Архив на категория: Литература – изкуство и култура

Хората Минангкабау

Хората Минангкабау от остров Суматра живеят в уникална матрилинейна култура (матриархат)… – Каквото кажат жените – това е! И всичко се наследява по женска линия…

Минангкабау (Minangkabau) са една от най-интересните етнически групи на остров Суматра, в Индонезия, известни със своята уникална матрилинейна система на наследяване (наследяване по майчина линия или матриархат). Тези хора, живеещи предимно в западната и централна част на остров Суматра, са изградили богата култура, която се отличава от много други общества по света.

За разлика от много други култури, където наследството се предава от баща на син, при минангкабау то се предава от майка на дъщеря. Име, имот и всякакви привилегии се прехвърлят на женската линия. Това означава, че:

– Името: Членовете на семейството носят фамилията на майката.

– Имущество: Имотите и богатството се наследяват от майката и се прехвърлят на най-голямата й дъщеря.

– Социалният статус: Социалният статус на индивида се определя от неговата връзка с майчината линия.

Образуват се от роднини по женска линия, които имат род от една прабаба. Живеят в една къща. Отговорностите на красивия пол тук са доста. Те трябва да осигурят семейството, а мъжете са напълно материално зависими от тях.

Матрилинейно наследяване: Имотите се предават по женска линия

Една от най-забележителните черти на минангкабау е тяхната матрилинейна система на наследяване. Това означава, че имуществото, земята и социалният статус се предават от майка на дъщеря, а не от баща на син, както е обичайно в много други култури.

– ята на жената

В обществото на минангкабау жените имат значителна власт и авторитет. Те са главите на семействата и управляват имуществото. Мъжете обикновено живеят в дома на съпругите си и работят заедно за благоденствието на семейството. Традиционно жените минангкабау са играли важна роля в земеделието, което е било основен източник на препитание. Това вероятно е допринесло за повишаването на техния социален статус и влияние в обществото.

– Социална организация

Обществото на минангкабау е организирано в кланове, които се основават на майчиното родство. Тези кланове имат свои собствени традиции, ритуали и социални норми. Матрилинеалната система осигурява стабилност и сплотеност в обществото, като създава силни връзки между жените и техните роднини.

.– Културни традиции

Минангкабау имат богата и разнообразна култура, която се отразява в техните традиции, обичаи и изкуства. Традиционните къщи на минангкабау, наречени rumah gadang, са големи и впечатляващи структури, които символизират богатството и социалния статус на семейството. Музиката, танците и изработката на занаяти също са важни аспекти от културното наследство на този народ.

– Причини за матрилинейната система

Има няколко теории за произхода на матрилинейната система (матриархата) при минангкабау. Една от тях е, че тя е възникнала в резултат на исторически условия, като например чести войни и миграции, които са изисквали по-голяма стабилност и сигурност за жените и децата.

Други интересни факти за минангкабау

– Език

Минангкабау говорят език, който е близък до малайския.

– Архитектура

Традиционните къщи на минангкабау, наречени rumah gadang, са големи и впечатляващи сгради, които могат да побират големи семейства.

.– Кулинария

Кухнята на минангкабау е известна със своите пикантни ястия и разнообразие от подправки.

.– Религия

Повечето минангкабау са мюсюлмани, но тяхната религия е силно повлияна от местните традиции и вярвания. Интересен аспект от културата на минангкабау е синтезът между исляма и традиционните вярвания. Повечето минангкабау са мюсюлмани, но те запазват много от своите представи за света. Например, те практикуват анимизъм и почитат духовете на предците.

– Икономика

Традиционно минангкабау са земеделци, но много от тях също са търговци и занаятчии.

– Култура

Минангкабау имат богата култура, включваща музика, танци, литература и изкуства. Тяхната архитектура също е уникална и се отличава със своите големи дървени къщи, наречени rumah gadang.

Може да бъде изображение с 4 души

от фейсбук

ЧУДОМИР

Чудомир (Димитър Христов Чорбаджийски) – български писател хуморист, художник и краевед

Чудомир (псевдоним на Димитър Христов Чорбаджийски) е една от най-обичаните и разпознаваеми фигури в българската култура от първата половина на 20-ти век. Той е забележителен хуморист, сатирик, художник и краевед, оставил трайна следа с уникалния си поглед към българския бит и нрави.

Ето какво може да се разкаже за него:

Ранни години и образование:

– Роден е на 25 март 1890 г. в село Турия, Казанлъшко.

– Завършва Държавното художествено индустриално училище (днес Национална художествена академия) в София през 1913 г., където учи при проф. Иван Мърквичка.

Хуморист и сатирик:

– Творчество: Чудомир е майстор на късия хумористичен разказ, който често представлява скеч или миниатюра, улавяща типични черти от българския характер и ежедневие. Неговите разкази са изпълнени с добродушен смях, ирония и самоирония, но също така и с дълбоко разбиране на човешката природа.

– Герои: Често срещани персонажи в неговите произведения са обикновени хора от народа – селяни, чиновници, занаятчии, с техните малки страсти, слабости и забавни ситуации. Той ги описва с голяма любов и разбиране, без да ги осмива грубо.

– Език: Езикът му е богат, сочен, изпълнен с диалектни думи и изрази, което придава на творбите му автентичност и живост.

– По-известни сборници: Сред най-известните му хумористични сборници са „Нашенци“, „Селски театър“, „Аламинут“, „Който ми види доброто“.

Художник:

– Стил: Чудомир е талантлив художник, чийто стил се отличава с характерна карикатурност и ирония. Неговите рисунки, често съпътстващи собствените му разкази, са изключително изразителни и допълват текста, създавайки цялостна картина на българското село и неговите обитатели.

