Monthly Archives: юли 2015

НАЙ- СТАРОТО ЗЛАТО В СВЕТА НАМЕРЕНО В БЪЛГАРИЯ БР.141

10300018_407294276108340_6655195489090347967_n

Най-старото златно съкровище в света е намерено нито в Шумер, нито в Египет, нито в предварително Колумб Америка, но в България, в халколитен некропол, открит край град Варна през 1972 година . Съкровището е с изключителна стойност, защото според учените тя датира от 6-то хилядолетие преди Христа. Това сензационно откритие поставя нови въпроси пред науката по отношение на древните цивилизации, които са населявали българските земи преди траките. Дори и сега, съкровището Варна привлича вниманието на учени от цял целия свят. 294 гроба от некропола са били проучени до момента, както и повече от 3000 златни предмета са били открити в тях. Артефактите впечатли зрителите с изключителното си разнообразие – повече от 38 вида изделия, изцяло с тегло над 6 килограма. Освен златните тези, много медни и кремъчни изделия са открити, както и предмети, изработени от камък и сребро, както и много глинени съдове. В момента артефакти от некропола са представени в Археологическия музей във Варна, а поради тяхната изключителна стойност и лихвите, които те провокират; те често са показани в музеите в страната и чужбина.

 http://erodopi.eu/the-oldest-gold-in-the-world-is-found-in-bulgaria/

тагове: най- старото, злато, света, България

БАБА ВАНГА БР.141

Виждам обръча, който постепенно се свива около земята

Не смея да го обясня, защото хората заслужават живота, който водят, казва пророчицата в своите мисли за живота и хората

… Няма човек, който да е роден само за щастие. Ето – един е роден отличен работник, но няма щастие в семейството. Друг има и двете, но пък няма здраве. Трети е здрав, но пък децата са му болни и т.н. Във всеки човек има и добро, и зло. Така е устроен светът…

… Някой си мисли, че като има пари, може да си купи и любов, но това е вятър работа. Любов с пари не се купува. Или пък си мисли, че като стане богат, всичко ще му е наред, но и това не е вярно. Работи, работи човекът, трупа пари и вещи и после вземе, та умре и остави всичко на друг. Който много събира, никога не го използва. Друг събира плодовете на труда му. Затова по-правилно е така: не трупай, парите са средство за живот, използвай ги всеки ден…

… За всеки човек идват периоди на трудности. Дори и за най-богатите и за най-силните. Затова човек трябва да се стреми да бъде смирен, за да не умре в прегръдките на злото…

… Човек никога няма да спечели пари, ако не се занимава с подходяща работа. Той трябва първо да разбере какво най-много му харесва да прави, а не да робува на мода или нечии съвети…

… Не роптайте срещу страданието, което преживявате. Страданието е пречистващо средство, като една дреха, която не е чиста, ако не се изпере…

… В тежки времена живеем. Хората помежду си нямат един с друг нищо общо. Майките раждат деца, но нямат мляко да ги кърмят. Казват, защото били нервни. Не е това. Просто децата нямат нищо общо със своите майки, те само са дошли на света чрез тях. Нищо не получават децата от майките: нито мляко, нито топлина. Дават ги съвсем малки в детски ясли, вечер ги слагат да спят отделно, рядко виждат усмивката на майчиното лице.
Майките са недоволни, че съпрузите им не ги почитат достатъчно. Съпрузите пък смятат, че са се оженили само защото е трябвало да минат по реда си. Възрастните са недоволни, че младите не ги уважават. Никой с никого не е близък. Хората вече се интересуват само от пари. Мислят, че ако имат пари, всичко ще им е наред. Не знаят, че един ден тези пари няма да им служат за нищо…

… Бедността е цвете, на богатството не се радвайте. Бедността дава да се радваш на деца, приятели, роднини. А от богатството душата се разболява…

… Който краде, за здраве ще плаче…

… Понякога съм много нервна, а хората мислят, че съм лоша. А аз виждам обкръжението и обръча, който постепенно се стеснява около земята, преживявам мъките на всички хора и не мога, а и не смея да го обясня, защото един много строг глас непрекъснато ме предупреждава да не се мъча да обяснявам каквото и да било, защото хората заслужават живота, който водят. Как да помогна на тези хора, които все повече не зачитат никого, надпреварват се да придобиват пари и вещи…

… Не искайте много – не можете да му платите цената…

… Няма хитрец, дори и най-големият, който да е надхитрил съдбата си. Ще хитрува толкова, колкото му е дадено от Бога. И после няма право на снизхождение!…

… Нека знаят всички, че нищо не остава неизплатено на този свят. Хората вършат престъпления и мислят, че никой не ги е видял. Не е така! Всичко се вижда и идва време, когато провинилият се трябва да плати!…

… Работете сутрин и през деня. Никога вечер. Силите свише не помагат вечер, а без тяхна помощ нищо велико не може да се роди…”

Цитатите са взети от книгите на Красимира Стоянова:Ванга, 1989 г., издателство Български писател, София Ванга и последното време, 2004 г., издателство Нике, София

 http://www.faktor.bg/vyara-i-demoni/50327-baba-vanga-vizhdam-obkrazhenieto-i-obracha-koyto-postepenno-se-stesnyava-okolo-zemyata.html

тагове: Баба Ванга, обръча, земята

 

ДРЕВЕН МАНАСТИР НА О. СВ. ИВАН БР.141

  пази тайни на императори и патриарси

Известен патриарх, чиито тленни останки са на остров Св. Иван е Йоан ХІІ Козма.

