Архив на категория: Център по иновация медиация в духа културата бизнса

ГОЛЕМИЯТ МУЗИКАНТ МИНЧО МИНЧЕВ ОТНОВО СЕ ЗАВЪРНА

Отваряне на снимката

Минчо Минчев- внукът на първата  гъдулка в България и първият учител по  гъдулка в  музикалното училище в Котел, Минчо Недялков  отново е в България Един изключителен музикант, виртуоз на гъдулката . Един иноватор, ,който   обединява  народните със модерните ритми.

Вече 30 години, Минчо Минчев  трудоемка работа постигна известност в цял свят,   със  своя уникален стил, който включва елементи от различни култури., Създава смесица от традиции. Неговите композиции провокират мисли и отразяват сливане на източни и западни влияния. Чрез изкуството си, Минчо Минчев изследва темите за идентичността, историята и човешкия опит,,като  кара слушателите да се замислят върху сложността на културния обмен и  взаимната свързаност на света

Представя Мария Герасова

ИНВЕСТИЦИЯ И ИНОВАЦИЯ

За създаването на нов продукт или друга иновация са необходими сериозни инвестиции. Новото и непознатото крие по-големи рискове от нормалните, които е необходимо да бъдат минимизирани. Не случайно съществува цял клон във финансовата наука, който изучава рисковото инвестиране.
Голяма роля в тази област играе държавата. Важно е тя да изгради подходяща правна рамка,която да създаде достатъчно гаранции че поне част от първоначално предвидените инвестиции ще бъдат възстановени. А когата става дума за действително крупни проекти, за които са необходими големи финансови ресурси държавните финансови институции могат да се явят и като гаранти за компаниите, които се заемат с по-иновативно инвестиране.
Един от съвременните инструменти в тази сфера, са тъй-наречените, Интегрирани Териториални Инвестиции. Европейския съюз предвижда финансиране по този инструмент от 2021 година.
Един от най-съществените елементи при тях е максимално широкия диапазон от участници в проектите, които подлежат на финансиране- държавни органи, областни администрации, общини, неправителствени и бизнес организации, научна и академична общност, културни институции, включително съюзи на собствениците на земеделска земя, недвижими имоти и жилища. Колкото по-голям и разнообразен е броят на участниците, толкова по-сериозен е шансът за получаване на европейски средства по проекта. Обхванати са почти всички сектори на икономическия и обществен живот. Много важно е да има достатъчно иновативна и обхватна идея, както и комплексно проектиране и осъществяване на проектите. Като се започне от необходимата инфраструктура, през придобиването на имотите, които се използват, изграждането на необходимата база и натрупване на човешкия капацитет за реализиране на идеята.
В Тракия икономическа зона е създаден интегриран проект с участници- община Пловдив, община Марица, община Куклен, Тракия икономическа зона, сдружение „Клъстер Тракия икономическа зона“, „Електроенергиен системен оператор“, който да кандидатства и получава финансиране по този финансов инструмент.
 Мария Герасова- директтор, на  ЦМИ направление Иновации
Георги Караджов- – направление Медиация

ОБЕДИНЕНИЕ НА ЧАСТЕН И ДЪРЖАВЕН БИЗНЕС

ПО  – ТОЧНО. СЪЗДАВАНЕ НА СЪВМЕСТНИ   ПРЕДПРИЯТИЯ
По време на социализма, водеща в България беше държавната собственост. В предприятията имаше голяма доза сигурност, че дори и при неблагоприятни обстоятелства ще получат помощ от държавния бюджет. Прекалената сигурност обаче често е пречка за поемане на по-големи, макар премерени рискови. А без смелост и предприемчивост не може да има добро развитие на икономиката. От друга страна, когато държавата взимаше решение за приоритетно развитие на даден отрасъл можеха да се получат добри резултати. Например развитието на компютърната индустрия, която превърна социалистическа България в четвъртата сила в света.
При частните компании нивото на предприемчивост е по-развито по необходимост, тъй като те не могат да се надяват на непрекъснати държавни субсидии. Но съществува друг сериозен проблем. При неоправдано висок риск на инвестицията може да се стигне до фалит и унищожаване възможностите за развитие.
А какво би се получило ако силните страни на публичната и частната собственост бъдат обединени? Доста често днес се говори за публично-частното партньорство.
Един интересен пример е Тракия икономическа зона около Пловдив. Тя започва, като частна инициатива на една от най-големите строителни компании в България „Сиенит Холдинг“ АД и едно от най-големите частни български предприятия „КЦМ-2000″АД с техни партньори от Италия и Израел. На определен етап, когато дейността й се разраства към нея се присъединяват девет общини- Пловдив, Асеновград, Калояново, Куклен, Марица, Първомай, Раковски, Родопи, Стамболийски. Впоследствие се включват и най- важните висши учебни заведения в района. А държавата разработва и приема модерен закон за свободните икономически зони.
Така днес Тракия икономическа зона е най-развитата и голяма в България и Югоизточна Европа. Истински пример за балансирано прилагане на публично-частното партньорство, което комбинира силните страни на двете форми на собственост.  Самата Тракия икономическа зона е пример за иновативен подход в организацията и дейността на икономическите субекти. Това е може би най-сериозната предпоставка за разработване и прилагане на иновативни продукти и идеи във всички сфери на социалния живот.
Големи икономисти, лауреати на Нобелова награда по икономика са доказали че промените в организацията на държавата и производството са допринесли повече за развитието на света от най- новите научни достижения на науката и технологиите.
 Мария Герасова- директтор, на  ЦМИ направление Иновации

