Рождество Христово във Витлеем
тагове: реставрация, Базилика, Рождество Христово, Вифлеем
тагове: реставрация, Базилика, Рождество Христово, Вифлеем
Американският фотограф Хари Whittier Frees е създал нестандартни пощенски картички и книги за деца, въз основа на неговите снимки на животни. Тази колекция е от 1914 година и представлява облечени животни, които са изиграли ролята на човека. Frees може би е бил един от пионерите на “LOLcat” явлението.
(Фотография от Хари Whittier Frees)
тагове: американски, фотограф, картички нестандартни
Японски макаци се скупчват заедно в група, за да се защитят от студеното време в Awajishima Monkey Centerin Sumoto, префектура Хиого, Япония.
Ниските температури са хит в цяла Япония и се очкаав по-обилен снеговалеж.
тагове: японски, макаци, студено, време
Мъдрец и неговият ученик седяли пред вратите на своя град и наблюдавали потока от хора, минаващи край тях. Приближил се пътешественик и попитал:
- Що за хора живеят в този град?
- А ти откъде идваш, там какви са хората? – отвърнал мъдрецът на въпроса с въпрос.
- Ох, само негодници и лъжци, злобни и завистливи!
- И тук е същото! – отсякъл мъдрецът.
След време поспрял друг пътник и пак попитал какви са хората, които живеят в града.
- А какви са тези там, откъдето идваш? – попитал мъдрецът.
- Прекрасни, добри и отзивчиви! – отвърнал пътникът.
- И тук ще намериш такива. – казал мъдрецът. Странникът отминал с усмивка, а ученикът се обърнал учуден към мъдреца:
- Защо каза на единия, че тук живеят негодници, а на другия, че са добри хора?
- Защото навсякъде има и добри, и лоши хора. Просто всеки намира само онова, което търси.
http://astropleroma.wordpress.com/
предоставил: Георги Иванов
тагове:притча, избор, добро, зло
Трябва да се грижите за правилното хранене на пикочния мехур.. В действителност, пикочният мехур е празен мускулен орган, който се намира в таза. В пикочния мехур се натрупва урината, която получава от бъбреците, а след това се отделя. Този орган е в състояние да промени размера си в зависимост от обема на течността, съдържаща се в него. Пикочният мехур може да задържа 500-700 мл урина.
Първо, трябва да знаете за пикочният мехур, че не са полезни излишни течности, така че е най-добре е да се пият малки количества, но често. На второ място, недостатъчното количество течност може да концентрирана урина а и да предизвика дразнене на пикочния мехур. Поради това е важно да се съобразявате с мярката и да пиете около 2 литра вода на ден.
Също така важно е да се знае, че причината за предразположение към образуване на камъни в пикочния мехур може да се превърне в навик, и да забавя уринирането за дълго време.
За да бъе здрав пикочния мехур, храната трябва да бъде с много плодове и зеленчуци, но не всеки плод е полезен за него.
Не са полезни цитрусови плодове и ананаси. Също така не е полезен портокал, лимон и сок от грейпфрут.
Кофеинът в кафето, шоколада (особено горещо) и черен чай в големи количества са вредни за пикочния мехур.
Не трябва да се дразни пикочния мехур със захар и мед, както пикантни подправки и сосове.
Хората с чувствителен пикочния мехур трябва да ограничат с консумацията на домати, варени нсосове, пасти и т.н.
Мастно сирене и сметана, неблагоприятно въздействие върху здравето на пикочния мехур. Газираните, енергийни напитки и алкохол също не са полезни.
Солта може да бъде причина за задържане на течности, което от своя страна може да доведе до подуване и възпаление на стената на пикочния мехур. За да не се наруши водно-солевия баланс в организма, трябва да се ограничи приема на сол, но не просто да се откажете от т нея. Богато ароматизираните храна сэщо дразнят стената на пикочния мехур.
Не е особено полезен спанак и киселец, които са богат на оксалат и стимулира образуването на камъни в пикочния мехур.
Въпреки факта, че червените боровинки е кисело грозд, тя има лечебни свойства, които предпазват от образуване на камъни в пикочния мехур.
Ябълки, сливи банани, които съдържат пектин, помага за премахване на токсините от тялото, и са полезни за пикочния мехур..
Триците съдържат , витамини B и значително подобряват и предлагат кръв на пикочния мехур.
Шипката е полезна, защото е богата на витамин C. Помага за стената на пикочния мехур, за да бъде в добра форма.
