ЕВЛОГИ ГЕОРГИЕВ БР.157

Паметникът на Евлоги Георгиев пред Софийския университет
Паметникът на Евлоги Георгиев пред Софийския университет  

Имената им се свързват със създаването на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, но тяхната благотворителна дейност е много по-широка.

След като България става тясна за предприемчивостта им, отварят кантора в Букурещ и бързо се превръщат в най-голямата българска търговска фирма през Възраждането – поддържат кантори в Браила и Галац, имат мрежа във Франция, Англия и Италия.

Присъстват активно в живота на българската емиграция в Румъния.

Евлогий Георгиев участва с капитали в строителството на жп линията Цариброд – Вакарел, построява текстилна фабрика в Карлово, приходите от която отиват за издръжка на училища, изнася зърнени храни, посредничи на правителството в осигуряването на външни заеми.

През 1896 г. подарява на българската държава 800 хил. лева за построяване на сградата на Софийския университет и парцел в центъра на София на стойност 200 хил. лв.

Дарява 50 хил. лв. за купуване на сграда на Девическата гимназия в Солун, над 17 хил. лв. за училищата в Карлово, а с част от приходите на фабриката учредява фонд, от който да се построи болница в града.

Подпомага пострадалите във войните, прави дарения при всякакви спешни случаи и неотложни нужди, дарява на БЧК.

Предоставя 120 хил. лв. за построяване на българска болница в Цариград. Прави щедри дарения и в Румъния – 717 хил. лв. на фондация в Букурещ, с приходите от които да се издържат бедни студенти, имоти за 100 хил. лв на болница в Галац, и др.

Със завещанието си изявява желание от цялото му състояние да бъдат отделени 6 млн. лева, вложени в ценни книжа и недвижими имоти, и с тях да се основе и поддържа Висше училище в страната.

http://www.vesti.bg/pari/blagodetelstvo/bratia-evlogij-i-hristo-georgievi-4639191

 тагове: Евлоги Георгиев

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *