Архив на категория: Древни знания

Знаеш ли какво?

  Старите пчели не се връщат в кошера през нощта. Прекарват нощта сред цветята и,ако имат щастието да видят друг изгрев, подновяват дейността си, като носят полен или нектар в колонията. Държат се така, знаейки, че краят им е близо. Никоя пчела не очаква да умре в кошера, за да не бъде бреме за другите.

Пчелите са хладнокръвни, като всички насекоми, но вътре в колонията образуват топъл мегаорганизъм.

Има пчели, които събират прашец и други, които носят нектар; никога пчела-опрашител няма да промени задачата си да събира нектар и обратното.

Въпреки че глухарчетата са жълти, прашецът им става оранжев, когато се смесва с нектар в амфората.

Рекордното оцеляване на пчелна колония през зимата е 356 дни без да излизат да почистват полети.

Пчелите могат да бъдат полезни на хората дори след смъртта им, тъй като се използват за лечение на болки в ставите. Пчелите никога не спят! Благодаря ви мои малки благословени пчелички!!!. ❤ Източник: https://www.facebook.com/share/p/1FpS7PJ8hE/

Няма налично описание на снимката.
https://www.facebook.com/share/p/1FpS7PJ8hE/
 

Питагоровата теорема.

Дали древните месопотамци са открили Питагоровата теорема… Преди Питагор?

Много преди възхода на класическа Гърция, дълбоко в люлката на цивилизацията, древна Месопотамия, вавилонските учени гравирали математическия блясък в глина.
Скромна изглеждаща таблетка, IM 67118, датирана около 1770 г. пр.н.е., съдържа зашеметяващо откровение: геометрична формула, която приписваме на Питагор – a2 + b2 = c2 – използвана тук за изчисля Това са над хиляда години преди дори да се роди Питагор.
Открит в съвременния Ирак, този артефакт използва система от база-60 числа, същата логика, която е оформила нашите 60-секундни минути, 60-минутни часове и 360-градусови кръгове.
Още по-възрастен е легендарният таблет Plimpton 322 (~1800 пр.н.е., показващ Питагорски тройки като 3-4-5, надписан с грациозен клинопис. Далеч от обикновени драсканици, това вероятно са били учебни инструменти за напреднали ученици, предлагащи процъфтяваща система на структурирано образование и математическа теория.
Геометрия. Алгебра. Отнасяне на времето. Корените на STEM се простират дълбоко в древните шумерски и вавилонски умове, променяйки това, което мислим, че знаем за произхода на знанието.