Преди да започна да ви разказва за тях, искам да изложа в резюме няколко факта за Народно читалище “Съединение” основано през 1875 година.
Негови основатели са Ламби Атанасов – пръв председател, даскал Еню Бекирски, свещеник Иван Генов, Петър Антов, Петко Лапков, Д. Герджийски и други. Сградата е построена през 1956 година със средства от самооблагане, доброволен труд от населението и дарение от Недялка Шилева – героиня от Съединението.
Основните местният обичай „Кумата“ в град.Съединение се провежда на 23 и 24 април – Лазаров ден и Връбница, има над 100-годишна традиция. Той е уникален и се отличава от останалите лазарски обичаи със своите костюми и начина си на провеждане. Костюмите са напълно автентични и се предават от поколение на поколение. Самата „Кума“ – водачката, се отличава от останалите с различна носия.
„Кумата“ е пролетен женски обичай, отразяващ отношението на младите момичета към красотата и трудолюбието, показано в дрехите и в песните, които пеят. Обичаят „Куди“ е зимен мъжки обичай, отразяващ отношението на младите момци към трудолюбието. Обичаите „Сурвакари“ и „Лазарки“ се провеждат в село . Правище
Настоящият председател а читалището е госпожа Анета Балтова. Тя е и ръководител на театралния състав.
И така. Срещнах се случайно с жените от читалището в Слънчев бряг, в хотела, в който бяха отседнали. Направиха ми силно впечатление, облечени в пищни те си народни носии,сякаш цветна градина.. Наблюдавах ги в стани и се радвах. Мислех си: “Какви жени, какво чудо.! Най- вече са българки. “
Бяха озвучили фоайето с красивия си танц под ритъма на народната музика.
Преди три години,Демократичен съюз на жените на възраст от 60 до 70 години създават група аз народни танци” Мераклийки.”