Зърнастец съдържа провитамин А, който регенера функцията на пикочния мехур и поддържа способността му да се свива .
Семената от тиква са богати на витамин Е, който е отговорен за състоянието на лигавицата на пикочния мехур и своевременно отстраняване на натрупаната течност.
Полезно за здравето на пикочния мехур и е рибата , съдържащи витамин D и есенциални мастни киселини.
Народната медицина може да помогне за почистване на пикочния мехур, от пясъка и дори малки камъни.
Според експерти, има три особено полезни течности за пикочния мехур.
Сок от боровинка съдържа биофлавоноиди, които не позволяват да се развие инфекция в пикочния мехур. Той не позволява на бактериите да се прикрепят към вътрешната страна на пикочния мехур. Червената боровинка се смята за единствения плод, който действа добре на цистита. .Въпреки това, не трябва да се пие повече от една чаша сок на ден от нея.
Кафето е богато на вещества, блокиращи антидиуретичния хормон, който предизвиква по-често уриниране. Научните изследвания показват, че хората, които пият на ден в продължение на 3- 4 чаши кафе, за 40-60% има по-малко вероятно да развият рак на пикочния мехур. Но в по- голямо количество тази напитка може да навреди на здравето.
Водата е много полезна за нашето тяло. Питейната вода осигурява не само нормално уриниране, но също така премахва токсините от продуктите на разпада. Намалява риска от цистит и развитието на тумори на пикочния мехур.На ден трябва да се пие два литра вода.
Най-характерните симптоми на цистита е болезнено уриниране. Също така, болка в долната част на гърба и корема, слабост, гадене.
Циститът може да доведе до хипотермия и запек. Разбира се, ние трябва да разберем, че самата храна не е пряка причина за цистита, но т тя е предразполагащ фактор, който причинява възпаление на пикочния мехур.
Дейността на пикочния мехур е пряко свързан с дейността на бъбреците. Ето защо, правилното и общото здравословно състояние на пикочния мехур, трябва да бъде предмет на режима: сутрин, лека храна, ястия – в следобедните часове.
Също така да се ограничите с приема на сладки исолени храни.Строго е забранен алкохол, включително бира. Но сока от червена боровинка е едно доброто средство, тъй като съдържащата се в нея antotsianidy се бори с лошите бактерии. Много полезна за цистит а е диета от плодове и зеленчуци. Също така млечни продукти и пиене на много течности.
Ако цистит станне хронични и вие сте в ремисия, хранаатне се подчинява на строги ограничения. Въпреки това, за да се избегнат оплаквания, трябва да се отбягват мазни храни и сладкиши. Но млечните продукти, зърнените култури, плодовете и зеленчуците постно месо, супи, и хляб от пшенично брашно са добри хранителните продукти.
д-р Златанов
тагове: храан, пикочен мехур, полезна, вредна
Йосиф му отговаря, че техният предтеча е Тогарма и дава следното разяснение как е създадена Хазарската държава:
„В нашите книги е записано, че когато моите предци били все още малочислени, Всесветият, Който е благословен, им дал сила и мъжество. Те повели война след война с много народи, които били могъществени и по-силни от тях. С Божия помощ обаче ги прогонили и заели тяхната страна, а някои от тях плащат данък и до днес. В страната, в която аз живея, преди това живеели „В-н-н-т-р“. Нашите предци хазарите воювали с тях. В-н-н-т-р били многочислени, толкова многочислени, колкото пясъкът в морето, но не успели да устоят на хазарите. Те изоставили своята страна и побягнали, а хазарите ги преследвали и ги настигнали до река по име Руна. И до днес те са разположени около река Руна и са близо до Кустантини, а хазарите и днес са на тяхната земя.”
Всички изследователи са категорични, че „в-н-н-т-р“ са българите, а реката Руна е „Дунав“.
„Но как все-таки малочисленные хазары сумели победить многочисленных, “как песок у моря”, булгар? Несомненно, здесь большую роль сыграла вражда между сыновьями Куврата. Но ведь Аспарух ушел на запад, преследуемый хазарами, и, следовательно, до этого булгары – плохо ли, хорошо ли – действовали против врага вместе!“ (А.П.Новосельцев. Хазарское государство и его роль в истории Восточной Европы и Кавказа. Глава третья. ВОСТОЧНАЯ ЕВРОПА V – первой половины VII в. И ОБРАЗОВАНИЕ ХАЗАРСКОГО ГОСУДАРСТВА 6. Становление Хазарского каганата).