Нова гробница зад олтара на манастира “Св. Богородица”. откриха археолози на остров Св. Иван край Созопол. Изградена до северната част на олтара на базиликата, преди 5 години там бяха открити и мощите на Свети Йоан Кръстител. Нейното строителство е от времето на първата базилика там – кр.на IV или началото на V век и вероятно в нея е бил погребан висш духовник. Открита в нея верижка, която е служила за придържане на кандило, също е датирана от V век.

“За археологията тази гробница е феномен, защото е в подобен манастир. Това показва как са се погребвали монасите.“, казва проф. д-р Казимир Попконстантинов, който е и ръководител на разкопките пред burgasnews.com. „Гробницата е с размери 2 метра на 1,30 м. Това означава, че погребаният е бил висок човек, но не задължително и дебел. Монасите са били скромни и вероятно са го погребали само с расото. Възможно е да е имало и кръстче”, сподели откривателят на новата находка.

Самите останки на погребаното лице не бяха в гробницата, като вероятно са били преместени около манастира. Археолозите са надяват да открият и надпис, който да покаже името на високопоставеният покойник. Той може да се окаже, че е някой от известните и влиятелни вселенски патриарси.

Историческите проучвания дават всички основания да се твърди, че манастирът, разположен на „Големия остров” срещу Созопол, е бил голям духовен и културно-просветен център не само с регионално, но с общоевропейско и световно значение, при това със статут на патриаршески и императорски манастир.

Според директора на НИМ проф. Божидар Димитров на острова са погребани 20-30 игумени и 4-5 Вселенски патриарси. Сведения за имената им обаче има за живелите там чак след 12 век. Един от най-известните е гроба на патриарх Нил, починал през 1380г. Според проф. Димитров той издава благовоние и край него стават чудеса.

Друг известен патриарх, чиито тленни останки са на остров Св. Иван е Йоан ХІІ Козма (1294-1303). След оттеглянето си от патриаршеската катедра, той се връща в Созопол и изживява последните си дни в обителта на „Св. Йоан Предтеча” на „Големия остров”. В този период Йоан ХІІ Козма, който е пленен от цар Теодор Светослав при превземането на Созопол, изпълнява и дипломатическа мисия на българския цар пред византийския император, довела до брака на Теодор Светослав с принцеса Теодора – дъщеря на Михаил ІХ Палеолог през 1307 г. Според Б. Димитров, бракът на Теодор Светослав и Теодора става в църквата на манастира „Св. Йоан Предтеча”, а сам Светослав си построява царска резиденция в манастира. Важна подробност е, че Йоан ХІІ Козма умира в Созопол, почти сигурно в манастира „Св. Йоан Предтеча”.

Някъде в периода 1860-1870 г., в стария християнски квартал на Истанбул – Пера, Йоан Сакелион купува от антиквар ръкопис, съдържащ 86 листа (70 листа текст). Вероятно същият ръкопис след смъртта на Сакелион става притежание на манастира „Св. Йоан Предтеча” на о-в Патмос и влиза в науката като „Codex Patmiacus 770”. Тези документи съдържат преди всичко информация за собствеността на манастира. От тях научаваме, че в зафиксирания от документите период – средата на 14 – началото на 17 в. манастирът „Св. Йоан Предтеча” се превръща в най-крупния собственик на земи и имоти по южното ни Черноморие. Почти всички известни на историята манастири на юг от Бургас в този период се превръщат за по-кратък или по-дълъг период от време в метоси на „Св. Йоан Предтеча”.

Има няколко документа, които потвърждават, че манастирът е автономен, „патриаршески и императорски”. Манастирът е бил любимо място както на патриарсите в Константинопол, така и на императорското семейство. Не са били рядкост случаите игумените на манастира „Св. Йоан Предтеча” да бъдат изповедници на византийските императори. Нещо повече, от тук започва, преминава или свършва житейският път на мнозина патриарси, митрополити и епископи.

Тук идва св. Нифон ІІ патриарх Константинополски, който заема патриаршеския престол три пъти: 1486-1488, 1497-1498 и 1502 г. Вероятно след първото си слизане от патриаршеския престол 1488 г., св. Нифон се оттегля в созополския манастир „Св. Йоан Предтеча”. Той взима разрешение от братството да построи (възстанови) малкия манастир „Св. Николай, Помощник на бедните” на вдадения в морето нос (нос Акра в Черноморец). Светецът възстановява манастира и го прави ставропигия, която също става метох на „Св. Йоан Предтеча”. Предполага се, че неговият гроб може да е на нос Акра, но най-вероятно е унищожен от военните.

