Архив на категория: В света на животните

ДА ВИ ЗАПОЗНАЕМ СЪС СЕМЕЙСТВО ЕЛЕНОВИ

Горите на България изобилстват от диви животни. Част от тях са ловни видове, които ние наричаме „дивеч“. От едрите бозайници ловни видове са дивата свиня, благородния елен, елен-лопатар, сърна. Само в определени райони се срещат дива коза, муфлон, зубър, тибетски як и алпийски козирог. Ловните стопани полагат грижи за всички диви животни. 

Най-често в гората можете да срещнете представители на семейство Еленови или Плътнороги. Това са благородния елен, елена-лопатар и сърната. 

Благородният елен е голямо красиво животно. Теглото на един елен може да достигне 300 кг. Мъжките елени имат рога и се наричат рогачи, а женските  – кошути. Интересното при мъжките елени е, че всяка година през февруари-март падат рогата им и порастват нови. Докато растат, рогата са покрити с мъхеста ципа, която е богато кръвоснабдена. Тази ципа храни и осигурява бързия растеж на рогата, който приключва през юни-юли. Тогава кръвоснабдяването се прекъсва и мъхестата ципа изсъхва, започва да ги сърби и елените обелват рогата си. За целта те ги трият ожесточено в стъблата на дърветата. Така през септември рогачите са с големи и красиви рога, готови за битки през сватбения период. Тогава най-големите и най-възрастни мъжки елени, които са водачи на стадото привличат кошутите. По това време те трябва да премерят сили с младите елени, които искат да заемат неговото място. А рогата са им необходими, за да защитават стадото си от съперниците си. През септември гората се оглася от рева на елените и от трясъка на рогата им по време на битките. 

Еленът-лопатар е по-дребен от благородния елен. Теглото му достига до 70-90 кг, а на кошутите 35-45 кг. Мъжките имат рога, които накрая се разширяват като лопата, от където идва и името му – елен-лопатар. Женските са без рога и се наричат кошути. Окраската на лопатара е специфична червено-кафява с бели петна през лятото и сиво-кафява през зимата. Както при всички мъжки животни от семейство Еленови и при елена-лопатар всяка година падат рогата и порастват нови. Еленът-лопатар сватбува на обширни открити поляни или в рядка гора. Рогачите пристигат от големи разстояния. На сватбовището се водят ожесточени битки за надмощие. Ревът на лопатара не е мощен като на благородния елен, а по-скоро хриплив, като „грухтене“.

Сърната е най-дребният и най-грациозния представител на семейство Еленови в България. Мъжките са с рога и се наричат сръндаци, женските са без рога. Теглото им достига най-много 30- 35 кг. Сърната има добър слух и силно обоняние. Зрението й също е добро, но тя почти не различава неподвижни предмети. Когато излезе срещу неподвижно стоящ човек тя се спира само на няколко метра от него и го оглежда продължително. Побягва при най-малкото му раздвижване или при някакъв страничен шум. Сърната сватбува през лятото – от средата на юли до средата на август. Сръндакът избира някоя полянка в гората и я маркира със специфичната си миризма и характерния си брачен зов. Ревът на сръндака е характерен еднократен звук, повтарящ се през определени интервали и се нарича брецане. Сръндакът преследва сърната, която си е избрал в брачен танц около някой камък или дърво. От дългото преследване остава по земята кръгла диря, наречена от народа „самодивско колело“. 

