Искра Виденова
Алергията е автоимунно нарушение, което най-често се предава по наследство. Неправилно е да се мисли за алергия към определено вещество, а по-скоро за нагласа на организма. Веднъж формирана тя може да се проявява към различни дразнители.
Какви са причините да се формира тази алергична нагласа? Най-просто съвременният начин на живот. През последното столетие човечеството почти успя да се пребори със страшните епидемиии. На тяхно място обаче се появиха не по-малко коварните автоимунни заболявания.
Установено е, че при хората с алергична нагласа имунната система е много активна, а както знаем тя е създадена да атакува вируси и болестотворни бактерии, навлезли в организма. Но заради стремежът на съвременното общество, децата да се отглеждат в максимално стерилна среда, патогенните бактерии почти липсват. Тогава имунната система напълно погрешно започва да реагира срещу всяко едно непознато вещество, считайки го за опасно чуждо тяло. Най-често това са именно химическите препарати, с които майките „грижливо” дезинфекцират дома.
Напротив, децата от ниските социални слоеве и в селските райони рядко страдат от алергия. Тяхната имунна система се развива в естествени условия и се среща с необходимото количество микроорганизми, за да функционира правилно. В тази среда се използват и много по-малко химикали в бита и нетрадиционна храна.
Но да се върнем към вече формираната нагласа към алергии. Неправилната реакция на имунната система към иначе безвредните, но непознати вещества (екзотични храни, препарати, животински косми) се запомня от организма. Така след като веднъж сте имали алергия, той ще реагира отново, когато в бъдеще срещне този алерген.
Свръхчувствителността към алергени не е константна. През определени периоди тя се изостря или затихва. Най-често зависимостта е сезонна, като най-голяма склонност към алергии има през пролетта. В други случаи стресът и психическото напрежение рефлектират върху дейността на имунната система и отключват алергията. Тогава дори вещества, с които индивида често влиза в контакт, могат да предизвикат имунен отговор – като например слънцето и морската вода.
Как да се предпазим от алергиите? Как да се предпазим от алергиите? Истинското решение на проблема с осигуряване на максимално естествена среда на детето от самото раждане. Доказано е, че прекараните в детска възраст чести вирусни инфекции могат да предпазят индивида от алергии.
Друга опасност е употребата на нетрадиционни или преработени храни, както и на нови химикали в бита – все вещества, които имунната система не познава чрез генетичната си памет