Един малко известен факт е, че тук, в манастира „Св. Йоан Предтеча” се замонашва роденият в Анхиало (Поморие), бъдещ Вселенски патриарх Йеремия ІІ Транос / на снимката /. Наричан от съвременниците си „Слънцето на Изтока”, Патриарх Йеремия подобно на св. Нифон, три пъти е качван и свалян на патриаршеския престол в Константинопол (1572-1579; 1580-1584; 1587-1595). Патриарх Йеремия е човекът, въздигнал Руската църква от ранг на митрополия в патриаршия през 1589 г.

В манастира е погребан и узурпаторът на патриаршеския трон в Константинопол бивш Созополски митрополит Йоаникий. Митрополит Йоаникий използва отсъствието на Патриарх Йеремия І, заминал за Йерусалим на поклонение и липсвал повече от 6 месеца, и заел катедрата му. Остава в историята като Йоаникий І патриарх на Константинопол (1546). Със завръщането на Йеремия І Патриарх Йоаникий І е свален, низвергнат от сан и заточен в манастира „Св. Йоан Предтеча”, където починал. Скоро след неговата смърт тялото му е извадено, за да му се прочетат отпустителни молитви. Тялото му изглежда, че не се било разложило и това предизвикало любопитството на народа, който идвал да гледа зрелището. Това е принудило монасите в манастира да го препогребат дълбоко в „основите на стената” – вероятно стената на храма.

Освен Вселенски патриарси манастирът дава и много други висши клирици на Църквата. Известни са ни имената на митрополита на Никея Порфирий І, на Созопол и Мидия Теодосий, на Анкара Партений и др, които са били монаси в „Св. Йоан Предтеча”.

http://www.faktor.bg/kultura/artfaktor/50449-dreven-manastir-na-osv-ivan-pazi-tayni-na-imperatori-i-patriarsi.html

тагове/ древен, манастир, о. Св. Иван, тайни, императири, патриарси

Банските костюми на лято 2015 БР.141

Има изобилие от принтове и цветове, които създават лятно настроение, но виждаме и бански с елегантни линии и стилен силует

Времето се стопля и вече си мечтаем за море. Не може обаче да стегнем куфарите, преди да сме си купили модерен бански за плажа. Вижте някои тенденции при банските костюми за лято 2015.

Моделите бански костюми за лято 2015 са много разнообразние. От една страна, има изобилие от принтове и цветове, които създават лятно настроение, от друга – виждаме бански с елегантни линии и стилен силует. Бохо стилът се пренася и на плажа под формата на секси бански с ресни или плетено горнище. Наблюдаваме и ретро полъх от 60-те години при банските с по-висока талия. По-изрязаните долнища пък напомнят тенденциите през 80-те и началото на 90-те години.

Вижте обаче някои топ тенденции при банските костюми за лято 2015:

Вариации на цял бански

Целият бански доминира при тенденциите за лято 2015. Елегантен, по-спортен, с принт или по-изрязан – дизайнерите са се погрижили за всеки вкус. Независимо дали е класически цял бански, монокини или трикини – няма да сбъркате в избора си.

Бански с ръкави

Нова и доста необичайна тенденция за плажа. Банските с ръкави се срещат още под името кроп бански (от кроп топ). Те привличат вниманието и по-скоро целят да подчертаят индивидуалния стил, отколкото да ви съдействат при събирането на тен. Срещат се както горнище, така и цял бански с ръкави.

Затворено горнище

Затвореното горнище също е водеща тенденция при банските за лято 2015. От една страна, създава усещане за невинност и младежки стил, от друга – стои елегантно и зададъчно. За съжаление и с него няма да съберете много тен.

Горнище банду

Ако горните модели пречат на слънчевия загар, то бански с горнище тип банду има точно обратния ефект. Може да избирате и модела – дали да е осукан през средата, с цип или връзки. Имайте предвид, че горнище банду подчертава бюста.

Триъгълен бански

Друг модел бански, с който ще съберете повече тен. Моделът със силно изрязани триъгълни чашки и долнище с връзки е сред най-популярните за този сезон. Определено е по-смел избор, но е секси и подчертава фигурата.

Висока талия

Долнище с висока талия в стил 60-те продължава да присъства в тенденциите при банските костюми. Хубавото е, че подчертава талията и е подходящ избор за дамите с по-пищни фигури. Новото – предната и задната част на банския могат да бъдат свързани с множество връзки и летни.

Бял бански

Ако искате да бъдете кралицата на плажа, която излъчва класа и стил, тогава задъжително трябва да си купите бял бански. Друго предимство на тази тенденция е, че ще подчертае слънчевия загар.

