КУЛТУРНО ДВИЖЕНИЕ ДА ДА

Обичаме да използваме частицата Да. В зависимост от начина на употреба, тя може да означава положителен отговор, допълнение, подлог, цел, намерение, подкана, заповед, закана дори…несигурност.
Тристан Цара – Уикипедия В 18 часа на 6 февруари 1916 година в Цюрих /Швейцария/, малко известния тогава румънски авангарден поет, есеист, художник Тристан Цара дава името на ново направление в изкуството на 20 век- Да Да…
Да Да е реакцията на европейските творци на ужасите, на  Първата  Световна война. То отхвърля логиката, смисъла и естетиката на модерното капиталистическо общество. На негово място издига в култ безсмислието, ирационалността, колажа, звуковата поезия, техниките на изрязване…
Звуковата поезия набляга преди всичко на изпълнението, а техниката на изрязване…на изрязването…Писмен текст се нарязва и пренарежда за получаване на нов текст.
Да Да черпи с пълни шепи от постиженията на художествените стилове, които  предхождат футуризма и експресионизма.
Но истинските му достойнства са в разкриването на нови пространства на творчеството. Залага на артистичната свобода, спонтанността, инвенцията, хумора, парадоксите в човешкия живот. Не случайно, сред неговите представители откриваме някои от най- великите творци на 20 век- поетите Луи Арагон, Пол Елюар, Тристан Цара, Андре Бретон, скулптора Ханс Арп…
В средата на 20- те години на 20 век, движението се разпада, но дава начало на нови, вълнуващи движения на творческата мисъл. Тук се откроява  едно   направления в литературата и изкуството- сюрреализма, който достига своя връх в живописта, с   художник на 20- то столетие- гениалния Салвадор Дали
Салвадор Дали – Уикицитат
В Да Да можем да открием и наченките на поп-арта, завладял Лондонската културна сцена през 60- те години на 20 ти век.
 Луис Бунюел - Литeратура, музика, кинo и фото - Lunatic.bgОтблясъците на направлението осветяват и пътя на киноизкуството. Великият режисьор Луис Бунюел прави големия си пробив в киното с филма си „Андалуското куче“, реализирано в стилистиката на Да Да.
Авангардното изкуство на 20 -ти век има и своите критици, но дори и те не могат да отрекат ролята му за освобождаване на творческото въображение, и разчупването на каноните в мисленето и изкуството.
Може би и днес, в тези пандемични времена се нуждаем от същото разтърсване, за да осъзнаем истинския смисъл на съществуването си на планетата Земя.
  Георги Караджов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *