На разстояние от 760 мм една от друга, или с други думи по-малко от три педи, отстоят релсите на трансродопската железницата. Толкова са тесни, че тази особеност е отбелязана и в името на железницата – теснолинейка.
Идеята за високопланински тесен железен път е представена през 1916 година, т. е. по време на Първата световна война, а шестият последен етап от строителството е завършен в края на 1945, непосредствено след края на Втората. Въпреки драматичния период между двете световни войни, белязан от национална катастрофа, преврати, икономически трудности, политически убийства и обществен антагонизъм, България все пак намира сили да реализира този високопланински транспортен проект, било то и в продължение на над две десетилетия.
Мотивите на държавата да предприеме този сложен и скъп строеж са най-вече два – свързването на Неврокоп (дн. Гоце Делчев) с основните жп линии в страната, който остава неизпълнен и до днес. Друга основна полза от линията осигурява ефективната експлоатация на горските ресурси в недостъпните рило-родопски гори. За да се случи това обаче трябва още много работа.
Първият етап от осъществяването на проекта свързва 20 километра между Септември – част от Хиршовата железница и Лъджене – днес квартал на Велинград. Първият влак преминава през тесните релси на трасето на 1 август 1926 година. Истински сложната част от строежа тепърва предстои да бъде изградена, а тогавашният печат не пропуска да обобщи възторжено речта на Негово Величество при откриването на най-трудния участък Чепино – Якоруда – Белица през 1939 година под заглавие „С цар Борис … от Марица през Родопите към Пирин и Места“:
ОСВЕТЕНАТА ДНЕС ЛИНИЯ, КОЯТО ПРОПЛЪЗВА РОДОПИТЕ И СВЪРЗВА ДОЛИНАТА НА МАРИЦА С ДОЛИНАТА НА МЕСТА МИНАВА ПРЕЗ ЕДНИ ОТ НАЙ-КРАСИВИТЕ МЕСТА НА НАШАТА РОДИНА И ПРЕДСТАВЛЯВА, ПО ТРУДНОСТИТЕ, КОИТО СА ПРЕОДОЛЕНИ ПРИ НЕЙНАТА ПОСТРОЙКА ЕДНО ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ПОСТИЖЕНИЯ НА НАШАТА МЛАДА ТЕХНИКА И НА БЪЛГАРСКИЯ ТРУД.