Бански с волани

Кокетна, женствена и сладка – така може да опишем посланието на банските костюми с волани в горната част. Този модел стои небрежно, създава усещане за младежки дух и илюзия за по-пищен бюст.

 http://www.faktor.bg/laif-style/moda/47280-banski-kostyumi-na-lyato-2015.html

тагове: бански, костюми, лято 2015

Дилемата „Какво да облека?” мъчи жените 72 часа бр.141

Около 15% съжаляват за избора си и се връщат да облекат нещо друго. Цели 25% редовно закъсняват за работа, защото не успели да намерят какво да сложат

Дилемата „Какво да облека?” мъчи жените 72 часа на година или средно по 12 минути дневно. Това установи изследване с участието на 2000 дами, пише “Хъфингтън пост”. Около 15% съжаляват за избора си и се връщат да облекат нещо друго. Цели 25% редовно закъсняват за работа, защото не успели да намерят какво да сложат

Данните сочат, че всяка сутрин жените мислят за дрехите си средно по 12 минути, а през уикенда това време се съкращава с две минути. Тези, които не искат да губят време сутрин, мислят какво да облекат още от предишната вечер, показва още изследването. Въпреки внимателното планиране, 2/3 от жените признават, че пробват поне две комбинации, преди да намерят идеалния тоалет. Големите колебания са за това дали дрехите са подходящи за работа или не. Други притеснения са свързани с времето, външния вид и дали дрехите изглеждат добре.

http://www.faktor.bg/laif-style/moda/49698-dilemata-kakvo-da-obleka-machi-zhenite-72-chasa-na-godina.html

тагове: дилема, жените, 72 часа

ПОВЯРВАЙ В СЕБЕ СИ БР.141

Когато сме родени, ние забравяме всички духовни и свещени знания, които имаме за нашата истинска същност.

Когато приемеш себе си и повярваш, че ти можеш да бъдеш обичан, надежден, приеман и обожаван от небето, ти можеш да постигнеш всичко, което искаш. Просто трябва да си повярваш.

Грабни своята смелост в двете си ръце днес и не забравяй, че твоите мечти са на-важните мечти на небето.

Не се отказвайте от мечтите си! Вярвай, че те са предназначени за пълноценен живот на удивление и вълнение, задоволство и голяма любов.

Не забравяйте, вашите мечти, планове за успех в бизнеса, мислите ви зависят от вашата настройка и поглед върху света.

Ако изградите самостоятелно и непоколебимо убеждение за себе си и за възможностите си, всичко ще бъде на ваша страна и вие ще можете да постигнете много повече от това, което някога сте мислили или мечтали.

Време е да повярвате в себе си сега!

 http://evolife.bg/povqrvaj-v-sebe-si/

тагове: себе си

 

СЪЗДАВАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА АРХИЕПИСКОПИЯ БР.141

  и ролята на българската държава.

Създаване на българската архиепископия и ролята на българската държава, доклад на 10 юбилейна конференция на БАН-ИИОЗ, катедра “Религия, вярвания, светоглед”. – “Традиционни религиозни светогледи и ценностите на XXI век”, 16-17.07.2015 г., София


Княз Борис І на олтара на църквата “Св. Неделя” в Битола.

Българите приемат християнството за официална държавна религия през 865 г., но едва през 870 г. на вселенски събор в Константинопол е учредена Българската архиепископия. Нейният диоцез като територия е бил 1/3 от територията на държавата България и е разположен най-общо казано от Охрид до пристанището на Адриатическо море Йерихо, което било близо до дн. албански град Драч.

Според ръкописен документ от XII в., известен като „Списък на архиепископите на България” (публикуван от Дюканж „Византийски императорски фамилии, гл. 28) княз Борис I има като „трети дял на българското царство” териториите на север от Солун до земите на юг от Драч.

Но кога Борис успява да придобие тези земи?

Крум превзема София през 809 г. През 816 г. е сключен 30-годишния мирен договор между България и Византия, но Омуртаг все пак воюва на север и достига до Горна Панония, а на Византия оказва помощ срещу бунта на Тома. През 837 г. Пресиан е около Солун, но временно. И изведнъж след 852 г. при княз Борис I цялата земя от Солун до Драч е вече българска, а в Българския летопис от XI в. дори се посочва, че Борис „приел царството” на река Брегалница. Отгоре на това през XII в. „по време, когато начело на Охридската архиепископия стоял вече не български духовник, а синът на севастократор Исак Комнин, Йоан Комнин” (ГИБИ, т. VІІ, 1968, с. 103) и е създаден упоменатият вече „ръкописен списък на архиепископите на България“ (Асемани от ХVІІІ в., с.205), черно на бяло в него пише, че от Охрид до Йерихо и Канина, е било българска земя, при това не цялата, а само 1/3 от българската държава.

 

Сиреч, излиза, че княз Борис I е разширил българската държава с огромна площ. И тя била „третият дял на българското царство“. Същата територия е тъждествена със създадената през 870 г. Българска архиепископия.

През 1908 г. Златарски издига хипотезата, че тази византийска земя след 837 г. е присъединена по „мирен път” (с. 39) от Пресиан към България. Запленен от славянофилство, Златарски смята, че Пресиян просто се е възползвал от желанието на славяните да се отцепят от Византия, понеже те „винаги са тежнели към българските си съплеменници” (Известия за българите в хрониката на Симеона Метафраста и Логотета, С., 1908, Отделен отпечатък от Мсб, кн. VI; XXIV, с. 39).

Хипотезата на Златарски е несъстоятелна, предвид Чаталарския надпис на кан Омуртаг, където гърци и славяни са поставени наравно като врагове на българите. „Великият кан Омуртаг е княз от бога в земята, дето се е родил. Като пребъдва в града на Плиска, той построи дворец на Туча и увеличи силата си спрямо гърци и славяни…”

И все пак тези територии при Борис I вече са част от България. И отгоре на това именно те са диоцез на новосъздадената през 870 г. „Българска архиепископия”. Останалите две части от територията на държавата България не са в този диоцез.

