Най-пълноводната река в България- Марица се асоциира най-често с Пловдив, както Дунав се свързва с Виена.Реката е споменавана и в древността, и сега най-често заради града.Тя самата присъства като неизменна част от почти всички описания за него.
Най-богат на растителни и животински видове от пловдивските хълмове е Младежкият хълм. Той е и най-ценен за науката- на него растат 11 вида растения,които за първи път са намерени и описани в Пловдив.
Най-зелен от всички хълмове е Младежкият /само 17% скали/.Той заедно с Бунарджика и Сахат тепе са обявени за национални богатства и им е отреден статут на еталони на градинско- парковото изкуство от Националния институт на паметниците на културата на България.
За първи път в България, създателите на славянската писменост, братята Кирил и Методий са чествани в Пловдив- на 11.05.1858 год.Това слага началото на един от най-големите български празници.Всенародното честване на буквите в България става световен феномен.
Най- скалистият хълм в Пловдив е Дановият /Сахат тепе/.Красивите голи скали в него са 33 дка,което прави почти 63% от територията му.Останалото е зелени площи, алеи, спортни площадки и водни атракции.
Скалите на Бунарджика са 26% от цялата му територия, а на Младежкия хълм просто се губят в зеленината- само 17%.
В центъра на Пловдив- на скалите на Дановия хълм /буквално на няколко метра от главната търговска улица на града/ растат 27 диви лечебни растения.Това са запазени и неподправени екосистеми върху скалите,отпреди да се появи население по тези места.Това е уникален случай дори за Европа, в който диви биоценози съжителствата на метри от силно оживена градска среда.
По книгата на Николай Илчевски „Пловдив най най най най най“