Що се отнася до това кои са тези „в-н-н-т-р“, общото мнение на учените е, че това са българите. „Ряд ученых вполне логично полагает, что это неточно переданное в древнееврейской транскрипции имя болгарского племени оногуров (утигуров), кочевавших в VII в. в Восточном Приазовье, кроме того, река, до которой преследовали болгар хазары, называется не «Руной», а «Дуной», т. е. Дунаем, который действительно в 70-х годах VII в. форсировала болгарская орда, предводительствуемая ханом Аспарухом.“ (Плетньова. Хазары, гл. 1. http://hagahan-lib.ru/library/pletneva-hazary2.html)
А. Смирнов пише през 1937 г. в рецензията към книгата на Артамонов „Очерки древнейшей истории хазар. Л. : Соцэкгиз, 1936“:„Первая глава посвящена доказательству положения, что В-н-н-т-р письма царя Иосифа — болгарская орда, унногундуры византийских историков, после разгрома хазарами отступившая за Дунай. Для доказательства своего положения автор привлек многочисленные письменные свидетельства и путем взаимой проверки фактов доказал свое положение. Эта глава местами производит несколько сумбурное впечатление благодаря чрезмерному обилию привлеченного материала, который, не имея прямого отношения к затронутому вопросу, без всякого ущерба мог быть опущен.“
(http://annales.info/hazar/art_rec.htm)
“ПИСЬМО ХАЗАРСКОГО ЦАРЯ. Из параллелей названию V.n.nd.r нам осталось рассмотреть V.n.nt.r וננתר /**В-н-н-т р’ы/, имеющееся в еврейском письме, предположительно посланном хазарским царем Иосифом в ответ на письмо Хасдая бен Шафрута, агента кордовского халифа Адб ар-Рахмана (912-961 н.э.).
961 год - terminus ante quem изначального письма Хасдая, ответное же письмо царя должно было последовать в течение неслишком продолжительного периода. Как было недавно установлено (1924), о существовании письма царя Иосифа было известно уже Йахуде бен Барзиллаю (жившему около 1100 н.э.), которого интересовало, “было ли оно подлинным или нет”. Вопрос осложняется наличием двух версий этого документа: первая (A), имеющая краткую форму, была опубликована в Константинополе в 1577 году (этот текст очень близокChrist Church College MS. 193 (манускрипту колледжа Церкви Христа No 193)); вторая (B), в более полной форме, увидела свет лишь в 1873 году среди манускриптов из собрания Фирковича. Сей факт (** поздняя дата публикации), в виду подозрительных действий самого коллекционера, был не в пользу того, чтобы принять на веру содержание этой особой версии.
Фрагмент, в котором содержится название V.n.nt.r есть только в версии B. Хазарский царь утверждает, что его предки сражались против “многих народов”, которых они изгнали и чьей страной завладели. Далее следует дополнительный абзац: “В стране, в которой я живу, прежде жили V.n.nt.r. Наши хазарские предки воевали c ними. V.n.nt.r были более многочисленны, многочисленны как песок морской, но они не сумели противиться хазарам. Они оставили страну свою … ” После этого обе версии сходятся в утверждении, что враги были изгнаны за великую реку Runa (версия A רונא) или Duna (версия B דונא), и “по сей день они расположены на реке Runa/Duna, близ Куштантинии/Кустандины (Kushtantiniya/Kustandina) [i.e. (** т.е.) Константинополя], а хазары заняли их страну.” (В.Ф.Минорски. Комментарии к § 53. V.n.nd.r. http://odnapl1yazyk.narod.ru/bulkar.htm).
В завършек, нека посочим и известието на Константин Багрянородни в книгата му „За темите, кн. ІІ“:
http://www.vostlit.info/Texts/rus11/Konst_Bagr/De_Thematibus/text2.phtml?id=73
„С тех же пор, как богоненавистный народ Болгарский перешел реку Истр, император принужден был, вследствие набегов Скифов и Болгар, возвести также и Фракию на степень области и дать ей военачальника. Переход же их через реку Истр последовал в конце царствования Константина Погоната; с тех пор имя их сделалось известным, а прежде называли их Оногундурами.“
И така, още през 1875 г. Гаркави решава да обясни названието „V.n.nt.r“ , което се среща в еврейско-хазарската кореспонденция на цар Йосиф с андалузкия юдеин Хасдай Ибн Шапрут, като известното име на българите - Oύnnogoundouroi (**унногундури).
