ПРЕЗ РИМСКИЯ ПЕРИОД
ПРОДЪЛЖЕНИЕ
Следи от този разцвет в града е намерила след векове и многобройни катастрофи. Имераторската дъщеря Анна Комнена посещавала града заедно с баща си Алексий, която бележи: „Но най- великия, онзи Филип ( император) уголемявайки много града и обграждайки го със стени, направил го е реномиран между тракийските градове и построил в него, и най- големия хиподром и други няколко чудесни сгради, чийто остатъци съм видяла и аз, същата (Алексиада, ХІV, 8).
Според сведението на съвременния тогава писател Лукиан, красотата на големия град била такава, щото блестяла отдалече: „Херкулес: виждате ли Хермес и Философио, две планини най- големи и най- прекрасни от всички планини- по- голямата е Хемус, а срещу нея Родопа- а обширното житно поле, което започва от полите на еданата и стига до полите на другата. И три хълма много красиви, които се издигат не неправилно и съставляват тъй да се каже няколко акропола на долунамиращия се град. Ето и градът започва да се вижда вече- Хермес. Да, Херкулесе, при това градът е най- голям и най- красив от всички. От далеч се забелязва великолепната му красота. И една голяма река тече покрай него, която го докосва,- Херкулес.Тя е Хеврос, а градът е постройка на великия Филип( Македонецът) ( Диалози Fugaces 10,). Описанието е на човек, който е видял за първи път града отдалеч, идвайки в него откъм изток, сиреч през тогавашния римски военен път. И днес още след разширението на града към полето и голямото съсичание на върховете на Акропола, този, който се приближава с железница от Цариград, вижда града по същия начин да се явява постепенно.
За красотата и бляскавината на стария, голям град свидетелствува и днес посланите тук- таме мрамори по каменопосланите улици на Акропола и на долунамиращия се град, както и по дворовете на къщите, които мрамора са взети от разрушени сгради.
Д- р а. Апостолидис
Следва ппродължение
тагове: разцвет Пловдив, римски, период