ДА НАПРАВИМ ЯДЕНЕТО ПО ВКУСНО И ПО- ПОЛЕЗНО БР.107

Снимка: scx.hu

Те са просто добавки или подправки, но не само че придават допълнителен вкус на храната ни, но и имат незаменими здравословни качества!
Да добавим няколко стръка  или резена от тях отнема само 2 – 3 минути, но донася повече от 2 – 3 ползи за здравето ни!

Лимон   Всеизвестен със своите невероятни качества, които идват най-вече от високото му съдържание на витамин С. Тогава защо да не се възползваме от ценните му страни при всяка възможна ситуация? Лимонът се използва както при приготвянето на различни тонизиращи напитки, така и при овкусяването на ястия като риба и  салати. А защо да не го използваме като универсално средство, вместо оцет?

Авокадо   Напоследък набира популярност при приготвянето на различни салати и дресинги. Полезните му качества са безброй, поради високото съдържание в плода на витамините К, А, С, Е, както и на различни минерали. Използва се широко в различни диети, тъй като има нисък гликемичен индекс. В мексиканската кухня авокадото се използва за приготвянето на известния сос Гуакамоле. Той съдържа: авокадо, лук, лимон, люти чушлета, магданоз, зехтин. Със соса могат да се овкусяват най-различни ястия, според предпочитанията. 

Магаданоз   Често използвана у нас подправка, но сякаш е малко позабравена покрай по-модерните такива. И магданозът е ценен източник на витамините А, С, Е, а освен това съдържа и летливи масла и антиоксиданти, които го правят уникален. Можем да го добавим навсякъде: в готвени ястия като яхнии и супи, както и в свежи салати, желателно е обаче термичната обработка да не бъде много дълга. 

Копър   Също много традиционна подправка за българската кухня. Той е подходящ за овкусяване на млечни и майонезени сосове, сирена, тиквички, пресни картофи, зеле. Незаменим е със своите качества, с които забързва метаболизма. Чай от копър е отличен, когато имаме стомашни проблеми. 

Босилек   Известен и като „царска билка“, използва се еднакво и като подправка, и като билка. Съдържа етерични масла, танини, минерални соли. Типичен е за италианската кухня при овкусяване на паста и пица и най-вече за соса песто, както и при различни доматени сосове. Песто се приготвя от босилек, зехтин, чесън и сирене, могат да се добавят и ядки, а сиренето може да е най-различно. Песто се използва както при овкусяването на паста и лазаня, така и в супи. 

Чесън И обичан, и мразен заради аромата си, чесънът е незаменим. И ако още имаме съмнения, ето и фактите: етеричното масло в него премахва болествотворните бактерии, особено в чревния тракт, понижава кръвната захар, а и може да се използва като профилактично средство против вирусни заболявания, съдържа витамин В1, С, както и редкия минерал селен. За да бъде неутрализиран „лошият“ му аромат, може да се използва в комбинация с магданоз. 

Целина   Източник на витамин С, има ниско съдържание на натрий и е нискокалорична, има диуретично действие. Използва се като подправка в салата, при овкусяване на различни туршии, подхожда и на месни ястия. Сокът от целина е изключително богат на витамин С. 

Хрян   Малко позабравен, но истински вкусен и полезен. Има апетитовъзбуждащо, диуретично, противомикробно действие. Подобрява храносмилането. Настърганият корен на хряна е подправка, която може да се използва в някои горчици, като добавка към месни ястия и риба. За получаването на вкусен сос може да се смеси със сметана. 

Риган   Повече е известен като билка, но покрай популяризирането на италианските сосове, все повече се използва и като подправка. Съдържа етерично масло, витамини А и С, минерали, танини. Използва се за подправяне на птици и на тестени изделия. Чаят от риган е незаменим при кашлица и  белодробни заболявания

http://www.bg-damma.com/

тагове: яденето, вкусно, полезно

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>