ПРОЗРАЧНОСТ
Раковски през 1867 г. в книгата си “Българските хайдути” пише:
”… штото конечната пропасть Византийскыа дьржявы можiаше ся iоште въ техъ времена прозрачи!”. В съвременнен прочит този текст казва, че падението на Византия още в тези времена е могло ДА СЕ ВИДИ (да се прозре). Разбираме, че думата “прозрачи” Раковски е употребил в значението “да се види предварително”, да се провиди (още тогава). Така ние разбираме, защо днес думата прозрение означава да “видиш”, преди да се е случило нещо. Представката про- означава “през” и с нея започват думите провира, промушва, прохожда, проблесна, продума. Очевидно е как се е формирала думата про-зрач-ност. Тя е означавала, че зрението ни (ЗРАК) преминава през ПРЕ-градата и затова тя е прозрачна.
БЕЗДНА
Думата означава “без дъно”, без-дна. Морска дълбина без дъно – бездънна, бездна.
ВОПЪЛ
Во плач – с плач, през плач.
ВОНЯ
Идва от вонь, означаващо “в него” – во онь. Това е показвало, че миризмата идва от тялото, особено тогава, когато то се е разлагало – тогава се нарича смрад. А смрад идва от смърт.
ДЕБРИ
От дъбрава – дъбова гора
ЛОНОН
Долонь означавало длан. Дон е било старата дума за река, формирала имената на реките Дон, Дунав, Днепър и Днестър. Долонь+дон – Лондон. Градът е на място, където реката се извива, във формата на длан.

ЗАБАВЛЕНИЕ
Думата буквално означава забавяне. Ако нещо ни доставя удоволствие, то ние не искаме то да свършва. Затова казваме, че се за-бавля-ваме.

ЗВАНИЕ
Думата идва от зов. Тоест звание е това, как зоват, призовават военния. Какъв чин носи, с който се обръщат към него – зовят го. В сръбския език “кáко се зóвеш?” означава “как се казваш?”. Оттам идва думата ЗВЪ(О)НЕЦ – звънче, малка камбанка. Чрез звука си, звънецът призовава да му обърнеш внимание.
Старобългарската дума ЗВАТИ означава повикване по име, възклицание, и дори покана. Затова казваме призован, призван, призовка.
ИЗВЕСТНО
Думата в старобългарския език означава твърдо, точно, ясно. Очевидно такова значение тя има и днес – относно някое познание
Руската дума ИЗВЕСТНЯК означава твърда скала, използвана масово за строежа на крепости и замъци.
ИЗТЯЗАТИ
Старобългарска дума, означаваща обтягане. Пряка връзка има думата “изтезание”, прилагано в разпитите, като един от методите му е разтягане на тялото на мъченика.
КОЩУННИК
Старобългарска дума, означаваща шут, смешник. Съответно КОЩУННИЦА са наричали танцьорката, актрисата, което често е било едно и също. С навлизането на християнската религия е възникнала думата кощунство, в смисъла на нещо несериозно, смехотворно и дори опасно. Свещениците са характеризирали старите дохристиянски порядки, обряди и светилища с думата кощунство, в смисъла на нещо смехотворно и неразумно, неистинско.
ЛИКОВАНИЕ
Това е старобългарска дума, означаваща многолюдно пеене, танц. ЛИК е било събрание на пеещи в храм, хор. Днес, когато хората ликуват, те играят и викат от възторг.
НЕИСТОВНО
Думата означава “с ожесточение”, с ярост. НЕИСТОВ е “излязъл от себе си” човек, афектиран, разярен. Коренът на тези думи е старобългарското “истъй”, означаваща истински, съществуващ. Очевидно НЕ-ИСТ-ов означава, че човекът не е в нормално състояние, не е на себе си.
НЕЛЕП
Думата ЛЕП е означавала хубав, добър. Тя се е запазила и днес в западните Балкани – Лепа Брена. Очевидно е, че НЕ-ЛЕП ще е неприличен, безразсъден, срамен. Днес думата нелепо носи смисъла на неразумно, глупаво, неоснователно, напразно.
ОБАЯТЬ (ОБАИТ)
Старобългарска дума, означаваща да уговориш, да измамиш, да урочасаш. Тоест – обай-ваш някого, чрез заклинания, лош поглед или думи. Оттук произлиза думата обаятелен, очевидно носейки смисъла на лъжовен, измамен и затова омайващ.