 

Как да си обясним това? Тоест, как да си обясним придобиването на тези нови земи и факта, че новоучредената архиепископия България не е припокривала като диоцез цялата държава България?

Всъщност, ние не казваме нещо ново. Още на събора през 870 г. се е правило ясна разлика между „правата на катедрите”, които не са едно и също с „разделенията на царствата” (LIBI, т. 2, 1960, с. 190).

От папските делегати на събора през 870 г. става ясно върху чии стари територии е създадена новоучредената българска архиепископия. „Апостолическата катедра, както ще можете да узнаете това от декреталните писма на светейшите римски първосещеници от старо време, съгласно с каноните, е управлявала и владяла двата Епира, новия и стария, цяла Тесалия и Дардания, в която и днес се посочва гр. Дардания, чиято страна се нарича България по името на тези българи” (LIBI, т. 2, 1960, с. 191).

На този събор става дума за две Българии.

За държавата България и за диоцеза на Архиепископия България.

От изявлението на папските легати става ясно, че стара Дардания днес е в държавата, „чиято страна се нарича България по името на тези българи”, но също така става ясно, че Архиепископия България се разпростира и върху други територии, които са под властта на Апостолическата катедра, като „двата Епира, новия и стария, цяла Тесалия…”.

 

Това са претенциите на папските легати, които опонират на заместниците на източните патриарси на събора и разясняват разликата между „правата на катедрите”, които не са едно и също с „разделенията на царствата”. Този отговор на папските легати е провокиран от питането на „заместниците на източните патриарси” към българските пратеници на събора: „…”Когато завладяхте онази страна, на чия власт бе подчинена тя и кажете дали латински или гръцки свещенослужители е имала.” Българските пратеници отговорили: „Ние извоювахме от гръцка власт тази страна, в която не намерихме латински свещенослужители, но гръцки”. Заместниците на източните патриарси отговорили: „Щом там сте намерили гръцки свещенослужители, ясно е, че тази страна е била под управлението на Константинопол”. Пратениците на светата Римска църква отговорили: „Не трябва да взимате за доказателство гръцките свещенослужители, понеже разликата в езиците не нарушава църковния ред. Впрочем апостолическата катедра, макар сама да е латинска, все пак, поставяйки както всякога, така и досега, според нуждата на страната, в много места гръцки свещенослужители, не е могла и не може да търпи нарушение на своята привилегия.” Заместниците на източните патриарси казали: „Макар и да обяснявате, че ръкополагането на гръцки свещенослужители е било ваше право, все пак никога не ще може да откажете, че тази страна е принадлежала на гръцкото царство”. Пратениците на светата Римска църква отговорили: „Както не лъжем, когато казваме, че управлението на България ни принадлежи по различни основания, така, разбира се, никога не отричаме, че същата е принадлежала и на гръцкото царство. Но трябва да обърнете внимание, че едното се определя от правата на катедрите, а разделенията на царството допускат другото. Ние не се занимаваме с разделението на царствата, а говорим за правото на катедрите”…” (LIBI, т. 2, 1960, с. 190).

От времето на Лъв III Исавър (717-741) константинополската катедра се опитва да сложи ръка над източен Илирик, който е бил подчинен в църковно отношение на папата, както сочат пратениците на събора на светата Римска църква, основавайки се на декреталните писма на папите.

 

Според някои гръцки извори княз Борис I точно преди покръстването на българите поискал от Византия земя, за да разшири царството си и такава му била дадена. Изворите пишат, че получил областта между Верея и Дебелт, която българите след като я получили нарекли Загора.

Но тази област е българска още от времето на кан Тервел (700-721), при това официално преотстъпена му през 705 г. от Юстиниан II Ринотмет (Носоотрязания), когото Тервел поставя за император в Константинопол след като Юстиниан II бяга от заточението си в Херсон (Крим) и моли Тервел да превземе Константинопол.

Тервел получава с договор областта Загора, пари и много скъпоценни дарове, като всичко това е описано подробно във византийски сборник от Х век „Свидас”.

Българската граница на юг е била при вала Еркесия и дори Загора да е била временно завоювана от византийците, нов договор за уреждане на границата няма.

 

При Крум тези земи са пак под българска власт, което се потвърждава и от неуспешната битка на север от Адрианопол, която води на 22 юни 813 г. срещу Крум император Михаил I Рангаве (811-813).

Тоест, няма начин Борис I да е получил нещо, което си е негово.

