Архив на категория: Литература – изкуство и култура

ХУМОР И САТИРА В ЕДНО

  ВЕСЕЛ *** ГРЪМОТРЪН

ДАВАЙ ДА МИСЛИМ!

Дрън, дрън, ярина- изникна изневиделица басовият глас на Кочо Равносметката. На ербап се пише, завалията- гласно догаждаше той. На тоя, на оня, па на трети. Балдъзи и баджанаци. Превърнали са я на свинщина. Цяла кочина и не можеш да влезеш да нахраниш прасето от мръсотия. Цялата си челяд нагласи, все мозъци без покритие. А да не говоря, че той самият е така бос по много въпроси, завалията, а инак думата не можеш да вземеш от него.

– Здравей, Кочо. Къде така? Защо си говориш сам? Балдъзи, баджанаци, а и в кочината ги натика- от нейде се появи Въчо Кошаря.

– А, бе. Главата ми е завряла, ври, ври, та чак ще преври. Не ми дава  мира, бе. Виж го, нашият шеф, Завалиев! Не стига че навремето не е учил, ами и акъл ми дава. ” Виж се казва, на какво приличаш?”

– А ти не му ли се изребчи?

– Как да му се изребчя? Нали знаеш, че онзи с дебелия врат стои зад него.

– Кой с дебелият врат, бе?

– Не го ли знаеш? Шурито му, де. Не стига, че взе диплома  за средно, като плати и му я дадоха без да се труди да учи, а и за охранител се пише.

– Такава ли е била работата? Гледам го, аз. Нафукан, с бръсната глава, като че е излязъл от некерман. Пък и едни такива бицепси…

– На фитнес го изплаща Завалията, та да стане силен.

– Така ли се става силен, не го знаех?

– Как да не знаеш? Сега силните са на власт. Може акълът ти да не е на място, но силен ли си, яка им кожица на по- слабите.

– Е, тук си прав.

– Прав съм, я, не съм седнал, защото не седя на стола. А така е по- лесно. Седиш си, даваш разпореждане без

да мислиш и другите работят  за теб.

– Брей, брей. Навъдиха се много такива…

– Навъдиха се, я… Виж го нашият шеф, Завалиев! Наредил цялата си рода във фирмата, все богаташи. А за другите не мисли,че няма какво да ядат. Обират трохите от улиците.

– Ох, ох, не може да ми се побере в ума! Мисля, мисля и не мога да измисля нищо.

– Как не можеш да измислиш нищо? Давай да мислим заедно! А там, където мислят двама, все ще измислят нещо.

– Хайде, де… Давай да  мислим!

– Аз мисля, ти мислиш и нека всички да мислим! Защото малкото отива при многото и става цяло.

– Да…Защото,ако всички стигнем цялото, няма да ги има такива като  Завалиев и тем подобни.

 Писателят сатирик Весела Будилкова

Цветният и фантастичен свят на Дейл Чихули

ричудливите и цветни стъклени творения на Дейл Чихули често са грандиозни  скулптури, които сякаш изскачат от страниците на абстрактна приказка. Te са мечтателни интерпретации на морски същества, подводни пейзажи и плаващи водорасли. Сред тях има масивни кълба с райета в цветовете на дъгата, извисяващи се шипове и фантастични извити творения.

Прецизно изработени и сглобени, тези стъклени произведения представляват десетилетия работа не само на Чихули, но и на неговия екип от майстори на  стъклото.

Инсталациите на Чихули са излагани в САЩ – от Атланта и Денвър до Нешвил и Сиатъл. Неговите произведения са показвани и на много други различни места като Венеция, Монреал, Лондон и Йерусалим.

Някои от инсталациите на Чихули биват разполагани в ботанически градиниЧесто това е интересна комбинация, тъй като фантастичните, митични произведения някак не изглеждат неуместни сред поддържаните лехи и прекрасните водни съоръжения. Сред целите на тези експозиции е и да се привлекат хора, които при други условия не биха посетили ботаническа градина.

https://izumitelno.com/czvetniyat-i-fantastichen-svyat-na-dejl-chihuli/

Цветният и фантастичен свят на Дейл Чихули

ДЕРВИШИТЕ

Няма налично описание на снимката.

Дервишите се поздравяват с един невероятен за нас израз „Ашколсун!“. Ние го разбираме като “Браво!”, буквалният му превод е „да бъде любов“, но поздравът означава „нека любовта да бъде с теб“. Какъв по-светъл поздрав от този?