Както видяхме, съществуват редица арабоезични летописи, където името „V.n.nt.r“ е също засвидетелствувано, т. е. предположението на Плетньова, че това име е „неточно переданное в древнееврейской транскрипции имя болгарского племени оногуров (утигуров)“, не се връзка с факта, че то присъства и в арабоезичната средновековна литература, при това в няколко извора, които са независими един от друг.
Върху какво искам да обърна вниманието тук?
Името „уногундури“ се появява, заедно с други форми, в хрониката от ІХ в. на Теофан. Предполага се, че точно формата „уногундури“, за сметка на другите форми, попада в „Бревиария“ на Никифор, който пише по-късно от Теофан през ІХ в.
В Х в. същата форма е предпочетена в латинския превод на хрониката на Теофан от Анастасий Библиотекар, очевидно понеже на нея акцентира Никифор.
Пред същият Х в. Константин Багрянородни, както видяхме по-горе, употребява същата форма „уногундури“ като пише, че така са наричани българите преди VІІ в., но не уточнява кой ги е наричал така. Тоест, Багрянородни също черпи от Никифор или Теофан.
И така, имаме 16 преписа на хрониката на Теофан, където освен уногундури, се срещат и други форми.Гръцките преписи и латинският текст на хрониката на Теофан дават следните форми на името на народа на Кубрат: Ονογουνδούρων d, ’Ονουνογουνδούρων с, ’Ονογουνδούρων (’Ωυет) уА, Οννοβουνδοβουλγάρων z, Onogundurensium А.
Източникът е един, това е хрониката на Теофан, всички останали заемат от него.
А сега забележете следното: всички изследователи още от 1875 следват една и съща матрица (при която гръкоезичният извор априори се обявява за еталон ?) и никой не иска да обърне гледната си точка и евентуално да потърси не е ли правилното името за народа на Кубрат като „V.n.nt.r“ и не е ли гръкоезичната форма Ονογουνδούρων всъщност грешно изписване на това име. Да потърси тази гледна точка, при условие, че освен арабоезичните текстове и еврейско-хазарската преписка, името v`hndur го имаме още в арменската история от VІ в. на Мовсес Хоренаци, която визира моменти от древнобългарската история. Допълнително в „Арменската география от VІІ в.“, приписвана на Анани Ширакаци, също имаме`W(u)l(u)ndur Bulkar`.
Защо гръкоезичното название на народа на Кубрат е прието на доверие от науката, при условие, че дори при Теофан една от формите на името еΟννοβουνδοβουλγάρων (уновундобългари), да не говорим, че името „V.n.nt.r“ се среща в множество документи, за които вече стана дума.
Ето това не мога да си го обясня. Може би се дължи на вроден „европоцентризъм“ при учените, но истинският изследовател, както ни учи Коперник, а след него и Кант, трябва да е готов да приеме обратното на общоприетото…
тагове:
се считат за всички времена ефективни и силни лечебни процедури, които могат да прочистват организма, за да даде здраве на тялото и красотата.Главната особеност на банята е въздействието върху тялото на горещия влажен въздух – пара. А източник на гореща парна баня, както знаете, е една печка-нагревател.
Под влиянието на горещата пара се отварят ипорите на кожата, и се премахват вредните вещества и токсините. Прочиства се както кожата, така и цялото тяло.
Засилване на ефекта на парата може да се яви и като масаж на тялото.Този подход ще повиши секрецията на пот, подобряване цвета на кожата и я пречиства. Очистената кожа може да диша и да придобива еластичност.Обикновено банята, може да лекува много заболявания.
В желанието си да се засили ефективността на въздействието върху бани на тялото, хората са се научили да използват за тази цел, етерични масла от лечебни растения.
Само по себе си баня може да се направи още по-ефективна, ако се прилагат етерични масла. Етеричните масла в парната баня са много по-полезни за човешкото тяло.
В действителност, етеричното масло – този лекарствен растителен екстракт в концентрирана форма е летлив. Съставът на натуралните етерични масла се характеризира с голям брой съставки, които може да е от 100 до 500. Многокомпонентна структура причинява редица сфери на влияние на етерично масло на човек. Също така трябва да се отбележи високата способност на етеричните масла, които могат да повлияят на организма, прониквайки директно в клетките чрез техните стени. Посочените по-горе характеристики етерични масла дават възможност за постигане на високи резултати, когато се използва в банята, тъй като ефектът ще се увеличи от горещия въздух в парната баня.