Сърната е много боязлива. Тя се притеснява от всякакви шумове. Винаги е нащрек и е готова да се отдалечи. Непрекъснато се оглежда, дори когато се храни.

https://www.iag.bg/kids/lang/1/id/43/display

таг семейство, еленови

 

 

ТОП 10: Най-странните животни на планетата

Морски дракон лесно може да бъде сбъркан с водорасло, комондорът е сред най-големите кучета в света
Листовиден морски дракон/ Комондор
животни - ТОП 10: Най-странните животни на планетата
Животните на земята са най-разнообразни както по вида си, така и по своите размери и начин на съществуване. Някои са симпатични, други стряскащи, а за трети ни идва да кажем като шопа в един стар виц: „Е те такова животно нема!”, пише obekti.bg. Ето кои са най-странните животни на планетата:
1. Листовиден морски дракон

Листовиден Морски Дракон | Miau.bg

Морският дракон (Phycodurus eques), приличащ на разлистено клонче, е риба от вида на морските игли. Когато плува, може лесно да бъде сбъркан с водорасло и по този начин се предпазва от хищници. Обитава водите в Индийския океан около Австралия.
2. Слънчева мечка
 
Слънчевата мечка (Ursus malayanus) обитава тропическите гори на Азия – Североизточна Индия, Бангладеш, Мианмар, Тайланд, Лаос, Камбоджа, Виетнам, Малайзия и островите Суматра и Борнео. Този симпатичен бозайник достига само 120-130 см и е най-малкият член на семейството на мечките. Както се вижда, тя изглежда доста екзотично за мечка. 
3. Комондор

Komondor Dog Breed Information

Комондор, или унгарска овчарка е странно и страховито животно, но това се дължи единствено на огромната му козина. Всъщност са умни, обичат децата и лесно се приспособяват към градските условия на живот. Комондорът е сред най-големите кучета в света – достига 70 см височина и 60 килограма тегло. Огромната козина го прави още по-внушителен и с визия на истински звяр.
4. Ангорски заек
Дори да виждате само пухкава топка, това е ангорски заек, един от най-старите разновидности на домашния заек. Произходът му е от Анкара, Турция, и в миналото е отглеждан заради меката си вълна. През ХVIII век тази порода се прочува като любима на френския кралски двор.
5. Червена панда 
Една от най-миловидните физиономийки и истински косматко, червената панда (наричана още малка панда) има козина дори върху стъпалата. Обитава горите в Хималаите, Южен Тибет, Мианмар и Югоизточен Китай. Основно се храни с бамбук. Малко по-голяма е от домашна котка и тежи най-много 6 килограма.
6. Ленивец

В козината на ленивците живеят организми, които могат да ни помогнат в  борбата със супербактериите - Технологии - Vesti.bg

Ленивците живеят в тропическите гори на Централна и Южна Америка. Те са общо шест вида и са в едно семейство с мравоядите. Достигат 70 см дължина на тялото. Най-странното у тези животни е козината, която расте в обратна посока – от корема към гърба.
7. Императорски тамарин
Този тамарин получава името си заради приликата си с император Вилхелм II. Обитава Перу, Боливия и някои части на Бразилия. Муцунката му е украсена с истински мустаци и брада в контрастен бял цвят. 
​8. Маймуна саки (Белолицева саки)
Тази симпатична маймунка се отличава от останалите с това, че цялото й лице е покрито с бяла козина, а тялото – с тъмнокафява. Видът й със сигурност е доста странен, а козината на лицето й прилича на бяла маска. Саки обитава Бразилия, Френска Гвиана, Суринам и Венецуела.
9. Тапир

Бразилски тапир Фотография, Снимки

Тапирите са нечифтокопитни бозайници с мека, издължена зурла като къс хобот. Могат да са сиви, кафяви или черно-бели. Те са роднини както на конете, така и на носорозите, но приличат… само на себе си. Срещат се в Малайзия, Суматра, Мианмар, Тайланд, Централна и Южна Америка.
10. Змиорка
  Европейска змиорка – Уикипедия
Свикнали сме със змиорката и я приемаме за нещо съвсем нормално. Но всъщност това е риба с вид на змия, което е доста странно. Много хора изпитват истински ужас от вида й. Тази риба често оглавява класациите за най-грозните животни на планетата. Тя е единственото животно, което има череп, но не и гръбначен стълб.
telegraph.bg/telegraphplus/novini/top-10-naj-strannite-zhivotni-na-planetata.-morski-drakon-lesno-mozhe
Таг  странните животни планетата