразнуват заедно най-светлия християнски празник.