– Тематика: Основна тема в творчеството му е българският бит – празници, пазари, седенки, събития от ежедневието, изобразени с голяма доза хумор и усет към детайла.

– Техника: Работи предимно с туш и акварел, като скиците му са динамични и пълни с живот.

Краевед:

– Ангажираност: Чудомир е бил изключително активен в краеведческата дейност, особено в родния си Казанлъшки край. Той събира и изследва фолклор, обичаи, легенди и исторически сведения, свързани с региона.

– Музейна дейност: Дълги години е бил директор на Историческия музей в Казанлък (1920-1951), където полага основите на богата музейна сбирка и активно работи за опазването на културното наследство. Неговата заслуга за съхраняването на традициите и историята на Долината на розите е огромна.

– Публикации: Автор е на множество краеведски статии и изследвания, посветени на историята и етнографията на Казанлъшко.

Личен живот и характер:

– Чудомир е известен със своето чувство за хумор не само в творчеството си, но и в ежедневието. Бил е скромен, наблюдателен и обичал да общува с обикновените хора, от които черпи вдъхновение.

– Умира на 26 декември 1967 г. в София.

Наследство:

Днес Чудомир е почитан като един от най-големите майстори на хумора и сатирата в българската литература. Неговото творчество продължава да бъде актуално и да носи усмивки на поколения българи. В Казанлък се намира Дом-музей „Чудомир“, който съхранява негови лични вещи, ръкописи, рисунки и картини, и е един от основните културни центрове в града. В негова чест се провеждат ежегодни Чудомирови празници.

Чудомировки:

– „Една лъжа може да обиколи света, докато истината още си връзва обувките.“

– „За лоши кучета в село питай циганките, за хубаво вино — попа.“

– „Идеите са като брадите — мъжът ги придобива, когато достигне зрелост.“

– „Каква приятна тишина би настъпила, ако хората говореха само това, което са добре премислили.“

– „Каквото нареди дядо господ, това става. Решил един ден животът на Адама да не бъде толкова дълъг и толкова щастлив и създал Ева.“

– „Какъв духовен подем! Писателите станаха повече от читателите, ловците — повече от зайците и рибарите — повече от рибите.“

– „Където има брак без любов — там има и любов без брак.“

– „Мъжът започва да дири ум в жена си чак след като е опитал всичко друго у нея.“

– „Най-празният от нашите дни е оня, в който не сме се смели нито веднъж.“

– „Някои мислят, че единственото нещо, което им е нужно, за да водят дискусия, е устата.“

– „Няма лекарство за раждане или смърт, затова нека се порадваме на промеждутъка.“

– „Обичай ближния си, но остави жена му на мира…“

– „Покаянието на лицемера е също така лицемерие.“

https://samou4itel1.blogspot.com/2025/05/chudomir.html

Всички реакции:

171

Тайните ритуали на богомилите

Богомили
По българските земи богомилството възниква през 928 г. в подземието на манастира „св. Параскева“. Първите български богомили са княз Бенеамин, патриарх Стефан, презвитер Йеремия, Симеон Антипа, Василий Византиец и Гавриил Лесновски. Водач на българското богомилство става княз Бенеамин, известен още като Боян Мага, а в негова дясна ръка се превръща презвитер Йеремия, по-популярен като поп Богомил.
Основната цел на богомилите била да приложат християнство, неподвластно на църквата и царете.
Всяка сутрин богомилите посрещали изгрева на Слънцето, защото смятали неговите първи лъчи за лечебни. Често се молели до преумора и изкачвали планини, за да се заредят с енергия.
Богомилство
Богомилите не забранявали брака, но безбрачието било желателно за служителите на религиозното движение. Те носели черни раса, малки кръстове и железни пръстени на показалците.
Богомилството разкривало скрити сили, които помагали да се постигне хармония между външния и вътрешния свят. Езотеричните техники, които богомилите прилагали, се разделяли на две – за миряни (посветени и верни) и за монаси (избрани и съвършени).

Тайнствата, които богомилството признавало и практикувало, били 7: кръщение, миропомазване, причастие, брак, схизма, свещенство, елеосвещение и покаяние.

История на богомилството

Кръщенето засвидетелствало верността на човек към религиозното движение. При ритуала се използвали водавино, елей и мляко, символизиращи 4-те природни стихии – вода, огън, въздух и земя.

Миропомазването показвало отделянето на личността от другите религиозни форми и причисляването към богомилството. При ритуала се помазвали няколко места от тялото с осветен елей.

Схизмата имала същата функция.

На причастие се подлагали всички служители, които искали да засвидетелстват верността си към богомилството. Тайнството при този ритуал било по-сложно – заедно със специалните слова се четели 21 молитви от Йоановото евангелие.

Бракът се сключвал с железни пръстени, зелени венци и бели роби. Четели са се „Дванадесет молитви за връзките“ от Алтотас.

Свещеничество се прилагало на онези миряни, които искали да станат проповедници на богомилството. Атрибутите при този ритуал били: черна дреха, ваза с вино, хляб, бич и железен кръст. Четели се 21 молитви от „Осветителни Молитви на Червената Змия“.

Елеосвещение се извършвало на служители, занимаващи се с окултна дейност. Ритуалът дублирал този на миропомазването.

Целта на покаянието била да отвори съзнанието на човек за „Висшите тайни“. При него се четели молитви на св. Йоан Богослов.

 https://sanovnik.bg/n-39047-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D1%80%D0%B8%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5
Таг тайни ,ритуали ,богомили