Свободата е един от най- важният фактор на нашето битие.В нейно име са извършвани едни от най-големите положителни промени в историята, но и едни от най-ужасните престъпления.Философските трактати могат да ни обяснят понятието за свобода, но дали могат да ни направят свободни?.Сталин е познавал отлично историята на Римската империя, но дали под негово ръководство Русия става демократична държава?!
Според мен, основен критерий за свободата би трябвало да бъдат свободните мисъл и действие на отделния индивид. Мисля, че без свободни индивиди, не би могло да съществува и свободно общество.
Такава личност е Бенжамен Констан /1767-1830/.Както всички големи исторически фигури, Констан не може да бъде вкаран в определена рамка.Изненадва мнозина когато, въпреки твърдите си републикански убеждения, подкрепя двата преврата /1797 и 1799/, които правят Наполеон Бонапарт властелина на Франция.Може би защото в негово лице е виждал гаранта за гражданските свободи, след кървавите дни на Френската буржоазна революция.
Но когато, Наполеон се обявява за консул и посяга към абсолютната власт, Констан оглавява либералната опозиция и напуска родината си.Оказва се, че принципите му са по-важни от неговата сигурност и безопасност. А когато всички напускат прочутия император в неговите последни 100 дни управление през 1815 година, изненадващо за мнозина, точно Констан му засвидетелства своята подкрепа.По време на целия период на Реставрацията /1818-1830/ е депутат в Националното събрание и най- влиятелния защитник на свободата на словото, и парламентарната демокрация.За него, свободата е фундаментално условие за съществуването на отделната личност и за защитата ú срещу намесата на държавата или обществото.Идеите му провокират либералните революции в Испания, Португалия,Полша, Белгия, гръцката война за независимост…
Връзката му с прочутата мадам дьо Стал, става пример за свободната от предразсъдъци любов между двама души за целия 19 век.
С живота и дейността си, Констан сякаш дефинира понятието за свободен човек през 19 век.
автор Георги Караджов
При написване на материала е използвана Уикипедия