Кой не е слушал за пирамидите?.Геометричните фигури, поставили много математически проблеми. Забележителни архитектурни паметници на древността.Най- посещаваните културно-исторически обекти в Египет. Те бяха открити не толкова отдавна и на територията на близката до България Босна.
Българите от 90- те години помнят поредицата от финансови пирамиди, които стопиха спестяванията на стотици хиляди от нас. По- просветените ги разглеждат, като истински паметник на съхранената мъдрост на човечеството. Пирамидата мами човешкото въображение, предизвиква нашите възможности, разкрива ни непознати светове. Не случайно намира своето приложение в различни сфери на живота, включително архитектурата.
Едновременно с това, тя крие и необясними загадки. Например, защо строежи от преди хиляди години са се съхранили и до днес. А ние, дори с най- съвременните строителни технологии не можем да повторим тези строителни творения на древността.
Йонг Минг Пей /Iieoh Ming Pei//1917/ е американски архитект от китайски произход. През 1935 година емигрира в САЩ и там изучава архитектура, в прочутите Масачузетски технологически институт и Харвардски университет.
В 1958 година открива собствена архитектурна фирма. През 1956 година проектира сградата Майл Хай Сентър /Денвър/, с покритие от тъмен алуминий.Става световно известен с проекта на небостъргача Сосайъти-Хил във Филаделфия /1965/,който представлява кула, с височина 32 етажа.
Кариерата му продължава с щаб- квартирата на Църквата на христянската наука /1968-1973/, в която използва като първообраз, архитектурното творение Чандигарх /Индия/. В нея, контрастните обеми са групирани по протежение на правоъгълен басейн.
Също така, той изгражда Източния корпус на Националната художествена галерия /1971-1978 Вашингтон- САЩ/. Той представлява два триъгълника облицовани с мрамор, съединени с триъгълен вътрешен двор.
Непреходното място на Пей в архитектурната история е осигурено от проектирането и осъществяването на Стъклените пирамиди на Лувъра /1981-1989 Париж, Франция/. Достоен конкурент на Айфеловата кула, като най- посещаван туристически обект във френската столица.
Друго негово изключително постижение е Китайската банка в Хонг-Конг /1991-1993/.
„Пирамидата“ на мъдростта позволява на източния мъдрец Пей, да разкрие нови измерения в проектирането на пирамидите.
Автор: Георги Караджов
тагове: пирамида