Всъщност една част от хронистите мълчат Борис да е получил земя, а за Загора пише само анонимен летописец, известен като „Продължителя на Теофан”, автор, който мнозина предполагат, че е византийският император от X в. Константин Багрянородни. Хрониката от X в. на Симеон Метафраст (Логотет) не казва нищо, а редица автори като „Скилица-Кедрин, Зонара и Псевдо-Симеон” (Златарски, цит. съч., с. 65) заемат сведението за Загора от „Продължителя на Теофан”. Но внимателното вглеждане в думите на последния показва, че той все пак е написал, че княз Борис, освен Загора, получил и „друга някаква земя”…

„И така, като получили обещаната част от ромейската територия (т.е. Загора – б.м.), както и друга някаква земя (?-к.м.), те се подчинили като съюзници на ромеите с връзка на ненарушим съюз. По този начин нещата на Запад тръгнали прекрасно и славата, че са били уредени така, се носела навсякъде” (Theophanis Continus. Chronographia, IV, 13-16; ГИБИ, т. V, 1964, с.с.115-118).

Не е ясно кой е автора на идеята – Варда, Фотий или император Михаил, но е факт, че през 863 г. на българския княз Борис I му е обещано, че ако той и народа му приемат християнството, ще му бъде отстъпена византийската земя в Илирик от Охрид до Драч, където да бъде учредена Българска архиепископия, независимо, че в църковно отношение диоцеза е папски.

Но Борис е бил наясно с това, че тази византийска земя е църковно зависима от папата, ето защо веднага след като официално приема християнството за държавна религия през 865 г., той изпраща делегати до папата и по този начин дипломатично разиграва между Рим и Константинопол.

През това време на църковни разпри между Рим и Константинопол, княз Борис I насочва вниманието си към новопридобития регион: Брегалница, Белоград (Берат), Лихнида (Охрид) и започва мощно българско асимилиране на територията. По времето на цар Самуил (997-1014), чиято престолнина е Охрид, ни става ясно какво всъщност е направил княз Борис, а по времето на Василий Българоубиец след 1018 г. ни става ясно защо областта е имала специален статут при и след Борис.

Българската архиепископия е създадена през 870 г. като диоцез под властта на Константинопол, тя е византийска верска единица и епитета „Български” в църковно значение е прегърнат от всички гръцки архиепископи, като се почне от първият български архиепископ грък и се продължи при архиепископите там след 1018 г.

Превземането на България от Василий Българоубиец слага край на българската патриаршия с център Дръстър, уредена между цар Петър и Роман Лакапин, но не слага край на Българската архиепископия с център Охрид, напротив – Дръстър и Видин са додадени към тази архиепископия с указ на Василий Българоубиец.

Тоест, да се върнем пак на въпроса – кой е бил стратег на плана, изработен в Константинопол около 863 г., с който се е целяло да се трансформират папските в църковно отношение земи в Илирик, към патриарха на Константинопол? Варда или Фотий? Варда, който възстановява светските науки и университети във Византия или блестящият преподавател в тях Фотий, който за 7 дена става от ректор патриарх?

Тези земи като светски и държавни са били на Византия, но църковно не са били и всъщност нито един византийски император не може да ги даде на Константинополската катедра. Това може да го стори само вселенски събор.

Представете си как по онова време църковната зависимост е била по-силна от светската, понеже „правата на катедрите”, не са едно и също с „разделенията на царствата” (LIBI, т. 2, 1960, с. 190), както казват през 870 г. пратениците на папата на Вселенския събор, който довършва започнатото през 863 г. и източен Илирик, зависим църковно дотогава от папата, официално става част от катедрата на Константинопол, чрез плана „Българска архиепископия”.

Тоест, архиепископия, която носи името на българите, но не е само светска земя на Българската държава, а и църковна земя на Константинополската патриаршия.

И в завършек можем да си зададем въпроса: ако Борис I не бе получил тази земя от Византия, където да бъде създаден диоцеза на архиепископия „Българска”, той щеше ли да приеме изобщо християнството?

Моят отговор е –Да! Не само защото е бил под влияние на сестра си, която е християнска, не само защото най-близкият му съветник Петър е бил отлично запознат с каноничното право и догмите на християнската църква, а и защото си е давал сметка, че с една християнска империя на франки от север и една византийска от юг, е нямал шанс да разширява светски земите си, ако не го прави и църковно…Очевидно, княз Борис I е бил блестящ дипломат, който залага в българската държавност синдрома занапред религията да е част от българската дипломация и неслучайно именно той посочва държавния инструментариум за тази нова политика: славянската писменост и литургия.

Кирил Милчев

тагове: българската, архиепископия, българската, държава

АТИЛА В БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР И ЗАПАДНИТЕ ЕПОСИ БР.141

Стефан Стамболов (1887 – 1894) е бил бесен на късогледите учени, които обявяват най-известната в Европа българска книга „Веда Словена”, за фалшификат. Той предлага на събирачът на  българския фолклор Гологанов да се пресели в София и му обещава пенсия. На тесногръдите учени отговаря: „Всички европейски академии се заинтересуваха от родопските песни”.

АТИЛА ПРИСЪСТВА В ЗАПАДНИТЕ ЕПОСИ И В БЪЛГАРСКИЯ ФОЛКЛОР.
 
Най-древен предтеча на готския род на Амалите, според Касиодор и Йордан, е Хумли.  Обаче същият Хумли в народнагерманска памет, ако се вярва на „Песен за Хльод” в Старшата Еда, е владетел на хуните:
 
         „Хумли, както се знае, владеел над хуните.
           А над гаутите – Гицур,
           Ангантюр над готите,
           Над даните – Валдар,
           А над валамите – Киар
           И Алирек Храбри – над народа на англите.”
 