Полезният ефект на етеричните масла върху човешкото отдавна е доказан от учените в много страни.
Тъй като етеричните масла имат антибактериално, противовъзпалително, антисептично, антивирусно, аналгетично , анти-гъбично, имуностимулиращо свойства и способността да повлияе на емоционалното състояние.
Етеричните масла стимулират активността на много системи и органи на човешкото тяло, което води до нормална работа на нервната, имунната и други системи. Под влияние на етеричните масла, тялото започва борба с болестта чрез активиране на собствените си защитни механизми.
Терапевтичните ефекти на етерични масла върху тялото се повишава в баня или сауната. Тъй като етеричните масла улесняват дишането и се явяват в чудесна превантивна мярка , в случай на настинки.
В студения сезон, често се използва смес от етерични масла, които имат терапевтичен ефект и изчиства дихателните пътища и бронхите. През лятото, обикновено се използва освежаваща, лека смес от етерични масла.
Как да изберем етерично масло за баня
Идеална употреба на етерично масло в банята е бор, евкалипт, смърч, и др.) Такова масло не само ще очисти въздуха, но също така и хората. Етеричните масла включват масла от цитрусови плодове, мента, маточина.
Но най-важният аспект на избора на етерично масло трябва да се разглежда неговата естественост. В края на краищата, само като масло може да се очаква лечебен ефект и полза. А висококачествените етерични масла, които не разполагат с никакъв външен компоненти са направени от растения, и затова наричат естествени.
Първото правило в съществените условия на маслена баня или сауната е разреждане на природен масло емулгатор. . Вие не можете да капе масло върху горещ камък направо от бутилката! Първо, тя може да се запали, и от друга страна, не може да бъде получен лечебният ефект на изгорялото масло. Най-полезният начин да се получи полезна двойка е постепенно зда се затопля. Тези, които се опитват да използват етерични масла в банята е необходимо да се ограничат с минималната доза – не повече от 2 капки масло.
Второто правило бани с етерични масла е постепенно увеличаване на времето на престоя в ароматната пара. Не трябва да се надвишава 5-7 минути. Постепенно увеличавайте времето , но не трябва да надвишава 15 минути в банята. Тази процедура ще доведат до желаната полза, ако се прилагат не повече от два пъти седмично.
Друго важно правило – да не се съхранява бутилки с етерични масла в самата баня. Такива вещества се съхраняват на сухо, тъмно и хладно място.
Ефективните етерични масла за баня, и комбинации от тях
Етерични масла от иглолистни дървета
Етерично масло от бор е полезно при в бронхити, кашлица, пресипналост, болки в мускулите сразлична етимология. Достатъчно е 3-5 капки на литър вода.
Етерично масло от енкалипт напълно се справят с пречистването на горните дихателни пътища и е отлично средство за предотвратяване на възпаление на дихателен апарат. Нанесете 2-4 капки на литър вода.
Комбинацията от евкалиптово масло и litzei взето една капка на литър вода ще ви помогне не само с настинки, но и пречистване на въздуха, тя се пълни с пикантен аромат.
Пет капки масло от евкалипт, мента и мирта в комбинация с десет капки масло от бергамот е една освежаваща комбинация, която ще улесни дишането, ще засилят защитните сили на организма На литър вода прибавете 3- 5 капки етерично смес.
Също дезинфектант бактерициден ефект има кедър и ментово етерично масло, масло от лайка, хвойнаи риган.
Отговорен за еластичността на кожата, за да ги актуализира и да ги направи гъвкави, за да етерично масло от хвойна и портокал.
Суха, склонни към напукване на кожа ще стане по-млада и по-здрава, когато използвате оранжеви етерични масла, масла от жасмин.
За комбиниран тип кожа, както и мазна кожа, е масло от ела и маточина. Те са способни да се борят с възпалението, прекомерната активност на мастните жлези и увеличават еластичността на кожата. Също така подходящо масло за мазна кожа е евкалипт и чаено дърво. При възпалена и лющеща се кожа може да помогне етерично масло от хвойна.
Ефективност на етеричните масла в банята за загубата на тегло
С цел да се актуализира кожата и да се възстанови нормалния баланс на мазнини и въглехидрати, както и да се бори ефективно с целулита, изберете лимон, портокал, розмарин етерично масло или масла от хвойна.
