
Манастира Санта Мария де Монсерат е бенедиктинско абатство, разположено на 721 метра над морското равнище в планината Монсерат в Каталония, Испания. Издигнат е през 1025 г. в чест на Девата на Монсерат или „черната Мадона“ и е най-святото място в цялата област. Религиозният комплекс се състои от базилика, манастир и постница, а безспорно най-ценното в него е малката дървена статуя на Черната Богородица, наричана от местните Ла моренета (La Moreneta). Скулптурата датира от 12 в., а от 1881 г. се счита за покровителка на цялата каталунска област.
Историята на светинята е богата и странна и датира от 880 г. Тогава в една пещера е намерено изображение на Божията майка, а през 1025 г започва същинското изграждане на манастира и началото на потока от поклонници. Около него е осеяно с малки параклиси и отшелнически пещери, като и до днес в някои от тях живеят около 80 монаха и пилигрими. Постепенно манастирът се превръща в културен център, с музикално училище, но през 1811 г. армията на Наполеон го разрушава до основи. Въпреки това Черната дева е скрита и опазена.
Санта Мария де Монсерат преживява и испанската гражданска война, превръщайки се в болница за ранените, двудневната обсада на войските на Франко през 1970 г, радва се на поклонението на самия папа Йоан Павел II, на 7 ноември 1982г. и отново страда от огромните горски пожари през 1986 г. и тежките наводнения и свлачища през юни 2000 г.
В наши дни манастирът пази извънредно богата и ценна колекция от художествени произведения. Сред ценните експонати има дори и такива от Древен Египет и Близкия изток. Освен тях тук могат да се видят религиозни шедьоври на Ел Греко, Зурбаран, Караваджо, както и ранни разработки на Пикасо. В Монсерат има детски хор, който се счита за най–старата школа по песнопение в Европа.
Поклонници от цял свят идват в абатството, за да почетат Черната Мадона, за да се помолят или да благодарят за изпълнените си желания. Съществува поверие, че тя изпълнява желанията и молбите на хората, а местните твърдят, че винаги помагала на безполодните семейства.
До манастира може да се стигне по няколко начина. С кола или със зъбчата железница е най-бързо, но със сигурност най-много впечатления и наслада от красивите гледки и природни картини ще изпитате, ако решите да преминете пътя пеша. Друг вариант е да се качите на кабинковата въжена линия, която е най-често предпочитания транспорт до портите на манастира.