8 изумителни факта за котките, според науката бр.257

Изследванията на котки са любимата ни област в науката (на второ място след фактите за кучетата). Ние събрахме нашите любими факти за нашите котешки приятели, от това дали те наистина ви обичат до начина, по който използват мустаците си. Така че, насладете се на тези осем мъркащи факта за котките, потвърдени от науката.
Сприятете се с котка, като мигате бавно
Учените са открили, че присвиването на очите е най-добрият начин да изградите връзка с котките.
В проучване на университетите в Портсмут и Съсекс, изследователите установяват, че техниката имитира това, което е известно като котешка усмивка – наричано още „бавно мигане“ – и изглежда помага да се  създаде връзка между човека и котката .
„Опитайте да ги присвиете, както бихте направили в спокойна усмивка, последвано от затваряне на очите за няколко секунди. Ще откриете, че те сами реагират по същия начин и можете да започнете един вид разговор. „
Проучването разкрива, че котките са по-склонни да забавят мигането към собствениците си, след като собствениците им бавно примигват, в сравнение с това, когато изобщо не си взаимодействат.
Котките страдат от раздяла
Повече от една от 10 домашни котки, участващи в голямо проучване, са показали поведенчески проблеми, когато са временно отделени от собствениците си.
В своето  проучване на котки с проблеми , свързани с разделянето , учените също така наблюдават, че засегнатите идват предимно от домакинства само с един или максимум двама живущи.
Липсата на достъп до играчки, както и липсата на други домашни любимци в къщата, също са свързани с подобни поведенчески проблеми при котките.
Собствениците са били помолени да предоставят основна информация за всяка котка, която включва описание на взаимодействието им с домашните любимци, поведението на котките, когато собственикът отсъства, както и средата на живот на котките.
Анализът показа, че 13,5 % от всички котки, включени в извадката, показват поне една от няколкото черти, свързани с проблеми, свързани с разделянето, като най-често се съобщава за разрушително поведение (за 20 от 30 котки).
Наблюдавани са и други поведенчески черти като прекомерна вокализация (19 котки), уриниране на неподходящи места (18 котки), агресивност (11 котки), възбуда-тревожност (11 котки) и неподходяща дефекация (седем котки).
Депресия-апатия, която се характеризира с липса на енергия и загуба на интерес, също се наблюдава при 16 котки с проблеми, свързани с раздялата.
Вашата котка наистина ви обича
Храната е това, което за първи път обединява хората и котките, но това не означава, че те ви виждат като прекалено голяма отварачка на консерви.
Химическият анализ на костите на 5300-годишни котки от Китай показа, че тези древни котки са били ловци на гризачи, които са живели в складовете за зърно. По същество сме им дали подслон, а те се грижили за вредителите.
С течение на времето, поне в западните култури домашните котки са опитомени предимно за гушкане и след това заради ноктите и ловджийските им способности. 
Точно както при кучетата, опитомяването на котки е отключило набор от котешки поведения. Те включват галене, борба с игра и донасяне на полумъртви мишки в домът, под формата на импровизирано време за игра. Тези поведения са повече от хранителни – те са семейни.
През септември 2019 г. учените обявиха, че изглежда котките проявяват черти на „защитената привързаност“, наблюдавана при кучетата, където присъствието на човек, който се грижи за него, подтиква към поведение, сигнализиращо за сигурност и спокойствие.
Има дори отделни доказателства, че котките, след получаване на инсулт, получават внезапна доза мозъчни хормони, както ние, хората, когато сме около нашите близки. Така че може би сега кучетата имат съперник в преследването на титлата да бъдат най-добрият приятел на човечеството.
Котките могат да разберат кога идва гръмотевична буря
Котките и много други животни са по-чувствителни от хората към звуци, миризми и промени в атмосферното налягане, а повишените им сетива могат да им позволят да намерят намеци, че буря предстои доста преди собствениците им да усетят дори вятъра.
Точно преди буря вътрешните уши на вашата котка могат да открият внезапното спадане на атмосферното налягане и тя може да се е научила да свързва това с предстояща буря. Ако в далечината вече бушува буря, тя може да е в състояние да усети слабия тътен на гръмотевиците.
По същия начин тя може да усети миризмата на идващия дъжд или характерния дъх на озоновия газ, който често се създава от мълния и има остър метален мирис.
Котките харесват кутии, защото са уютни
Котките могат да прекарват 18 часа на ден в сън. Тъй като те са самотни животни, те искат безопасно скривалище, където да си почиват.
Котка, свита в малка кутия, дори на открито, вероятно просто избягва студения ви под. Котките са щастливи при стайна температура около 14 ° C и ако няма удобен слънчев лъч, който да ги припича, те ще се задоволят и с уютна кутия за обувки.
Домашните котки имат огромно въздействие върху местната дива природа
Домашните котки убиват повече плячка в дадена област, отколкото дивите хищници с подобни размери, показват проучванията.
Според проучване от март 2020 г. ловът от домашни любимци може да има голям ефект върху местната популация от диви животни. Учените казват, че ефектът е концентриран предимно около дома на котката, тъй като по-голямата част от движението им е в радиус от 100 метра. Това обикновено обхваща няколко двора в околността.
Неестествено високата плътност на домашни котки в някои райони увеличава главоломно риска за много пернати птици и малки бозайници.
Котките не могат да бъдат вегани
Котките са изцяло месоядни в дивата природа и има няколко аминокиселини, които се срещат само в месото, като таурин, които не могат да синтезират или съхраняват, така че подобна диета трябва да бъде много внимателно съобразена с тяхната възраст и телесно тегло.
Твърде малкото таурин може да причини слепота и сърдечна недостатъчност, докато твърде много може да доведе до сериозни инфекции на пикочните пътища. Месоядните котки абсорбират целия таурин, от който се нуждаят, от месото, но синтетичният таурин, добавен към веганската храна, се предлага в няколко различни форми, които се абсорбират от метаболизма на котката с различна скорост. Това прави изключително трудно да се даде балансирана веганска диета на котките.
Мустаците на котките ги правят прецизни убийци
Характерният за котката „мустак“ от вибриси, съставен от около 24 подвижни косъма, е придружен от други по-малко забележими мустаци над очите, на брадичката и задната част на предните лапи (карпалните мустаци). Тези удебелени косъмчета са живи с дълбоко вкоренени нерви, които помагат на нашите котешки приятели буквално да усетят пътя докато ловуват, особено в тъмното.
Лицевите мустаци се подравняват по ширината на тялото, за да подпомогнат преценката на разстоянието, докато са в движение, а прецизното убиване се осигурява от „проприорецептори“, специални сетивни органи на върховете, които следят разстоянието, посоката и дори текстурата на плячката.
Мустаците също наблюдават въздушния поток, за да координират допълнително своето движение. Нищо чудно, че котката ви е толкова грациозен звяр!
https://naedin.click/cat-facts-science/

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>