Вярват в безсмъртието на душата
Дервишите са мистиците на Изтока.Наричат ги въртящите се мъдреци заради невероятния танц, с който са известни. Те предават в ислямския свят езотеричното знание, трупано хилядолетия. Вярват в прераждането, нещо в което ислямът не вярва. Смятат, че смисълът на човешкото съществуване е да познаем себе си. Че трябва да гледаме на себе си като на безсмъртна божествена частица. Обществото им е част от суфизма – учение на мъдростта, чиято цел е духовно преобразяване и съвършенство.
В основата на суфизма са любовта и предаността. Учителят на дервишите и суфите Руми смята, че Бог е по-близо до нас, отколкото ние самите сме близо до себе си. Той е убеден, че търсейки отговорите на въпросите, които ни вълнуват, най-добре можем да ги открием в себе си. Да отделяме време на себе си и да наблюдаваме собствените си мисли и чувства.
Въртящите се мъдреци приемат живота като изпитание
Истинските дервиши не стават монаси и не бягат от обществото, за да живеят отделно. За тях истинският отшелник може да бъде такъв и в най-оживения град на света, защото отшелничеството не е външно и показно, то е духовно.
Дервишите живеят в ритъма на другите хора. Те са търговци, собственици на галерии, адвокати, занаятчии, с всичко се занимават. Но те гледат на живота си като на изпитание. Смисълът му за дервиша е, не да се затвори в себе си, а да помага на останалите. Когато попиташ истинския дервиш откъде идва, той никога не казва идвам от град Коня или от другаде, истинският дервиш отговаря – „идвам от Бога и вървя към Бога“.
Тези мъдреци говорят за няколко етапа на познания. Първият етап е на познанието, което ни е дадено чрез книгите и училище – до този етап всички стигаме. Но особено важен според тях е етапът, в който научаваме за света вътре в нас, като се обърнем към себе си. Те са убедени, че единственият начин да преценим хората около нас е като обърнем внимание на това как се чувстваме в тяхно присъствие. Ако се налага да се държим различно и да се променяме, за да им се харесаме, то тези хора не са за нас. Ако обаче хората, които ни заобикалят, ни карат да бъдем такива каквито сме в самата си същност, то това са нашите “огледала”, нашите приятели и спътници в живота.
Не е важно какво оставяме, а как живеем тук и сега
Дервишите издигат в култ човешкото сърце. Смятат, че не може да бъде излъгано. Умът ни обаче лесно може да бъде заблуден от сетивата – зрението, допира, слуха, миризмите. “Доверявайте се на сърцето си”, казват дервишите, а не толкова на преценката за нещата. На интуицията също, тя е синтезирано знание от предишни животи.
Според философията на дервишите, ако си дадем сметка, че този път е от вечността и към вечността и от Бога, в нас ще изчезне страхът, защото най-големият страх на човека е от смъртта. Хората се страхуват да не би да са преходни, тленни, много им се иска да оставят нещо след себе си. Това е безсмислено от духовна гледна точка, защото ние никога не спираме да съществуваме и затова не е важно какво оставяме, а как живеем тук и сега.
Танцувайки, изпадат в състояние на транс
Танцуват облечени в дълги бели роби, с широки поли и черни наметала. На главите си имат червени шапки. Когато главният в церемонията се покланя, той повежда дервишите в кръг. Щом направят три обиколки, хвърлят черните наметала, което символизира освобождаване от земните им грижи. След като разтворят ръце, започват да се въртят като държат дясната си ръка протегната нагоре. По този начин получават благословия от небето, която свързват със земята чрез отпуснатата си надолу лява ръка. Въртейки се на лявата пета, все повече засилват оборотите, като изпадат в транс .
––––
Ако искате да изживеете вълшебството на танцът на дервишите, посетете гр. Коня, Турция, където те всяка година на 17 декември празнуват смъртта на своя учител Руми, който е роден в Персия, но е живял и творил в Коня. Неслучайно празнуват смъртта му, защото той самият така е поискал, казвайки в часа на кончината си да не тъгуват за него, а да празнуват сватбата му с вечността.
Чрез Ginka Vidolova
   от фейсбук

ЗЛАТНАТА ОРФИЧЕСКА КНИГА

ЗЛАТНАТА ОРФИЧЕСКА КНИГА НА ТРАКИТЕ... - С България в сърцето | Facebook

Златната орфическа книга, известна още като Етруската златна книга и Тракийската златна книга, е изключителен древен артефакт със значителна културно-историческа стойност.

Това забележително произведение се състои от шест свързани помежду си листа злато и се смята, че е създадено от траките, древен народ, обитавал региона, който днес е България и части от съседни страни.

