Едно от най-забележителните природни явления на земята е северното сияние. То поразява сетивата, пленява въображението, пренася ни в непознати светове. Хората, родени под него, носят неповторимия чар и магия на Севера…
Норвежецът Хенрих Ибсен /1828-1906/ може да бъде наречен „Бардът на северния човек“. Най-изпълняваният драматург след Уйлям Шекспир преминава от сюрреализма на първата си пиеса към реалистичния театър. Класическите му пиеси го превръщат в „Баща на реалистичния театър“ и най-голям драматург на 19 век.По-малко известен факт е че той признава за своя шедьовър една от по-малко известните му пиеси- „Император и Галилеянец“ за император Юлиан Отстъпник. Същият, който прави неуспешен опит да върне езическата религия в Римската империя, на мястото на триумфиращото християнство. Може би, защото самия Ибсен в творчеството си разбива всички клишета и табута, които владеят хората и човешките общества. Пиесите му предизвикват скандали с излизането си и не остават никой зрител безучастен. Три пъти номиниран за Нобелова награда по литература, той така и не я получава.
Събратът му по перо шведа Аугуст Стриндберг /1849-1912/ изследва всички театрални форми- натуралистична трагедия, монодрама, исторически пиеси, театрален експресионизъм и сюрреализъм. Наречен „Баща на модерната шведска литература“, той развива постиженията на Ибсен, като съзнателно разрушава структурата и сюжета на театралната пиеса .В творбите му изчезват конвенционалното време и място, а на тяхно място в центъра на драматургичното действие се поставя вътрешния свят на неговите герои. Те се разделят, удвояват, мултиплицират…Едно неповторимо разкриване на вътрешното богатството на отделната човешка личност. Като последовател
на великия философ и мистик Емануел Сведенборг, нарича себе си- „Зола на окултното“.
Музиката на Северното сияние е сътворена от финландеца
Ян Сибелиус /1865-1957/. 7- те му симфонии са връх в симфоничното изкуство на 20 век. Творбите изиграват огромна роля в оформянето на финландската идентичност.. Те имат ключова роля във формирането на националното самосъзнание на финландците и за извоюването на независимостта на Финландия, която е била в пределите на Руската империя. Сибелиус намира източниците си на вдъхновение в природата, нордическата митология, финския национален епос „Калевала“. Последните му 30 години преминават в мълчание- „Мълчанието на Ярвенпаа“ /родното му място/ .Може би, за да наблюдава на спокойствие Северното сияние…
Георги Караджов