Важно е да се знае, че банята значително повишава ефективността на следващата след нея масаж, който също трябва да се извършва с използването на етерични масла. Ефекта на етеричните масла, е да тонизира кожата в парната баня.
Трябва дасе знае, че етеричното масло не трябва да се прилага директно върху кожата. Трябва задължително предварително да бъде разтворено в емулгатор (една супена лъжица мед, сметана, заквасена сметана и т.н.).
Ефективното масажно масло е смесица от мандарина и хвойна (5 капки) и лимон етерично масло (7 капки).
За да отслабнете, с е добре да се използва смес от масло от лимон и лавандула (4 капки) с розово масло (3 капки).
Етерични масла за косата
В банята, можете да укрепите косата си, с масло от евкалипт, чаено дърво, маточина, розмарин, сандалово дърво. Тези масла укрепват космените фоликули, правят косата по-силна и з ускоряват растежа и. В борбата против пърхот друго по-подходящо масло от чаено дърво, евкалипт и маточина.
Етеричните масла могат да бъдат ефективни за изпотяването. За тази цел се прилага масло, което нормализира дейността на потните жлези, като ела етерично масло, чаено дърво, смърч, маточина.
Натуралните етерични масла могат да повлияят на тялото като лекарство и като козметика.
Важно е да се запомни, че натуралните етерични масла могат да предизвикат алергични реакции, така че тенденцията към прилагането им да бъде с повишено внимание. Бъдете наясно, че много етерични масла имат своите противопоказания, трябва да сте запознати с тях.
Не забравяйте, че етеричното масло – е течно концентрирано вещество. Това означава, че на принципа “повече е по-добре” не важи тук.
Освен факта, че почти всеки масло има противопоказания и може да причини индивидуална непоносимост, в някои заболявания се противопоказана банята с тях.
Така банята и сауната с тях са забранени при епилепсия, ангина, възпаление на вътрешните органи, коронарно сърдечно заболяване, бронхит, хипертония и рак.
предостанила: Татяна Славова
тагове: етеричните, масла, бани, видове, ефект
Равена /През 402 г. след обсадата на Милано от вожда на вестготите Аларих I западноримският император Флавий Хонорий премества столицата на империата си в Равена./
Името на този хунски владетел „Донат”, според изследователите, е латинизира форма (при това срещана често) на оригиналното име на хунския цар.
Кое е това оригинално име и защо предполагаме, че именно това е Дуло, бащата на Атила и родоночалника на българския династичен род Дуло?
Целият текст на летописа на Олимпиодор е изгубен. Откъс от него е преписан и съхранен от патриархът на Константинопол Фотий през Х в. в неговата Библиотека.
Ето преразказаният текст на Фотий: „Той (Олимпиодор – б. ред.) разказва за Донат, за хуните, за невероятното умение, с което кралете им (рикси) стреляли с лък, и за това как той, като историк, бил изпратен с посолство при тях и при Донат; пише за своето трагическо пътуване по морето и за опасностите, и за това как Донат, коварно излъган от клетва, бил престъпно убит. Също за Харатон, първият от риксите (владетелите на хуните – б. ред.), който бил обладан от гняв, заради убийството и как императорските дарове го успокоили. Това е съдържанието на първите десет книги от неговата история” (§ 18).
В осемнадесет параграфа, всеки от по няколко изречения, Фотий преразказва всички книги на Олимпиодор. Това несъмнено оказва ущърб на дошлите до нас сведения.
Що се касае до интересуващият ни „фр. 18”, е видно, че Фотий е редуцирал едно пространно изложение на Олимпиодор, в което се разказва за хуните и което предшества с няколко десетилетия летописа за тях на Приск Панийски, който ги посещава през 448 г.
Основната хунска фигура в текста на Олимпиодор е Донат.
Западно-римското посолство на император Хонорий (ум. 423 г.) е отправено към него.
Името на владетелят на хуните Донат е незаслужено пренебрегнато от историците, в едно обаче те са прави. Липсват сведения за Донат, но понякога отсъствието на данни е също информация.
Очевидно е, след като посолството, в което участва Олимпиодор, отива при Донат, че това е фигурата, която олицетворява властта на хуните в първата четвърт на V в.