ОБСТОЮ
Означава обсаждам, обкръжавам. Старобългарската ОБСТОЯТИ е означавала стоене в кръг, обкръжение. Днешната дума обстоятелство може да бъде разгледана в смисъла на нещата, които са наоколо, които ни обкръжават.
ОПЪЛЧЕНИЕ
Опълчение е съставена от о-полча-ване, тоест – събиране на войска в полкове. Редовната войска вече е сформирана – в казарми или на фронта, а допълнително се ополчават само доброволци към нея.
ОРАЛО И РАТАЙ
Орало се е наричало по-рано ралото, инструментът за оране. ОРАТАЙ са казвали на човека, който оре, орачът. Така се е формирала думата ратай, тъй като той в последствие е можело да бъде всякакъв работник, а не само орач. По сходен начин е сформирана и думата глашатай – човек, който огласява новини.
ОТМЕТАТИСЯ
Старобългарска дума, означаваща отричане, непризнаване, отхвърляне, отпадане. Думата МЕТКА е означавала отбелязване, а отказвайки се от метката, това вече е от-мята-не.
ОТРÁ
Старобългарска дума, означаваща филиз, нова, млада клонка – от-раст-нала на дървото.
Точно това значение има сформираната впоследствие дума отрасъл – нов клон в наука, производство, дейност.
ПАСХА (в превод от еврейски – преход, пощада)
Пасха е празник Възкресение Христово, като тържество, победа на живота над смъртта – тоест се явява преход и пощада. Самата пощада е вид преход.
ПОПРИЩЕ
Старобългарска дума, означаваща мярка за дължина, равна на хиляда крачки или дневен преход. В днешния си смисъл, думата също може да бъде разгледана, като житейски път, насока в развитието на човека.
ПОСЛЕДНИЙ
Старобългарска дума, означаваща изостанал, краен, окончателен. Последен е този, който върви ПО СЛЕДИте на тези, преди него.
ПРЕЛЕСТНО
Лъжливо, пленително, коварно. Идва от думата ЛЕСТИ, която означава да мамиш, чрез красиви думи, с цел заблуждение и заслепение на човека. Подобен произход има и думата лес(т)но. На руски лестница е стълба – спомнете си, че един от основните методи в кариерната стълбица е ласкателството.
ПРЕРЕКАНИЕ
Означава възмущение, противоречие, спор, упорство. Идва от старобългарската ПРЕРЕКАТИ, означаваща да прекословиш, да говориш пряко (против) някого, да го ПРЕ-късваш, когато говори (РЕЦИ).
ПРИЧАСТИЕ
Думата означава участие, общение. Старобългарската ПРИЧАСТИТИСЯ е означавала да станеш участник, ПРИЧАСТНИК. Затова ПРИЧАСТЕН е този, който взима участие в нещо.
ПРОСТИ
Думата идва от ПРОСИТИ, означаваща да стоиш благоговейно, в очакване на премъдростта божия. А не както днес – да просиш.
СЕЛО
Се-ло са наричали поле, обработена земя, на което ще се сее.
Селата (в съвременния смисъл на думата) са “поСЕЛЕ-ния”, които са се образували, когато хората започват да се за-СЕЛ-ват близо до обработваната земя – по села-та (тоест – нивите).
ОБРОЧИЩЕ
Обричам се, вричам се (от обруч – кръг), по същия начин в църковнославянски – обручавам (венчавам, обричам) – и двете са свързани с кръга.
СНИЗХОДИТЕЛНОСТ
Думата означава “да слезеш по-ниско” до нивото на другия, да приемеш неговото ниво, неговото състояние, неговата бедност (материална или душевна).
СТОП
Старобългарската дума “стопа” е означавала стъпало, следа.
СУКОЛЕНО
Старобългарска дума, означаваща колянце в стеблото на растение, затова има растения – сукуленти.
ТАКОЖДЕ
Старобългарска дума, означаваща “то същото”, равно, също така. Думата “тъждествен” идва от съкратеното такожде-ствен. А думата ТАЯЖДЕ е означавала тази същата.
ЦАРОГРАШКИТЕ търговци – така са наричали търговците в Константинопол.
НАДЕЖБА
Така е била думата надежда