Георги Караджов- – направление Медиация

КЛЪСТЕР

Понятието клъстер намира все по-широко приложение  в много сфери на живота днес. Според най-общото определение клъстера е обединение на няколко еднородни елемента. Всеки от тях се разглежда, като самостоятелна единица с определени свойства.
Но с оглед областите, където се прилага, към определението се прибавят специфични елементи. Например в градска среда клъстера се възприема, като териториално образование в мегаполиса / големия град/ съставено от автономни единици, всяка с определен набор от функции. В астрономията звездните клъстери са звездни купове, изградени от големи групи звезди. Галактическите клъстери са купове от галактики.
В икономиката неговото съдържание е дадена териториална група взаимносвързани компании.
Именно в такъв смисъл се използва наименованието за обозначаване на двата клъстера – „Проектиране и строителство“ и “ Информационни и комуникационни технологии“- част от най- голямата и динамично развиваща се икономическа зона в България и Югоизточна Европа- Тракия икономическа зона.
Можем да прибавим че този тип организация е бъдещето в развитието на икономическите и социалните процеси на територията на нашата дтрана и по целия свят
  Георги Караджов

СПОРАЗУМЕНИЕ

При успешно протичане на процедурата по медиация, тя приключва със споразумение между страните. То може да бъде използвано, като доказателство за проведената процедура пред съда, но няма директна изпълнителна сила.
Ролята на неформалните споразумения се подценява в днешния свят. Например за разрешаване на тежки международни конфликти се водят дълги тайни преговори с помощта на посредници /медиатори/, в които и двете страни имат доверие. Минава се през цяла серия договорености, които даже не се обявяват публично и нямат директно правно въздействие, за да се достигне до благоприятен резултат. Преговорите във връзка с последната размяна на затворници между Запада и Русия са продължили години.
Това, което наблюдаваме в международните отношения има своето място и на национално равнище. Като се започне от Народното събрание, където вносителите водят преговори за подкрепа за един или друг законопроект, премине се през изготвянето на рамковите договори между правителството и синдикатите и се стигне до координиране дейността на неправителствения сектор за постигане на важни общи цели. Нищо от това не би било възможно без предварителни разговори, неформално поети ангажименти и задължения, изграждане на доверие между партньорите и намиране на най- ефикасните форми на взаимодействие.
Нерядко във важни области липсва законова и подзаконова регламентация и участниците буквално трябва да се движат на ръба на закона.
Затова не подценявайте неформалните споразумения, които не могат да бъдат приложени директно.
  Георги Караджов

УНИВЕРСАЛНА МЕДИАЦИЯ

Според българското законодателство медиацията е извънсъдебен способ за разрешаване на спорове между страните.Личните, семейни, гражданско правни и търговски отношения са основните области на нейното приложение в България.
Основни елементи в нея са доверието в лицето, което я ръкъводи- медиатора и липсата на принуда за страните- те участват доброволно и могат да я напуснат във всеки момент без последици за себе си.
Ако се замислим, липсата на доверие е основен проблем  в нашата държава днес. И той надхвърля областите, в които медиацията основно се прилага. Доверие недостига  в между етническите отношения, при комуникацията на гражданите с държавните и общински органи, в културните среди. От години е ниско доверието и в съдебната  и правооханителната системи. А как то може да се възстанови- в доброволна процедура, която позволява всяка страна свободно да изложи гледната си точка и в дискусия да се достигне до взаимноприемливо решение. Медиацията дава тези възможности дори в сфери, които на пръв поглед са далеч от нея.
Универсалното й приложение би позволило истинско практическо обучение на хората в идентифициране на проблемите и откриване на възможностите за тяхното решаване в на пръв поглед неразрешими правни и житейски казуси.
Независимо от последното решение на Конституционния съд, с което се отмени задължителната медиация по нашето право, няма пречка тя да бъде прилагана, ако страните, които имат проблем помежду си желаят това.
В известен смисъл тя се явява пример за развито гражданско съзнание и доказателство за действащо гражданско общество.
 Георги Караджов

