открити на дъното на Тихия океан
Дълбоко под вълните на Тихия океан учените са открили с помощта на роботи повече от 30 нови вида животни, обитаващи морското дъно, като подобна на банан „лепкава катерица“ на снимката горе. Дълбоководните екзотично изглеждащи видове са описани в статия, публикувана в списание ZooKeys. Изследването на дълбоководната фауна е важно и за опазването ѝ.
Дъното на Световния океан все още е слабо проучено, това се отнася и за живите му обитатели.
Новите видове са открити по време на дълбоководна експедиция, включваща Природонаучния музей в Лондон (NHM) до дълбоките равнини на зоната Кларион-Клипъртън, кална равнина с площ от 4,5 милиона квадратни километра между Хавай и Мексико през централната част на Тихия океан.
От 48 различни вида, открити при търсенето, 39 са били неизвестни на науката.
Psychropotes verrucicaudatus, известен преди това вид дълбоководни холотурии, който ще бъде хванат от ръката на робота. Кредит: DeepCCZ expedition, Gordon & Betty Moore Foundation & NOAA
Преди това животните, живеещи в зоната Кларион-Клипъртън, са били изследвани само дистанционно с помощта на снимки и видеоматериали. Благодарение на дистанционно управляем апарат, оборудван с роботизирана щипка за хващане, екипът успя да извади животните на повърхността, където те можеха да бъдат внимателно проучени и генетично анализирани.
“Това изследване е важно не само поради броя на потенциално откритите нови видове, но и защото тези екземпляри от мегафауната досега са били изучавани само от изображения на морското дъно”, коментира д-р Гуадалупе Брибиеска-Контрерас (Guadalupe Bribiesca-Contreras), водещ автор на изследването от Природонаучния музей.
“Без екземплярите и ДНК данните, които те съдържат, не можем да идентифицираме правилно животните и да разберем колко различни видове има”.
дълбочина над 4800 метра, въпреки че няколко са открити да лежат на подводни планини на малко по-малка дълбочина.