Книгата е сложно изписана с текст на древно писмо, за което се смята, че е форма на орфическо писмо – свързано с орфическата традиция на гръцката митология, която е съсредоточена около мистичните учения, приписвани на поета Орфей.
Съдържанието на надписите вероятно включва религиозни или церемониални знания, свързани с древните тракийски вярвания и практики.
Книгата „Златен орфизъм“ предоставя ценна информация за религиозните и културни практики на траките и техните взаимодействия с гръцката и етруската цивилизации. Неговото откритие допълнително затвърждава историческото значение на траките като цивилизация с напреднали занаяти и богато културно наследство.
Книгата е изключителен образец на тракийското изкуство и металургия, демонстриращ умението им да работят с благородни метали за създаване както на функционални, така и на символични артефакти.
Като един от най-редките и най-изящни оцелели образци на тракийското изкуство, Златната книга на орфизма има голямо значение за изследователи и историци, които се стремят да разберат религиозните и социални структури на древните цивилизации в този регион.
Неселин Колев

Всички реакции:

Veselin Kolev и 13 други

Защо индусите поставят Бинди

Самоучители - Защо индусите поставят Бинди - червена точка между веждите  си? Бинди (на хинди: बिंदी, точка) е червена точка, която се носи в центъра  на челото, най-вече от индуски жени в

Защо индусите поставят Бинди – червена точка между веждите си?

Бинди (на хинди: बिंदी, точка) е червена точка, която се носи в центъра на челото, най-вече от индуски жени в Индия, Пакистан, Бангладеш, Непал и Шри Ланка. В индуизма, джаинизма и будизма е свързано с чакрата Аджня. Бинду е точката, около която се прави мандалата. Бинди е традиционен символ на женственост, сила и късмет. Точната му роля и значение варират в зависимост от региона, културата и личните вярвания..

Роля и значение на Бинди

– Религиозно значение

Бинди се свързва с „третото око“ – мястото на мъдростта и интуицията. Смята се, че поставянето на бинди стимулира тази чакра и носи спокойствие, концентрация и защита..

– Социален статус

В миналото бинди е било знак за семейно положение – омъжените жени носят червено бинди, а неомъжените – черно. Днес това правило не е толкова строго спазвано и много жени носят бинди просто като моден аксесоар..

– Националност

Бинди е традиционно за Индия и съседните страни, но не е свързано с националността. Жени от различни националности могат да носят бинди, ако желаят..

– Брачен статус

Както споменахме, в миналото бинди е било показател за семейно положение, но днес това не е задължително. Много омъжени жени продължават да носят бинди, но и много неомъжени жени го носят като моден аксесоар.

– Цветове

Традиционното бинди е червено, но днес се предлагат биндита в различни цветове и форми. Изборът на цвят често е въпрос на личен вкус или съобразяване с облеклото..

– Пол

Традиционно бинди се носи от жени, но в някои региони и култури и мъжете могат да носят бинди, особено по време на религиозни церемонии.

– Деца

Децата също могат да носят бинди, особено по време на празници и тържества..

– Злоупотреби

Злоупотреби с бинди са рядкост, тъй като то е по-скоро културен символ, отколкото обект на материална стойност..

– Духовен свят

Бинди се свързва с „третото око“ и се смята, че отваря връзка с духовния свят. Много хора вярват, че носенето на бинди помага за постигане на вътрешен мир и духовно просветление..

Защо индусите поставят червена точка между веждите си?

Виждали сте го във филми и снимки – голямата червена точка се нарича бинди. И то не е поставено за красота, а за да очертае строго социалния статус на другите..

Какво означава бинди за жените

Статусът в индийската кастова система е изключително важен, както и важността незабавното му показване на другите. Следователно жена с червена точка предава на другите, че е омъжена и е индуистка..

Има и точки от други цветове, но те просто не се показват често във филмите. Например, неомъжените момичета могат да получат черни точки. И ако точката между веждите е жълта точка, тогава тя е вдовица или семейството е загубило важен член на семейството си (не непременно съпруга си). На децата се дават бинди, за да ги предпазят от зло око..

Какво означава бинди за мъжете

Точката на челото на мъжа се рисува от жена, обикновено съпруга, но понякога и сестра, ако мъжът все още не е женен. Цветът на точката между очите на мъжете говори по-фино за статуса на човека;

– Червената точка се носи само от най-високата класа брамини; боята е направена от сандалово дърво.

– Ако човек се счита за воин кшатрия, тогава неговата точка е черна.

– Обикновените фермери носят жълти бинди.

Сега можете да прочетете визуалните значения в боливудското кино, които режисьорите не винаги си правят труда да обяснят, защото работят предимно за вътрешния индийски пазар..

Какво се случва, ако индиец сложи бинди с грешен цвят?

Нарушаването на класовата система се наказва строго от обществото. Дори ако сте се преместили в друг регион (което не винаги е възможно, ако принадлежите към по-ниска каста), вашите навици и отношение към други касти могат да ви издадат. Хванатите да изневеряват с бинди може да бъдат жестоко бити..

И не, биндито не е остаряло.

Социологическите проучвания в Индия ясно показват, че хората с бинди изглеждат по-красиви за противоположния пол. Затова хората носят бинди, за да бъдат харесвани.

