Когато сме щастливи или просто безгрижни, често…ни завладява магията на танца. Запленени от движението на тялото, сякаш забравяме колко голямо, силно и трудно е танцовото изкуство. И как е неразривно свързано с музиката и нейния ритъм…
Фред Астер /1899-1987/- американски актьор, танцьор, певец, хореограф, телевизионен водещ е признат за най-голям танцьор в историята на киното. Той поразява и днес с неподражаемия си ритъм, изключителен перфекционизъм и…иновация. Две негови гениални идеи трасират световната слава на филмовите мюзикъли. Според първата- филмовата камера, трябва да заснема възможно най- малко кадри на танцьорите в цял ръст, като създава усещането за неподвижна камера. Втората разглежда всички песни и танци във филма, като неразделна част от неговия сюжет. А по думите на гениалния руски балетмайстор Михаил Баришников- „Всеки от нас видял поне веднъж танца на Астер си задава въпроса, какво прави в този занаят.“
Един от символите на танцовото изкуство е…балетът. Независимо от гениалните Нуреев, Баришников, Василиев балета има един бог- поляка
Вацлав Нижински /1889-1950/. Той е от малцината мъже-балетисти способни да танцуват на палци.А неговите скокове „надвиват“ гравитацията. Най- близкия му човек в изкуството е сестра му Броня- балерина и хореограф, като него. Целият свят е в краката му, но разрива с
прочутия Сергей Дягилев нанася силен удар на кариерата му. Довършва го тежката диагноза- шизофрения /1919/.След нея вече никога не танцува пред публика.
А богиня на балета е недостижимата
Ана Павлова /1881-1931/.Тя обезсмъртява името си, като Умиращия лебед в едноименното
произведение на великия композитор
Сен-Санс по хореография на един от най- големите хореографи и балетисти на нашето време
Михаил Фокин. Тя обединява по неповторим начин танца, страстта и драмата, като съзнателно разрушава симетрията на балетното изпълнение и го извежда на неподозирано високо равнище. Със собствената си компания, е първата балерина обиколила целия свят и открила за балета танците на Азия, Латинска Америка, Индия, Австралия.
Легендарната германска танцьорка и хореографка
Пина Бауш /1940-2009/ създава експресивен танц, който поразява със стилизираните движения на танцьорите и изразителното им присъствие на сцената. Тя обединява в неделимо цяло символичния театър и модерния танц.
Един от почитателите й е самият
Дейвид Бауи.
Така че…да потанцуваме…под музикален съпровод.
Георги Караджов