БРАНД

Брандът е едно от най-често срещаните понятия в съвременния свят.Той ни заобикаля и атакува отвсякъде. В превод на български означава марка или фабрична марка.
Брандът е лицето на всеки продукт, с който се представя на пазара и пред потребителите. В икономиката е ценен наравно със съдържанието на изделието, което представя. Кой може да си представи компании, като Епъл, Майкрософт, Спейс Екс, Фейсбук и техните продукти без тяхната марка и лого, които се явяват една от гаранциите за високо качество и престиж.
Брандовете намират своето място и в българската икономика в индустрията, медиите, социалните платформи, търговските вериги.
Наскоро Община Пловдив заяви желанието да бъде първата община в България със собствен бранд. Нещо повече, амбицията е да се изработи единен шрифт, чрез който жителите и гостите на града да разпознават неговия културен и исторически продукт. Плановете са бранда да бъде официално обявен на 5.09.2024 година- 10 години, след като Пловдив бе избран за Европейска столица на културата 2019 година заедно с италианския град Матера.
Може би неслучайно за тази дата се предвижда и официалното откриването от Община Пловдив на двата важни обекта на историческия и културен туризъм- Небет тепе и Източната порта на Филипополис.
  Георги   Караджов  

ОТМЯНАТА

Единствено Висшия адвокатски съвет оспори съответствието с конституцията на текстовете, регламентиращи въвеждането на задължителната медиация в нашето законодателство. В него се иска отмяната на регламентацията в нейната цялост.
В предоставените писмени становища и правни мнения от президента, министъра на правосъдието, съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, Съюзът на съдиите, Българската асоциация за европейско право, Българската асоциация за медиация, Фондация „Български адвокати за правата на човека“, Националната асоциация на медиаторите, сдружение “ Професионална асоциация на медиаторите в България“ и уважавания съдия и конституционалист Благовест Пунев се подкрепя въвеждането на задължителната медиация в българското законодателство и процес и се оценява че уредбата не противоречи на Конституцията.
Според конституционните съдии въвеждането на задължителната медиация по висящи съдебни дела препятства пълноценното реализиране на правото на защита пред съд, като това се обосновава и с позоваване на европейски конвенции и актове. Съдиите намират че предвидените имуществени санкции за отказване на процедура по медиация са прекомерни и засягат доброволността на процеса за страните, като водят до прекомерна принуда върху тях. Отбелязва се и липсата на обективни и обосновани критерии за избор на дела, по които се предвижда задължителна медиация, каквото е изискването на българското законодателство. Коментира се привилитерованото положение на държавата и държавните органи, защото задължителна медиация не се придвижда за дела, по които те са страни. Като разглеждат законовата регламентация в нейната цялост съдиите считат че следва да бъде отменена изцяло.
Решението е подписано с особено мнение от члена на съда Соня Янкулова. Според нея регламентацията не препятства сериозно достъпа на страните до защита, нито доброволността на взетото от тях решение за участие в задължителната медиация. Тя подкрепя становището че предвидените финансови санкции за неучастие са прекомерни и разпоредбите,които ги определят следва да бъдат обявени за противоконституционни. Същевременно счита че въвеждането на изискване към страните за участие в медиацията ще допринесе за повишаване на тяхната правна грамотност и способност да постигат споразумения помежду си. Тя е против обявяването на останалите разпоредби за противоконституционни, включително и защото са извън правомощията на сезиращия съда субект- Висшия адвокатски съвет. Заради бълхата изгорихме юргана констатира съдия Янкулов
Георги Караджов

ЗАДЪЛЖИТЕЛНА МЕДИАЦИЯ

 Институтът на задължителната медиация съществува в правните системи на някои европейски държави /включително съседна Румъния/. Нашата страна е поела ангажимента по Плана за възстановяване да я въведе в българското законодателство и процес.Ако това не бъде направено България ще загуби европейски пари по този план.

Медиацията е извънсъдебен способ за разрешаване на спорове. Той е много по-евтин, бърз и ефективен от съдабния процес, като не позволява допълнително влошаване на отношенията между спорещите страни.Според промените от края на миналата година тя се въвежда в 7 важни случая- разпределяне ползването на  съсобствена вещ, парични вземания произтичащи от съсобственост, делба по Закона за собствеността, изпълнение на задълженията на собствениците, ползвателите или обитателите на самостоятелни обекти в сграда в режим на етажна собственост, изплащане на стойността на дружествен дял при прекратяване на участие в дружество с ограничена отговорност, отговорността на управител или отговорник на дружество с ограничена отговорност за причинени на дружеството вреди. По други дела съда може да задължи страните да участват в процедура по медиация.
Според промените страните са длъжни да участват в процедурата по медиация само веднъж. Препращане към медиацията може да стане при всеки етап от развитието на делото- до приключване на съдебното дирене. Ако не бъде посочен по взаимно съгласие на страните медиатора ще се посочва от съответния съдебен център по медиация- те също се създават чрез тези промени. Медиаторът не може да бъде разпитван, като свидетел за обстоятелствата, които са му станали известни в процедурата, без съгласието на участника в нея,който му я е поверил.Максималният срок на медиацията може да бъде 2 месеца . Когато при нея е постигнато споразумение делото се прекратява или съда, пред който делото е висящо одобрява спогодбата. Ако е постигнато споразумение само за част от спора, делото продължава за останалата част.
Висшия адвокатски съвет атакува промените в Копституционния съд в тяхната цялост. Всички становища на поканените от Конституционния съд страни бяха в полза на задължителната медиация. Какво се случи очаквайте в следващата статия.
Георги Караджов