Донат не е известен наистина като участник в хунските помощни подразделения на западно-римският префект Стилихон (405 г.), той не е популярен като Улдин, неговата роля е очевидно на територията на Мундияк и той на румънските и унгарските земи обвързва хетерогенните хунски племена с „клетвен договор”, както пише Олимпиодор.
Кога Донат започва да създава хунска държава от нов тип?
От 375 г. до 406 г. аланите са под ръководството на хуните, през 406 г. обаче те поемат по свой път и заедно с вандалите пресичат Рейн на запад и навлизат в Галия.
Защо аланите напускат хуните и земите на Мундияк, е трудно да се каже, ако се няма предвид началото на държавната деятелност на Донат точно в този период, по обвързване на различните племена в клетвен съюз към Хунската държава.
Очевидно аланите, които по-късно при вандалите винаги отстояват вътрешно-собствет статут, макар и съюзници, и не са асимилирани от победители вандали в общата им 85 годишна Картагенска държава в северна Африка, още към 405 г. се разграничават от новата държавна политика на Донат, в която хунските племена са бивали обвързани с клетвен договор, за да признаят един общ династичен род начело. С най-висша фигура в хунския съюз, а не вече пръв измежду равни, както е било до реформата на Донат/Дуло…
През 408 г., по време на новият рейд в Тракия на Улдин (първият рейд за връщане на дезертирали васални племена е през 405 г.), с който е целял подновяване на старите данъчни уговорки и при възкачилият се в 408 г. нов византийски император Теодосий ІІ, от хунската армия дезертират скири и други племенни войници, съблазнени от римския начин на живот. Улдин се спасил на север от Дунав само със „собствените си хора”.
Всичко това показва, че в периода 405 г. – 408 г. при хуните е в ход нова държавна реформа, но в какво точно се е изразявала тя, можем да предполагаме от формулата на Олимпиодор, че се е сключвал клетвен договор.
Пред кого са се клели новите васали?
Определено пред Донат, той е създателя на династичната ангажираност на различни племена към един род. Дотогава хунският съюз е определено хетерогенен, след това племенните водачи са „сътрапезници” на династа.
Древен урартски котел, прототип на хунските котли.
Кога се създава нов тип държавно управление сред хуните?
Очевидно, когато топонима на т.нар. Втора Германия, т.е. Мундияк, става прозвище на Донат, явно точно той е Мундзук (Йордан), бащата на Атила. А понеже днес от всички сериозни учени е признато, че Ернак, третият син на Атила и “Ирник от рода Дуло” в “Именникът на българските царе”, е една и съща личност, то тогава явно не само Атила е от българския династичен род Дуло, но и именно баща му е основател на династията.
Атила и Ирник през 448 г., описани от Приск Панийски.
Ото Менхен-Хелфън пренебрегва ролята на Донат и вижда в Харатон първият хунски рикс (Олимпиодор), но Харатон въобще не е първият от познатите предводители на хуните, преди него знаем Улдин. Тоест, в случая с Харатон сме свидетели единствено на писмен източник (Олимпиодор), който първи е посочил новият тип хунски рикс (цар), Харатон не би бил такъв, ако Донат/Дуло не бе извършил дотогава черната работа по клетвените договори и ако не бе убит, във връзка с тази си държавна дейност.
Ето защо, когато през VІ в. Йордан пише, че бащата на Атила се е казвал „Мундзук”, трябва да виждаме в това име на Донат прозвище, което му е дадено, във връзка с топонима „Мундияк”, упоменат в началото на V в. от историкът Олимпиодор.
Олимпиодор е посочил в своята история от V в. (фр. 17) топоним с името „Мундияк”.
С този топоним, който очевидно е бил общоупотребителен от готите, е фиксирана, освен всичко друго, и местността в дн. Румъния над Букурещ, Мунтания.
Между другото, Олимпиодор във фр.17 отбелязва, че топонима Мундиак бил известен и като „Втора Германия”.
