Морала поражда и регулира човешките взаимоотношения в определена общност. Изразява обичайното и традиционното поведение в една култура, историческа, географска среда. Моралът се проявява под формата на заповеди и има предписващ характер. Свързва се с устойчивото, традиционното, повтарящото се и е най-близко до понятието „нрави”. Говорейки за нравите на един народ, общност и тн. се има предвид спецификата им. Първоначално понятието „етика” възниква от старогръцкото “Ethos”, означаващо място за пребиваване на хора, животни и роби. По-късно това се превръща в повтарящо се ритуално поведение, а с течение на времето придобива две значения. Нрави за общото и колективното и характер за индивидуалното. Моралът представлява нерефлектиралото, неотделено съзнание на индивида, което единствено възпроизвежда морални образци. Например ако индивидът единствено следва примера на рдоителите си, това не означва че действа морално, а само че възпроизвежда поведението им.
По-нататък “Ethos” се превръща в латинското “Mos Mores Morales”. Последният термин е използван за пръв път от Цицерон и се свързва с характера. Етиката възниква като самостоятелна научна дисциплина при Аристотел – 384-322 пр.н.е. Той посочва, че съществуват два вида добродетели – етически и дианоетически. Етическите се придобиват и утвърждават посредством навика, научават се. Тоест човек може да се научи да стане добродетелен. Дианоетическите са добродетели на разума и не са присъщи на всички хора. Те са вродени. Човек или ги има или ги няма. По-късно в етиката се развива школата на стоиците, където индивидуалното поведение започва да отразява общия космически закон.
Етиката може да се сведе до два основни типа теории:
-
Евдемонистична, чието има произлиза от старогръцкото „евдемония” означаващо щастие. Тези теории постулират, че щастието е цел и смисъл на човешкия живот и това за пръв път е казано от Аристотел. Щастието винаги е крайна цел, но крайната цел може да е различна. Например при хедонистите тя е удоволствие, при рационалистите е разум, мислене, при утилитаристите е ползата от нещата. Така става ясно, че щастието може да се проявява в различни неща и затова тези теории и затова тези теории са телелогични – те не желаят постигането на различни цели с различни средства.
-
Деонтологични теории – свързани са с дълга, дължимото. Според тях не е важно какво човек желае и към какво се стреми, важно е да следва нормите. Тоест етиката е преди всичко деонтологична. Най-типичен представител е Кант с неговия категоричен императив. Деонтолозите смятат, че има висши морални ценности, които човек трябва да следва не по принуда, а от свобода. Според Кант важно е отношението между „трябва” и „искам”. Всяка постъпка има значение само тогава, когато е изпълнена от дълг.
Етиката се заражда именно в отношението между съществуващото и дължимото. Когато човек действа, следвайки дълг и норми осъзнато, тогава е налице морална постъпка.
Форми на моралната и етическата аргументация:
Моралната аргументация се основава на теорията за добрите основания, според която винаги в моралното обосноваване се посочва легитимността на поведението от гледна точка ан добрите основания, които биват:
-
Във връзка с факт. „Той е мои приятел и затова се държа добре с него”.
-
Във връзка с чувства. „Обичам/мразя и затова”.
-
Във връзка с възможни последствия, защото иначе някой би страдал.
-
Във връзка с морален авторитет – когато определена институция изземва функциите на морален регулатор. Например религия, идеология и др.