ГОЛЕМИ РОДОВИ ОБЕДИНЕНИЯ БР.182

  1.  Големите родови и племенни обединения в Централна Азия се наричали ханство или каганат. Отношенията в тях били изградени на принципа на федерацията. Начело на обединението стоял хан или кан.
Каганатът се е състоял от множество владения, като всяко от тях можело до има собствени закони, традиции, дори своя религия, но всички се подчинявали на общите закони и правила в каганата. Канът се е излъчвал само от определени родове (според някои изследователи те са 10 рода), известни със своето държавническо мислене и с уменията си да управляват и да водят успешни войни. Наследници на два от владетелските родове, които са можели да излъчват кан – Дуло и Ашиан, са дошли в Дунавска България и активно са участвали в нейното създаване и управление. Други големи български родове са Чакарар, Вокил, Чдар (Чавдар), Ермиар, Угаин, Ердуар, Кубиар, Кюригер.
В миналото основната градивна единица в България са били големите и малките родове. Големите родове се състоели от хиляди сродници, като най-големите родове са можели да излъчат във военно време до 5 000 воини. Административно държавата се разделяла на владения, управлявани по наследство от местни владетели. Боилите (болярите), като представители на всеки голям род, участвали при взимането на всички важни управленски решения. Съществувал е и по-висш орган, наречен Съвет на великите боили.
Каганатът имал три основни дяла: дясно крило (западният дял), наричано ОНГ; централен дял (средище), наричан ОРДОС, и ляво крило (източният дял), наричано СОЛ.
Отделните владения се управлявали чрез законите на родовото право.
  1. КАН – висша титла на държавник. В някои ръкописи се среща като каган, ЮВИГИ КАН, КАНА СУ БИГИ, КАН Ю, а в китайските летописи – ШАН ЮЙ или КАН Ю. Титлата кан”можела да бъде придобита не само по наследство, но и чрез избор от Съвета на великите боили. Канът упражнявал трите най-важни управленски функции – той бил държавен глава, главнокомандващ на армията и върховен жрец. В управленската йерархия на християнските държави титлата КАН се приравнява съответно на ЦАР. Неслучайно Борис I и Симеон I през IХ в. са водили дълги преговори и дори войни, за да им бъде призната от Византия титлата цар, а не княз или крал.
  1. ХАН – титла на държавник, която се предава по наследство. Ханът изпълнявал две управленски функции: държавен глава и главнокомандващ на армията. Ако ханството е съставна част от каганат, ханът се подчинявал на решенията на кана в мирно и военно време. В йерархията на управление на християнските държави титлата „хан” съответства на „крал”. от интернет
от интернет
 тагове: големите, родови, обединения

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>