 от нета

1

Светослав Константинов Минков, бащата на българската фантастика,

Светослав Константинов Минков,

бащата на българската фантастика,

роден на 4 февруари (стар стил) 1902г. в Радомир, е талантлив журналист, писател и преводач.

Още като ученик пише стихове, разкази и фейлетони. Сестра му, Теодора Минкова, по мъж Ст. Л. Костова, го свързва с изтъкнати писателски среди.

Следва славянска филология в Софийския университет.

През 1922г. Св. Минков и Владимир Полянов основават „Аргус“ – първото в света издателство за фантастична литература!

Заминава за Мюнхен, учи една година в Търговско-стопанската академия (август 1922 – септември 1923).

В Германия вижда и се запознава с най-новото в немската и световната литература и живопис, изучава естетиката на модерното тогава Диаболистично литературно направление. След завръщането си продължава образованието си в Свободния университет за политически и стопански науки (днес УНСС), но не го завършва.

Издава първите си книги, свързани с естетиката на диаболизма.

Минков работи като журналист и има дългогодишна практика. Работил е и като коректор, редактор, главен редактор, библиотекар, книговодител.

Считан е за „баща“ на модерната българска фантастика.

Работил е и като служител в българската легация в Токио.

Сред многобройните му заглавия са сборниците „Синята хризантема“ (първата родна фантастична книга), „Игра на сенките“, „Къщата при последния фенер“, „Автомати“, „Дамата с рентгеновите очи“, романът „Сърцето в картонената кутия’“, написан в съавторство с Константин Константинов.

В периода 1925 – 1927г. е член на литературния кръг „Стрелец“.

Превежда Андерсеновите приказки, романите на Густав Майринк „Голем“ (1926) и „Белият доминиканец“ (1930), „Хиляда и една нощ“ (1957), „Приказки на Шехеразада“ (1959, 1961, 1963, 1972, 1976) и др.

Удостоен е със званието Заслужил деятел на културата (1963).

Носител е на международната награда за мир „Нексьо“.

фейсбук

Тайните ритуали на богомилите

Богомили
По българските земи богомилството възниква през 928 г. в подземието на манастира „св. Параскева“. Първите български богомили са княз Бенеамин, патриарх Стефан, презвитер Йеремия, Симеон Антипа, Василий Византиец и Гавриил Лесновски. Водач на българското богомилство става княз Бенеамин, известен още като Боян Мага, а в негова дясна ръка се превръща презвитер Йеремия, по-популярен като поп Богомил.
Основната цел на богомилите била да приложат християнство, неподвластно на църквата и царете.
Всяка сутрин богомилите посрещали изгрева на Слънцето, защото смятали неговите първи лъчи за лечебни. Често се молели до преумора и изкачвали планини, за да се заредят с енергия.
Богомилство
Богомилите не забранявали брака, но безбрачието било желателно за служителите на религиозното движение. Те носели черни раса, малки кръстове и железни пръстени на показалците.
Богомилството разкривало скрити сили, които помагали да се постигне хармония между външния и вътрешния свят. Езотеричните техники, които богомилите прилагали, се разделяли на две – за миряни (посветени и верни) и за монаси (избрани и съвършени).

Тайнствата, които богомилството признавало и практикувало, били 7: кръщение, миропомазване, причастие, брак, схизма, свещенство, елеосвещение и покаяние.

История на богомилството

Кръщенето засвидетелствало верността на човек към религиозното движение. При ритуала се използвали водавино, елей и мляко, символизиращи 4-те природни стихии – вода, огън, въздух и земя.

Миропомазването показвало отделянето на личността от другите религиозни форми и причисляването към богомилството. При ритуала се помазвали няколко места от тялото с осветен елей.

Схизмата имала същата функция.

На причастие се подлагали всички служители, които искали да засвидетелстват верността си към богомилството. Тайнството при този ритуал било по-сложно – заедно със специалните слова се четели 21 молитви от Йоановото евангелие.

Бракът се сключвал с железни пръстени, зелени венци и бели роби. Четели са се „Дванадесет молитви за връзките“ от Алтотас.

Свещеничество се прилагало на онези миряни, които искали да станат проповедници на богомилството. Атрибутите при този ритуал били: черна дреха, ваза с вино, хляб, бич и железен кръст. Четели се 21 молитви от „Осветителни Молитви на Червената Змия“.

Елеосвещение се извършвало на служители, занимаващи се с окултна дейност. Ритуалът дублирал този на миропомазването.

Целта на покаянието била да отвори съзнанието на човек за „Висшите тайни“. При него се четели молитви на св. Йоан Богослов.

 https://sanovnik.bg/n-39047-%D0%A2%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D1%80%D0%B8%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5
Таг тайни ,ритуали ,богомили