Мъжкият хормон тестостерон се синтезира и от двата пола, но въпреки това се различава по своята концентрация и въздействие. При мъжете той се отделя от тестисите, а при жените от яйчниците и надбъбречните жлези. Нивата му при мъжете се променят главно с възрастта, като се отбелязва постоянно покачване до 25 годишна възраст и след това постепенно естествено отделеното количество намалява.
Обобщено функциите и въздействието на хормона са:
подпомага растежа на костите
намалява нивата на холестерина
увеличава синтеза на протеини (стимулира анаболните процеси)
при мъжа съдейства за оформянето на вторичните полови белези (брада, косми, нисък тембър на гласа и т.н.)
регулира производството на сперматозоиди
засилва сексуалното желание
стимулира агресивно поведение
чувтвителността към болка намалява
стимулира мастните жлези по кожата
може да доведе до загуба на окосмяване по главата
стимулира отделянето на феромони
контролира пространственото мислене.
Доказано е, че жени със сравнително ниски серумни нива на тестостерона срещат трудности да паркират колата си!
Кората на централния мозък стимулира тестостероновата секреция, когато сме щастливи или възбудени, т.е. когато организмът се нуждае от нея. Когато обаче сме напрегнати или сърдити, скоростта на производството му бързо намалява. Регулацията на тестостероновия синтез изглежда приблизително така: хипоталамусът стимулира хипофизата, която от своя страна активира Лайдиговите клетки (около 500 млн.), намиращи се в тестисите. В момента, в който тестостеронътсе отдели от тестисите, той се свързва с транспортната система в кръвта, наречена секс-хормон, свързващ глобулин (белтък), за по-кратко СХСГ. Тази част от тестостерона (90 процента), свързана със СХСГ, е неактивна. Но останалите 10 процента свободен тестостерон упражняват биологичния си ефект – те се свързват със съответните рецептори в клетките и активират определени клетъчни реакции в ядрото.
При здрави хора нивата на хормона са следните:
Тестостерон: 10,4 – 41,6 nmol/l (300 – 1200 ng/dl) при мъжете
Тестостерон: 0,7 – 2,6 nmol/l (20 – 75 ng/dl) при жените
Свободен тестостерон: 52 – 156 pmol/l (15 – 45 pg/ml) при мъжете
Свободен тестостерон: 3,5 – 10,4 nmol/l (1 – 3 pg/ml) при жените
Тестостеронът принадлежи към групата на половите хормони – при мъжете се произвежда в тестисите, при жените – в яйчниците. И при мъжете и при жените се произвежда и в надбъбречната жлеза. По-малко от 2% от тестостерона, намиращ се в серума както при мъжете, така и при жените, се намира в свободно състояние. Тестостеронът играе различна роля при мъжете и жените, включваща регулиране на плодовитостта, либидото и мускулната маса. При мъжете, нивата на свободния тестостерон може да се използва за оценка дали наличния биоактивен тестостерон е достатъчен, за да предпази от анормално наднормено тегло, ментална депресия, остеопороза и сърдечно заболяване. При жените, ниските нива на тестостерона се свързват с намаляване на либидото и доброто физическо състояние, а високите – с увеличено окосмяване на тялото (хирзутизъм), синдром на яйчникова поликистоза. При мъжете, нивата на тестостерона нормално спадат с възрастта, намалявайки при хора на 75 години приблизително до 65% от тези на младите хора. Това спадане е отчасти отговорно за значителни физиологични промени, наблюдавани при възрастни мъже. Ниските нива на тестостерона се свързват с намалено либидо, еректилна дисфункция, загуба на мускулен тонус, увеличени масти в кръвта, ниска костна плътност, атеросклероза. Ниските нива на тестостерона са рисков фактор за исхемична болест на сърцето при мъжете. След менопаузата, нивата на тестостерона при жените намаляват, заедно със съпътстващо спадане на либидото. Макар че жените произвеждат само малко количество тестостерон, фактите показват, че този хормон помага на жените да поддържат сексуалните си функции, силата и масата на мускулатурата.
д- р Янева
тагове: тестостеран, дваат, пола, мъж, жена