  
 
За автора на „Видсид”, древноанглийска поема от VІІ век, най великите воини за всички времена са Александър Македонски, а след него Етла (Атила) и на трето място Херманарих.
 
 images(7)Във „Втора песен за Гудрун” в „Гренландските речи за Атли” (ХІ век – ХІІІ век)  Гримхилд иска да омъжи дъщеря си Гудрун за Атила и го представя с думите (строфа 30): „ Аз съм ти избрала първият измежду всички, навсякъде той е признат…”
 
В строфи 25-26 четем, че бащата на Атила се наричал Будли: ”Съкровищата на Будли ще бъдат твои, цялата в злато ще си, ако се омъжиш за Атли.”
 
В българският фолклор също се слави Атила.
 
След вечеря се разказват героични легенди, според „Веда Словена“. Същото се правило и при Атила, според Приск Панийски, който присъства на такава вечеря и е бил на една трапеза с Атила през 448 г.
 
 
Приск Панийски в бяло, на вечеря при Атила…
Цар Боян във „Веда Словена“ така хвали своите велики хунски предтечи:
 
                                    „Атле ми Диа,
                                    Диа ми Яра.
                                    Фалба ти фала.
                                    На небе, на земе.
                                    На земе, на поле,
                                    На поле, в гората,
                                    На море, на Дунав
                                                                   (с. 490, т. ІІ).
 
Учените все още спорят дали това са славянски веди /???/, стари колкото санскритските и сякаш никой не иска да види, че това не е славянска митология (Атле не е славянски бог), а български фолклор със силен исторически подтекст.
 
Естествено, че нито Атле, нито Диа са митологични божества. Това са исторически личности и единият от тях, Атле (Атила), е като „агне кушуту”, спрямо другият, Диа (Дуа, Дуло).
 
                                    „Атле ми Диа,
                                    Суру ми агне кушуту”  (с. 493, т. ІІ).
 
 
 
 
Във „Веда Словена“ се възхваляват основателите на династията Дуло:
 
                                    „Стана ми Бана от трапеза,
                                    На трапеза хору ми играе,
                                    Хору ми играе, песна пее:
 
                                    Тебе си, Атле, фали.
                                    Атле ле, Диа ле,
                                    Диа ле, Яра.
                                    Яра ле, Прена.
                                    Седиш ли на небе;
                                    Ясну ти лику палиту”
                                                                         (с. 495, т. ІІ).
 
Явно така грее (палиту) родовата памет. 
 
Апогей на трапезната възхвала, е когато епичния герой Боян (Батой – ?) кани ритуално Атле (Атила) на своята владетелска маса:
 
                                    „Гозба ти, Атле, госте,
                                    Гозба е ясна бъдница,
                                    Ясна бъдница, ясна мреница
                                    ………………………………………
                                    Със хору та фале,
                                    Със хору, със песна -
                                    Как та е фалил бабайку ми,
                                    Бабайку ми на Край-земе”.
 
 
 
Баща му (бабайку му) е бил владетел на Крайна земя. Алюзията към Кубрат е очебийна.
 
 Какво е правил Кубрат? Къде е той?
 
                                    „Как та е фалил бабайку ми,
                                    Бабайку ми на Край-земе.
                                    Чи си имал Ясна книга.
                                    Фъркнал си на небе-ту,
                                    На небето при тебе.
                                    Та му даде Ясна книга,
                                    Учил си го йоще научил
                                    Да си пее Ясна книга,
                                    Да си те фалба фали”
                                                                         (с. 496, 497, т. ІІ).
Кирил Милчев
 
тагове: Атила, български, фолклор, западни, епоси

БЪЛГАРИ СЪЗДАВАТ РУСКАТА ЦЪРКВА БР.141

  Светите братя Борис и Глеб.

За съжаление и днес не се знае коя е майката на първите канонизирани руски свети мъченици, благоверните князе Борис и Глеб, които се честват на 24 юли. 
 
 
Св.Св. Борис и Глеб
 
07.24_sv_Boris_GlebВасилий Никитич Татишчев (1686-1750) е съвременник на цар Петър Велики. По заръка на царя Татишчев посещава Прусия, Швеция и Дания, където се запознава със стопанския и културен живот на тези страни. Бил е нещо като преносител на „Ноу-хау” (на английски: know-how — знам как) за държавните планове на Петър Велики. Успоредно с това Татишчев започва да пише „История Российская”, на която посвещава 30 години.
 
 
 
220px-TatishchevТатишчев не се задоволява, че Нестор от XII в. е първият руски  
летописец и се добира до данни за българският епископ на Новгород Йоаким (ум. 1030 г.), който според Татишчев е „първи руски летописец”.
 
Как и кога епископ Йоаким Български пристига в Русия?
 
От записките на Йоаким става ясно, че след като Владимир приема християнството в Киев, той отправя молба до патриарха в Константинопол за архиепископ. „И отправи Владимир в Цариград до царя и патриарха молба да му пратят митрополит, те много се зарадвали и изпратили митрополит Михаил, мъж много учен и набожен, българин, заедно с него четирима епископи и много архиереи, дякони и певци от славяните.”
 
