Архив на категория: Литература

СТИХОВЕ

Да бях умрял! До гуша ми дойде
с достойнство да се перчи лицемерът,
богатият от бедни да краде,
нищожества с почтени да се мерят,
да е в бардак девическата чест
и ученият, унизен, да проси,
и ситият под маска на злочест,
и много често болен здрав да носи,
и доблестният – в хорските крака,
и правият да си криви душата,
и словото с намордник все така,
и правдата – слугиня на лъжата.
Уилям Шекспир (1564-1616)
 Подбра Мария Герасова

ПИСАТЕЛЯТ МАРК ТВЕН

„По-добре дръжте устата си затворена и оставете хората да ви смятат за глупави, отколкото да я отворите и да разсеете всички съмнения.“ – сигурно сте чували тази сентенция, дори и да не знаете нейния автор. Той е роден на днешния ден преди 189 години – Самюъл Лангхорн Клемънс.

В деня на раждането му — 30 ноември, на небето проблясва Халеевата комета. По-късно писателят често обичал да се шегува, че той и кометата са „необясними аномалии на природата“. През 1909 г., казва: „Дойдох с Халеевата комета през 1835 г. Следващата година тя идва отново и очаквам да си отида с нея. Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако не си отида с Халеевата комета. Всевишният без съмнение е казал: „Ето, две необясними явления дойдоха заедно, трябва и да си отидат заедно“.
В началото на същата тази 1910-та Марк Твен завършва своята „Автобиография“ и съобщава на биографа си Албърт Пейн, че пише „последната глава на своето творчество“. Четири месеца по-късно, на 21 април, на небето изгрява Халеевата комета, а Марк Твен се разделя със света на живите, осигурил си вече своето литературно безсмъртие.
Земният път на Самюъл Клемънс е бляскав и противоречив, белязан от световна популярност, скандали, финансови крахове и семейни трагедии. Има нещо символно в литературния му псевдоним Марк Твен. В езика на лоцманите, плаващи по Мисисипи, този термин е използван да сигнализира, че корабът се намира във води с дълбочина 12 фута (около четири метра). Това е граничната дълбочина за спокойно преминаване, предупреждение за опасни плитчини. Клемънс е винаги на границата на общоприетото и допустимото: остава рано сирак, работи като чирак-словослагател, печатар, златотърсач, лоцман, журналист, издател. Обикаля света, прахосва цели състояния за безумни патенти и начинания.
Всеки има своя Марк Твен. За едни той е „Том Сойер“, за други „Хъкълбери Фин“, „Принцът и просякът“, за трети – „Писма от Земята“ или „Слуховете за моята смърт са силно преувеличени“. Неговото остроумие и великолепно чувство за хумор не губят свежест и днес, един век след неговата последна комета…
*Когато с жена ми сме на различни мнения, обикновено постъпваме така, както тя иска. Тя нарича това „компромис“.
*Банкер е човек, който ще ви заеме чадър в слънчево време, за да си го поиска точно, когато завали дъжд.
*Добри приятели, хубави книги и заспала съвест — това е идеалният живот.
*Ако изборите променяха нещо, щяха да ги забранят.
*Човек трябва да живее така, че когато умре и на гробаря да му е мъчно.
* Не отлагайте за утре това, което можете да направите вдругиден.
* Честността е най-добрата политика. Когато има пари.
* В началото Бог създаде мъжа. После създаде жената. После на Бог му стана мъчно за мъжа и той му даде тютюна.
* Най-лесното нещо на света е да откажеш пушенето. Аз самият съм го правил хиляди пъти.
* Адам е бил най-обикновен човек. Пожелал е ябълката не заради самата нея, а заради това, че е била забранена. Ако забранена е била змията, щял е да изяде нея.
* Никога не съм допускал училището да пречи на образованието ми.
* Няма нищо по-дразнещо от добрия пример.
* Малцина от нас могат да понесат щастието — имам предвид щастието на ближния си.
Може да е драскулка на 1 човек и учене

 Книги които ни събират фейсбукК

Стефка Цветанова

ДАНТЕ АЛИГЕРИ БР 291

Данте Алигиери е сред най-изтъкнатите фигури в световната Може да е илюстрациялитература
Данте Алигиери (Dante Alighieri), известен просто като Данте, е една от най-изтъкнатите фигури в световната литература, особено в контекста на италианската култура и език. Ето основните моменти от неговия живот и творчество:
.
Живот и Кариера
– Ранен Живот: Данте се ражда във Флоренция, Италия, вероятно на 29 май 1265 г., в благородническо семейство. Ранната смърт на баща му го оставя под грижите на майка му и по-късно на чичо му.
– Образование: Получава образование в една от най-добрите школи във Флоренция, където се запознава с латинска литература, реторика, и философия, което ще окаже огромно влияние върху неговите по-късни произведения.
– Любов и Вдъхновение: Още на 9 години, Данте среща Беатриче Портинари, която ще стане неговата муза и символ на божествената любов в неговата литература, особено в „Нов живот“ (La Vita Nuova) и „Божествена комедия“.
.
Политическа Кариера
– Политически дейности: Данте участва активно в политическия живот на Флоренция. Той е част от гвелфите, които се борят срещу гибелините, поддръжници на императора. Вътрешните разцепления сред гвелфите водят до разделението на „бели“ (на които Данте принадлежи) и „черни“ гвелфи.
– Изгнание: През 1302 г., след като черните гвелфи поемат властта във Флоренция, Данте е изгонен от града с обвинения в корупция и лъжа. Той никога не се връща във Флоренция и прекарва останалата част от живота си в изгнание, пътувайки из различни италиански градове и дворове.
.
Литературно Творчество
– La Vita Nuova (Нов живот): Това е сборник от 31 стихотворение, обединени в прозаична рамка, разказваща за Дантевата любов към Беатриче. Това произведение е ключово за разбирането на неговата концепция за любовта и за поезията.
– Божествена комедия: Вероятно най-значимото му произведение, „Божествена комедия“ (La Divina Commedia) се състои от три части: „Ад“ (Inferno), „Чистилище“ (Purgatorio) и „Рай“ (Paradiso). Това е епична поема, която не само описва пътуването на Данте през трите царства на отвъдното, но и служи като алогория за човешкото състояние, морал и духовност. То е написано на флорентински диалект, който допринася за стандартизирането и популяризирането на италианския език.
– Философия и Наука: Данте също така се занимава с философия, както се вижда в „Конвивио“ (Il Convivio), където обсъжда разнообразни теми от астрономия до етика, и в „Монархия“ (De Monarchia), където защитава идеята за светска власт, независима от църквата.
.
Възход и Въздействие
– Литературно Въздействие: Данте е смятан за „бащата на италианския език“ благодарение на „Божествена комедия“, която е повлрияла за развитието на италианската литература и език.
– Културно Значение: Неговите произведения имат дълбоко влияние върху западната култура, религия, политика, и изкуство, бивайки интерпретирани и адаптирани в различни форми през вековете.
– Почести и Наследство: Данте е почитан в Италия и по света, с множество паметници, статуи, и именувани по него институции. Неговият гроб се намира в Равена, а във Флоренция има мавзолей в негова чест.
.
Данте Алигиери умира на 14 септември 1321 г. в Равена, оставяйки зад себе си не само литература, но и огромно културно и духовно наследство, което продължава да вдъхновява и да бъде изучавано. В Италия Данте е известен като „Върховният поет“ (на италиански: il Sommo Poeta) или просто „Поетът“ (на италиански: il Poeta). Данте, Петрарка и Бокачо са известни като „трите фонтана“ или „трите корони“.
 От Самоучител фейсбук