Имайки предвид, че Германия на старата карта на Птоломей граничи на юг с Панония по Дунав, определено може да се каже, че Мундияк се припокрива с цялата територия на Панония, т.е. не само с Панония на средни Дунав (където към 411 г. се самопровъзгласява за римски император самозванеца Йовин), но и с онази част от Панония, която стига до Карпатите и включва румънските и унгарските територии.
havel написа:
И така, наистина в “Именникът” имаме “Авитохол от рода Дуло”, но тук – както съм писал още преди 2 години – имаме инверсия. Първо, “авитохол” не е патроним, а етноним, обхващаш 300 години от българската история между 165 и 465 г.; така че се е получила, явно при преписите интерсия, т.е. Дуло е от народа “авитохол”, така както е изписан при преписите този народ, известен като евдо/усия, ефта/лит, аудан….Това са всъщност, кутригурите…Етнонимът кутригури се появява от антите, когато хуните-ултин /ултинзури/ се изнасят от Панония след 465 г. към Днепър, както пише Йордан. Агатий пише, че ултинзурите са най-големият хунски народ…След това обаче това име изчезва, причината е, че протоукраинците, т.е. антите, са ги наричали, както пише в Барадж тарих, сохот…т.е. със къщите, хат/хот/хотур е къща на украински…Со хот…Този спомен се е съхранил в Барадж тарих и ние няма защо да не му вярваме.
Хубавото на бабините рецепти е, че разчитат изцяло на природни методи и средства за лечение, като по този начин елиминират необходимостта от даване на антибиотик и така няма опасност имунната система на детето да привикне към някои лекарства. Избрахме някои популярни и изпитани рецепти на баба за болно дете.
Когато детето има хрема:
Настъргвате една глава лук и я прецеждате в марля. Колкото е сокът от зеленчука, толкова гореща вода добавяте към него. От разтвора се капва по една капка във всяка ноздра. В началото може да щипе силно, но хремата изчезва до 2-3 дни.
Другият вариант е да замените лучените капки с лимонов сок – има съшият ефект и действа безотказно.
Третият вариант е да си направите сами капки за нос. Слагате 500мл вода да ври за около 3-4мин. И добавяте към нея 1 кафена лъжица готварска сол. Оставяте разтвора да изстине и капвате по 2-3 капки във всяка ноздра. Капките за нос са годни 24 часа.
Когато детето има висока температура:
За висока температура говорим, когато живакът на термометъра мине 38 градуса. В такива случаи трябва да се вземат бързи мерки. Най-разпространената и позната бабешка рецепта е поставянето на напоена кърпа с оцет върху челото на детето. Компресите се сменят, когато кърпата започне да изсъхва.
Другият вариант е да настържете суров картоф и да го увиете в памучна кърпа, която да държите на челото на болното дете. Някои пък мажат ходилата с разбит белтък, за да свалят температурата.
Възможно е да направите и студен компрес на детето. За целта трябва да намокрите памучна кърпа или чаршаф с хладка вода и да увиете с тях краката от коляното до петите. Горната част на тялото също трябва да е покрита, но със суха кърпа. Оставяте така 10 минути и сменяте компреса. Процедурата не е препоръчителна, ако детето има треска или когато петите му са студени.
Когато детето има кашлица
В случай на болно гърло, възпалени дихателни пътища, суха и дразнеща кашлица, бабините рецепти препоръчват да се правят сгряващи компреси (но сами при условие, че детето няма температура). Най-използваният метод е намазването на гърдите на детето с мед, ракия или свинска мас и покриването им с надупчен вестник. За да не бъде хартията прекалено твърда и дразнеща, може предварително да намачкате вестника.
За да облекчите болките в гърлото, направете компрес с извара. Върху кърпа за лице сложете леко затоплена извара. Сложете кърпата върху вълнен шал и увийте около шията на детето
В случай на настинка
Когато детето е настинало, бабините рецепти съветват да го загреете, като накиснете краката на детето в гореща вода, в която има разтворена малко морска сол. След това бързо се обуват дебели чорапи и детето се слага да лежи завито.
Когато детето има разстройство
Бабините рецепти казват, че компотът от дренки е безотказен метод, когато детето се оплаква от разстроен стомах. Другата възможност е да му направите чай от клонки на синчец. За целта в 1 кафена чаша с гореща вода се слагат 2 сухи клонки от билката. Когато чаят изстине, дайте на детето 3с.л. от него. Не прекалявайте с дозата, защото билката е силна и може да предизвика обратен ефект.
Когато детето се оплаква от болно ухо
Отитът при децата е често срещано явление. Може да успокоите болното ухо като направите компрес от намачкан горещ картоф, увит в тензух или марля. Поставете компреса до болното място и го дръжте така, докато изстине. Другата използвана бабешка рецепта включва настъргването на две скилидки чесън, които се увиват в марля или памук и се поставят в болното ухо, без да се пристискат много навътре.
предоставил: Марко Славов
тагове: бабиин, рецепти, методи, лечение