 
Това става през 991 г. „Митрополитът, по съвет на Владимир, сложи епископите по градовете: Ростов, Новгород, Владимир и Белгород”…

 
 
 Йоаким Български става епископ на Новгород и много живописно описва как е наложено християнството там. Той е епископ до смъртта си през 1030 г.
 
Именно Йоаким дава сведения, които – както установява Татишчев – са премълчани от Нестор. Последният пише, че Борис и Глеб са от българка, шестата жена на Владимир. Летописецът Йоаким Български обаче е по-подробен. Той знае имената на всичките жени на Владимир, който след покръстването ги напуска, както бил обещал и остава само с „Анна царевна”. Жени са му били „Олова варяжката, Горислава, Предслава, Малфрлид, Адил и Анна”.
 
Татишчев пише: „Според преданието на Йоаким Борис и Глеб са деца на княгиня Анна, която е много възможно да е била дъщеря на Петър, българския цар, внучка на Роман и родна племенница на Василий и Константин, която Нестор нарича затова тяхна сестра…”(Татишчев В.Н. История Российская, т. 2, М-Л, 1963, с. 227).
 
Йоаким дава сведение и как още цар Симеон (893-927) изпратил в Киев учени мъже и „книги в достатъчно количество”. „Царят български Симеон изпрати йереи учени и книги в достатъчно количество”.  
 
Очевидно това е доста преди 991 г. и засяга християнството на княгиня Олга и присъствието около нея на българският епископ Григорий, за който подробни сведения дава княз Оболенски от 1875 г. в “Исследований и заметок князя М. А. Оболенского по русским и славянским древностям”, издадено две години след смъртта му през 1873 г. от дъщеря му Анна Михайловна.
 
 
И така, християнската жена на Владимир е княгиня българска Анна, внучка на Роман Лакапин и дъщеря на цар Петър. Тя има двама сина, първите светци на руската църква Борис и Глеб.
 
Очевидно Борис е бил кръстен на прадядо си по българска линия, т.е. на цар Борис-Михаил Покръстител, а Глеб е явно кръстен на брата на княз Светослав, който се е казвал Глеб, бил е християнин и затова е убит от брат си Светослав, както пише първият руски летописец Йоаким Български: „Той (Светослав) толкова освирепял, че и единственият си брат Глеб не пощадил...”.

В  “Сказание, страсть и похвала св. мучеников Бориса и Глеба”, където се изреждат имената на синовете на св. княз Владимир и техните майки, за св. Борис и Глеб изрично e записано, че са синове на Владимир “от българката”.
Кирил Милчев
тагове: българи, руската, църква, Светите братя Борис и Глеб.

АМЕБИТЕ СА СКЛОННИ КЪМ МОШЕНИЧЕСТВО БР.141

© Alex Wild

© Alex Wild
 

Изследователи доказват: у някои амеби, които в процеса на жизнения цикъл встъпват в социални взаимодействия със своите събратя, се наблюдават генетични мутации, позволяващи на амебите да „мамят“ и да създават ситуация, от която да извлекат максимална полза.

Амебите от вида Dictyostelium discoideum обикновено представляват единични почвени амеби. И все пак при определени неблагоприятни условия, например недостиг на храна, те са способни да се обединяват, образувайки подвижни агрегати, а след това и многоклетъчни тела със сложен строеж.

В началото на процеса се обединяват няколко случайно озовали се една до друга и „слепващи“ се амеби, които служат като център, към който от всички страни пълзят други гладни амеби. Съединявайки се с помощта на специални молекули, те образуват агрегат от няколко десетки хиляди клетки. Този агрегат, първоначално имащ плоска форма, извършва сложни движения, а след това ляга настрани и се превръща в мигриращ „плужек“ – подвижно образувание с дължина 2–4 мм, наречено псевдоплазмодий.

Съдбата на амебите, намиращи се в различни части на псевдоплазмодия, не е еднаква – на предния край се оказват клетки, предшественици на стъблото на плодното тяло, а на задния – клетки, предшественици на спорите. Първата група клетки след известно време загиват, а другите амеби се размножават и предават генетичния си материал на следващото поколение.

Екип американски изследователи под ръководството на специалисти от Хюстънския университет (щата Тексас, САЩ) са изяснили от какво зависи модела на поведение на амебата при избора каква част от псевдоплазмодия ще стане тя. Резултатите от изследването са публикувани в сп.Current Biology.

Изследователите анализирали 140 гена на амеби, отговорни за социалните взаимодействия на тези едноклетъчни. Резултатите показали, че в някои от гените на Dictyostelium discoideum, които се стремят да станат предшественици на спорите, присъстват определени мутации, предаващи се на следващите поколения.

Авторите на изследването твърдят, че получените от тях изводи доказват: у някои живи същества стремежът да „хитруват“ и да си осигуряват по-добри условия на живот се предават на генетично ниво.

http://megavselena.bg/amebite-sa-sklonni-kym-moshenichestvo/

тагове: амебите, мошенничество